Почетна / Вести Македонија / Македонското земјоделство ги чуствува климатските промени

Македонското земјоделство ги чуствува климатските промени

Од климатските промени чие негативно влијание Македонија веќе го чувствува, загрозени се поважните земјоделски региони и стратегиските култури, додека проценките за економските штети се загрижувачки, рече министерот за земјоделство, Љупчо Димовски по завршувањето на есенската кампања на Караванот за климатски промени во Свети Николе.

 

Тој нагласи дека земјоделството е меѓу најранливите економски сектори од овој аспект поради што во идниот период Министерството ќе се фокусира на креирање соодветни политики и дефинирање мерки за прилагодување кон климатските промени.
– Зајакнувањето на капацитетите ќе ја вклучи и Агенцијата за поттикнување на развојот на земјоделството во насока на обезбедување совети за подобри земјоделски пракси и пристап до подобри информации за одгледување високо приносни култури, како и обезбедување совети за одржување на приносите во услови на екстремни температурни или други негативни влијанија, а секако и Управата за хидрометеоролошки работи за обезбедување навремени и прецизни податоци за прогнозирање на температурата и врнежите – истакна Димовски.

Според директорот на мисијата на УСАИД, Џејмс Стејн, целта на Караванот е да ги едуцира индивидуалните земјоделци и нивните заедници за очекуваните ефекти од климатските промени. Преку сесии на отворени прашања и одговори експертите директно одговараат за одредени проблеми со кои се соочуваат земјоделците, со што се прават стратегии за адаптација кон ефектите од климатските проемени.
– Од неодамна Македонија е под влијание на потопла и посува клима, а со тоа е и повеќе подложна на појава на топлотни бранови, суши, поплави и град – рече Стејн.

Земјоделските експерти им порачаа на земјоделците од Овчеполието, во услови на климатски промени да инвстираат во заштитни мрежи кои земјоделските култури ги чуваат од град и други надворешни влијанија. Овој регион треба да вложи и во системот за наводнување капка по капкаа.

Извор: vecer.com.mk

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

6 comments

  1. 165673 576213Great post man, maintain the nice function, just shared this with my friendz 37465

  2. 102427 905060This post post produced me think. I will write something about this on my blog. 6958

  3. 210712 976558You must consider starting an email list. It would take your website to its potential. 339926

  4. 185242 760104Youre so cool! I dont suppose Ive learn anything like this before. So good to locate any person with some authentic thoughts on this topic. realy thank you for starting this up. this site is something that is wanted on the internet, someone with a bit bit originality. beneficial job for bringing something new to the web! 649189

  5. 541753 660358In todays news reporting clever journalists work their own slant into a story. Bloggers use it promote their works and several just use it for enjoyable or to stay in touch with pals far away. 20203

  6. 810125 940984Hey, are you having issues along with your hosting? I necessary to refresh the page about million times to get the page to load. Just saying 715742

Leave a Reply

Your email address will not be published.