Почетна / Градинарство / Македонскиот домат нема „тута апсолута“

Македонскиот домат нема „тута апсолута“

Надлежните негираат дека се вратени 300 тони домати и велат дека се работи само за четири камиони со 82 тона, кои не се вратени поради штетникот.

Македонските домати не го содржат штетникот „тута апсолута“ и здравствено не се штетни за исхрана. Со таков став вчера излезе Државниот инспекторат за земјоделство на прес-конференција во Струмица по завчерашните информации дека од Русија и од Белорусија се вратени 300 тони домати поради присуство на отровен инсект. Надлежните негираат дека се вратени толкави количества домати. Според нив, станува збор за осумдесет и два тона, натоварени во четири камиони. Според Земјоделската инспекција, причината за нивното враќање не е присуството на „тута апсолута“. Но надлежните вчера не дадоа одговор зошто се вратени, кој ќе ги сноси последиците, дали ќе се упати некоја протесна нота до тамошните власти и дали упатиле барање да им објаснат зошто доматите се вратени ако нема присуство на најавениот штетник. 

– Во доматите што се вратени од Русија и од Украина воопшто нема присуство на овој штетник. Проблем е што фитосанитарните служби на Русија воопшто не извршиле анализа на доматите – вели Румен Стаменов, директор на Земјоделскиот инспекторат. 

По враќањето на доматите во земјата, Државниот инспекторат за земјоделство изврши фитосанитарни и здравствени анализи во акредитирани лаборатории во државата, во Универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип и во Институтот за јавно здравство.

– Нема присуство на ниеден развоен стадиум во внатрешноста на плодот на доматите од „тута апсолута“. Во пратките кои беа вратени нема сигурен доказ дека се работи за присуство на овој инсект – рече Стаменов.

Тој информира дека досега од Македонија се извезени над 30 милиони килограми домати, натоварени во 1.500 камиони, а од нив се вратени четири камиони и тоа поради тоа што руските и белоруските цариници барале шпедитерите да платат дополнително за извозот. Освен тоа, во последните недели има извоз и за Дубаи каде што со авионски карго-превоз неделно се испорачуваат по 5 тони македонски домати.

Стаменов ги отфрли како неточни информациите дека вратените домати завршиле на домашниот пазар бидејќи хипотетички и да е така, кај нив не е утврдено присуство на отровен инсект.

Земјоделците од струмичкиот регион реагираат на објавените дезинформации и велат дека поради тоа претрпеле многу штета и тоа како тие така и потрошувачите. Целата работа започна пред неколку дена кога некои од медиумите пласираа информација дека околу 300 тони струмички домати се вратени од Русија и од Украина поради присуство на штетниот „тута апсолута“. Според информацијата, македонските фитопатолози пуштиле петнаесетината шлепери со сомнителните домати да ја поминат границата, иако станува збор за карантински штетник кој не смее да се извезува од една до друга земја. 

Сепак, руско-украинските гранични контроли за безбедност на храната ги идентификувале заболените домати и ги издвоиле камионите каде што е проширен штетникот.

Дека штетникот го има на струмичките полиња, познато е уште од април годинава кога земјоделците алармираа и бараа од Владата итно да се регистрираат нови пестициди за негово спречување. Градинарите тогаш предупредува дека ако итно не се преземат конкретни чекори, можно е да биде уништен целиот годинашен род на домати. Велеа дека загубите нема да бидат само на нивниот грб, туку и на државата, која ќе загуби милиони евра девизен прилив од извоз. Македонија минатата година имаше пад на извозот на домати за 12 отсто поради бактеријата ешерихија коли. Годинава со домати се посеани 5.665 хектари, а просечното годишно производство е од 150.000 до 160.000 тони.

Валентина Ангеловска, Сузана Тасева


Извор: http://dnevnik.mk/?ItemID=EFCA29FF23E0974E8A0DBA80E142B6B7

Check Also

Берба на бел корен (пашканат)- Pastinaca sativa

Полната технолошка зрелост  белиот корен ја достигнува  кога ќе заврши со акумулирање на хранливите материи …

37 comments

 1. Excellent post. I used to be checking continuously this blog and I’m inspired! Extremely useful info specifically the last section 🙂 I take care of such information a lot. I was seeking this certain information for a long time. Thanks and best of luck.

 2. I am intrigued to know what site system you’re using? I am experiencing a few minor protection issues with our latest blog regarding Arvind Pandit Kansas so I’d like to find a thing much more secure. Are there any solutions?

 3. Hey, what do you feel concerning new year messages in english? Pretty fascinating topic, isn’t it?

 4. Hi, I’m truly delighted I came across this web page, I really found you by error, while I was searching on Google for home intercom. Regardless I am here now and would really love to say thank you for a fantastic article and the overall exciting site (I also like the theme/design), I do not have enough time to read it entirely at the minute however I have saved it and even added your RSS feed, so whenever I have enough time I’ll be returning to read much more. Please do continue the excellent work.

 5. Its like you read my mind! You appear to know a lot about this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with some pics to drive the message home a little bit, but other than that, this is wonderful blog. An excellent read. I’ll certainly be back.

 6. It was wonderful reading this article and I think you’re entirely correct. Tell me if you are looking into real twitter followers, this is my principal expertise. I hope to hear from you in the near future, take good care!

 7. Our LGV (Large Goods Vehicle) HGV training is based in East London, and our LGV/ HGV courses are taught by qualified DVSA LGV & HGV trainers. LGV was formerly known as HGV, where it used to be referred to as HGV Class 2 (now called LGV Category C) and HGV class 1 (Now called LGV Category C+E).

 8. You’re entirely right. I liked reading this info and I will certainly return for more immediately. My own site is on the subject of movies, you can take a peek if you happen to be interested in this.

 9. There are amazing developments on the style of your page, I honestly enjoy that! My site is on the subject of personal injury settlements and generally there are a lot of things to do, I’m still a newbie in web development. Cheers!

 10. Greetings! I just noticed this great site and I honestly like it. I also want to discuss where can i buy ethereum occasionally. Great to be here, thank you!

 11. I frequently read your articles closely. I’m furthermore fascinated by best lawn mower, perhaps you could discuss that from time to time. Cheers!

 12. Thanks a lot for writing this info, I saved this site. I am furthermore in need of details around canon printer installation online, do you know where I could find something like that? I will return quickly!

 13. Good day! I recently discovered your site and I certainly like it. I also like to speak about bitcoin deposit occasionally. Good to be here, thanks a lot!

 14. I felt amazing reading this and I think you’re absolutely correct. Tell me if you are involved in games, this is my principal competence. I hope to see you in the near future, bye for now!

 15. I personally came right here from a different page relating to forwarding company and considered I might look into this. I adore what I see therefore now I am following you. Looking towards going over your blog yet again.

 16. I was discussing with a good friend of mine around this article and even about shipping services too. I do believe you made a lot of great points in this article, we’re also excited to keep reading stuff from you.

 17. Hello! I know this is kinda off topic however , I’d figured I’d ask. Would you be interested in exchanging links or maybe guest authoring a blog post or vice-versa? My blog covers a lot of the same subjects as yours and I believe we could greatly benefit from each other. If you might be interested feel free to shoot me an e-mail. I look forward to hearing from you! Fantastic blog by the way!

 18. I am curious to learn just what website platform you are utilizing? I am experiencing some slight security issues with our latest blog about how to find a mesothelioma lawyer and I would love to find something far more safe. Do you have any strategies?

 19. Hi there, what do you think regarding free full movies? Extremely interesting subject, huh?

 20. I am often to blogging and i really appreciate your content. The write-up has definitely peaks my interest. I am going to bookmark your web-site and maintain checking for new data.

 21. You are certainly right, I’d like to find out new information on this particular subject! I am as well interested by emergency dental clinic as I believe it truly is quite cool lately. Thanks!

 22. Greetings! I recently discovered this website and I honestly love it. I also always like to focus on free movie occasionally. Good to be around, appreciate it!

 23. I just came right here from another website on the subject of full movies online and imagined I should read this. I enjoy what I see therefore now I”m following you. Getting excited about going over the website back again.

 24. Spot on with this write-up, I really assume this website wants far more consideration. I’ll in all probability be again to learn much more, thanks for that info.

 25. Hey there, what do you think concerning how to watch free movies online? Very awesome matter, huh?

 26. Hi! This is my very first reply on this site so I really wanted to say a fast hello and tell you I truly enjoy reading through your posts. Can you recommend any other blogs that cover how to watch free movies online? I’m likewise truly fascinated with that thing! Thanks!

 27. What i do not realize is actually how you are not actually much more well-liked than you may be right now. You’re so intelligent. You realize therefore considerably relating to this subject, made me personally consider it from a lot of varied angles. Its like women and men aren’t fascinated unless it’s one thing to do with Lady gaga! Your own stuffs outstanding. Always maintain it up!

 28. Pretty nice post. I simply stumbled upon your weblog and wanted to mention that I have truly enjoyed browsing your blog posts. In any case I will be subscribing to your rss feed and I hope you write once more very soon!

 29. “Good blog post. The things i would like to bring about is that computer system memory should be purchased if the computer still cannot cope with whatever you do with it. One can set up two good old ram boards of 1GB each, as an example, but not certainly one of 1GB and one having 2GB. One should check the car maker’s documentation for one’s PC to make certain what type of memory is essential.”

 30. Wonderful little bit of advice

 31. Muchos Gracias for your article post.Really looking forward to read more. Fantastic.

 32. Really enjoyed this blog article. Great.

 33. Very good post.Much thanks again.

 34. Thanks so much for the blog post.Much thanks again. Really Cool.

 35. Thanks for the article.

 36. Great blog here! Also your web site loads up very fast! What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my web site loaded up as quickly as yours lol

Leave a Reply

Your email address will not be published.