Почетна / Вести Македонија / Македонија зависна од увозот на месо и зејтин

Македонија зависна од увозот на месо и зејтин

Македонија лани извезла земјоделски производи во вредност од 478,9 милиони евра, а увезла во вредност од 679,4 милиони евра.

Официјалните бројки говорат дека секоја година расте извозот, но расте и увозот на храна и тоа многу повеќе од извозот. Тутун, вино, свежо грозје, цигари, овошје и зеленчук се само дел од производите со кои лани сме биле присутни на европските пазари. За сметка на тоа, сме увезувале житни култури, месо од живина, зејтин, свинско месо, чоколади, кафе, леб, печива и бисквити. Ако ги прашате експертите, ќе ви кажат дека за да се зголеми извозот, мора да се смени политиката на субвенционирање и парите да се насочат во култури што најмногу се увезуваат. Во Министерството за земјоделство објаснуваат дека годишните програми се носат во рамките на петгодишната програма за субвенционирање. Мерките во програмите се стабилни и постојани, согласно со петгодишната програма, но во исклучителни и непредвидливи случаи може да се интервенира со измена на програмата.

– Мора да се истакне дека осцилациите во трговијата со земјоделско–прехранбените производи, како во извозот така и во увозот, кои се особено присутни во последните години се резултат пред с` на светската економска криза. Во овој контекст секако се вклучени и турбуленциите во климатските промени на кои земјоделството е исклучително сензитивно. Во основа се извезуваат и примарни и преработени земјоделски производи, но мора да се има предвид дека преработките имаат повисока додадена вредност од примарните производи – велат во Министерството за земјоделство.

За сметка на примарните производи што предничат во извозот, сме увезле една третина повеќе готови производи отколку што е вредноста на извозот. Најголем увоз лани имало на зејтин, шеќер и шеќерна трска или шеќерна репка, свинско и говедско месо, чоколади и други прехранбени производи што содржат какао.

Професор Борис Анакиев вели дека дефицитот во трговијата со храна е голема болка на Македонија. Не можеме да си ја задоволиме потребата од жито, затоа што имаме релативно неповолни услови и затоа увозното е поевтино. Скапото жито, повлекува и скапа добиточна храна и со тоа и месото станува скапо и неконкурентно. Освен житото и месото, најголем дел од дефицитот се должи и на маслото за јадење и на шеќерот.

– Овошјето, зеленчукот, тутунот и јагнешкото месо се наша предност, но треба да го зголемиме извозот на готови производи, а не на суровини – вели Анакиев.

Според него, извезуваме сурови производи, нефинализирани, кои со додадена вредност ќе имаат повисока цена на пазарот и ќе генерираат поголеми суми од извоз.

– С` додека тоа не го придвижиме и да го направиме како што треба, ние ќе имаме голем дефицит. Заклучокот е многу едноставен, ни недостигаат преработувачки капацитети и добра стратегија која треба да се искористи во најскоро време – објаснува Анакиев.

Анализите покажуваат дека најголем проблем зошто увозот е поголем од извозот не е само недоволното производство, туку и немањето конкурентни производи. Имено, може да се случи произведеното да биде неконкурентно и со квалитет и со цена. Проблемот е голем и ако се случи одреден производ да има висока цена, тој не само што не ќе може да се извезе, туку нема да се продаде ни на домашниот пазар зошто е прескап, велат анализите. Истото се случува и со немањето квалитет. Тогаш проблемот е поголем и се јавува потреба од увоз за да се задоволи домашниот потрошувач поради лошиот квалитет на тоа што е произведено дома.

Валентина Ангеловска

Што извезуваме

Најзначајни земјоделско-прехранбени производи извезени од лани се тутунот во вредност од околу 95,1 милион евра или учество од 19,9 отсто во вкупниот извоз, потоа вино од свежо грозје во вредност од 56,1 милиони евра и учество од 11,7 отсто во вкупниот извоз, леб, печива, колачи и бисквити во вредност од околу 37 милиони евра и учество од 7,7 отсто од вкупниот извоз. Следни се пури и цигари во вредност од околу 18,5 милиони евра и учество од 3,9 отсто од вкупниот извоз. Дури потоа следуваат јаболка, круши и дуњи во вредност од околу 16,6 милиони евра и друг зеленчук приготвен или конзервиран, во вредност од околу 16,3 милиони евра. Исто така, лани сме извезле домати, свежи и разладени во вредност од околу 14 милиони евра, месо, овчо или козјо, свежо или разладено во вредност од околу 13,2 милиони евра, грозје, свежо или сушено во вредност од околу 12,3 милиони евра и колбаси и слични производи од месо во вредност од околу 11,8 милиони евра.

Извор: dnevnik.mk

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

30 comments

 1. 667843 930037I like this website its a master peace ! Glad I detected this on google . 20882

 2. 985809 598680Some genuinely prime posts on this site , bookmarked . 231627

 3. 242716 874506Glad to be 1 of many visitors on this awing website : D. 830419

 4. 596042 252409Thank you for the great writeup. It in fact was a amusement account it. Appear advanced to far added agreeable from you! Nevertheless, how could we communicate? 283940

 5. 913847 287721Whoa! This blog looks just like my old one! Its on a completely different subject but it has pretty a lot exactly the same layout and style. Outstanding choice of colors! 67963

 6. 889930 136845Some actually wondrous function on behalf of the owner of this site, perfectly wonderful subject material . 377078

 7. 62903 716421Youre so cool! I dont suppose Ive read anything like this before. So nice to search out any individual with some original thoughts on this subject. realy thank you for starting this up. this website is 1 thing thats wanted on the internet, somebody with a bit of originality. useful job for bringing something new to the internet! 869607

 8. 993560 267508You made some decent points there. I looked online for that dilemma and discovered a lot of people goes coupled with with all your internet site. 864183

 9. 816851 319740You produced some 1st rate factors there. I seemed on the internet for the difficulty and located most people will go along with together along with your website. 869264

 10. 498719 997575bless you with regard to the particular weblog post ive actually been searching regarding this kind of data on the web for sum time right now as a result cheers 101396

 11. 244912 164332Reading, watching movies or plays, or similar activities that may bring inspiration. 743445

 12. 53108 625119I actually treasure your piece of work, Great post. 216412

 13. 312917 203770I want to start a blog written by a fictitious character commenting on politics, current events, news etc..How?. 580854

 14. 665305 602441Really fascinating subject , appreciate it for posting . 203816

 15. 998785 68518Its not that I want to duplicate your website, but I truly like the style. Could you tell me which design are you employing? Or was it custom created? 491340

 16. 332492 309053This really is an outstanding write-up and I totally comprehend where your coming from within the third section. Perfect read, Ill regularly follow the other reads. 324274

 17. 900814 466994Id forever want to be update on new posts on this site , bookmarked ! . 728467

 18. 511353 395565Heya just wanted to give you a brief heads up and let you know a couple of of the pictures arent loading properly. Im not positive why but I think its a linking problem. Ive tried it in two different web browsers and both show exactly the same results. 436240

 19. 562435 349846How considerably of an appealing guide, keep on creating much better half 773045

 20. 668450 619552Normally I do not read post on blogs, but I wish to say that this write-up really forced me to try and do so! Your writing style has been surprised me. Thanks, quite good post. 586256

 21. 771241 400652Most what i read online is trash and copy paste but i feel you offer something different. Maintain it like this. 673307

 22. 521546 205396Hiya. Really cool internet site!! Man .. Beautiful .. Fantastic .. I will bookmark your internet internet site and take the feeds additionallyI am happy to find numerous valuable info here within the post. Thank you for sharing 43789

 23. 18875 71282Hey, you used to write wonderful, but the last few posts have been kinda boringK I miss your super writings. Past several posts are just a bit bit out of track! come on! 537349

 24. 116675 601641I dont typically comment but I gotta say thankyou for the post on this amazing 1 : D. 382953

 25. 408093 802785I discovered your blog internet site on google and appearance several of your early posts. Maintain up the exceptional operate. I basically extra the RSS feed to my MSN News Reader. Searching for forward to reading far more on your part later on! 871965

 26. 96291 682138I like the way you conduct your posts. Have a good Thursday! 423398

 27. 906259 783115Youre so cool! I dont suppose Ive learn something like this before. So great to search out any person with some distinctive thoughts on this topic. realy thanks for starting this up. this internet site is 1 thing thats wanted on the net, somebody with a bit originality. valuable job for bringing 1 thing new to the internet! 998998

 28. 323792 162509Thank you for the auspicious writeup. It in reality was a amusement account it. Look complicated to far delivered agreeable from you! Nevertheless, how can we keep in touch? 766903

 29. 611536 762260It shows how you comprehend this topic. Added this page, is for much more. 582152

 30. 915160 956158Quite informative and great complex body part of articles , now thats user pleasant (:. 465132

Leave a Reply

Your email address will not be published.