Почетна / Вести Македонија / Македонските вина промовирани во Кина

Македонските вина промовирани во Кина

Вината на 11 македонски винарски визби ќе се презентираат на Саемот за промоција на вино и пијалоци “Интервине” што се одржува во градот Гуанџоу во Кина.

На заеднички павилјон ќе бидат претставени вината на Тиквеш, Стоби, Сковин, Далвина, Попов, Бовин, Камник, Дудин, Езимит, Имако и Попова Кула. Предвидена е и дегустација на македонските вина од сортата вранец” и презентација на Македонија како туристичка и инвестициска дестинација за љубителите на вино.

На натпреварот за вино, во конкуренција на 130 вина од 20 држави, беа прогласени вината Вранец Веритас 2011″ од винаријата “Стоби” за најдобро црвено вино и Дисан 2010″ од винаријата “Бовин” за најдобро оценето вино во категоријата најдобар сооднос на цена и квалитет. На саемот се претставуваат 500 изложувачи од 20 земји во светот.

Извор: vecer.com.mk

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

5 comments

  1. 828109 46210my English teacher hate me cause i maintain writing about somebody from The WANTED called Jay, she gives me evils and low 277726

  2. 621803 155123I as well conceive so , perfectly indited post! . 173106

  3. 785391 741973As soon as I located this web web site I went on reddit to share some with the love with them. 134973

  4. 147247 642970I believe 1 of your advertisings triggered my internet browser to resize, you may effectively want to put that on your blacklist. 868490

  5. 859021 318265You completed numerous good points there. I did a search on the concern and discovered practically all folks will have the same opinion along with your blog. 613247

Leave a Reply

Your email address will not be published.