Почетна / Вести Македонија / Македонија заштитена од труење со пестициди

Македонија заштитена од труење со пестициди

Би апелирал до сите земјоделци, без разлика дали температурите се високи или не, задолжително да користат средства за заштита за да избегнат труење од пестициди, вели Румен Стаменов, директор на Државниот инспекторат за земјоделство.

Пестицидите што ги користат нашите земјоделци се исправни, но тие се отрови и може да предизвикаат фатални последици за тие што ги користат доколку не се применуваат правилно. Македонските надлежни институции апелираат до земјоделците да го прочитаат упатството и да се заштитат при прскањето на земјоделските посеви. Ваквите реакции доаѓаат по веста што го потресе целиот регион дека деновиве мистериозно умираат берачи на вишни во соседна Србија. На имотот на француско-српската компанија „Интерком“, во Нова Црвенка, двајца сезонски берачи на вишни починале, а двајца завршиле на болница. Се претпоставува дека причина за смртта се отровните вишни, односно труење со пестициди, но српската фитосанитарната инспекција тоа допрва ќе го испитува.

Нашите надлежни институции тврдат дека кај нас се работи само со препарати што се регистрирани во ЕУ. С` што ќе се најде во земјава, а не е на листата, се отстранува експресно. Не гарантираат дека не може да се најдат и други препарати на пазарот, но апелираат овие средства за заштита на растенијата да се користат правилно.

– Без разлика дали пестицидите се легално или илегално увезени, лицата што ги применуваат задолжително треба да го користат упатството. Би апелирал до сите земјоделци, без разлика дали температурите се високи или не, задолжително да користат средства за заштита, и тоа капа, очила, ракавици, мантили. На тој начин ќе се избегне вдишување на тие аеросоли и директно труење со тие пестициди. Значи, нема ниеден пестицид што не е токсичен. Има разлики дали е од прва, втора или од трета категорија, кои освен што се опасни за луѓето и за животните, може да ги контаминираат и почвата и водата – вели Румен Стаменов, директор на Државниот инспекторат за земјоделство.

Тој коментира дека се потребни и законски измени со кои пестицидите ќе може да се добијат само на рецепт и ќе бидат препишани од стручно лице, како и да се издаваат со рецепт, а на терен да има контроли од стручни лица.

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

6 comments

  1. 755081 263452A great deal of writers recommend just writing and composing no matter how bad and if the story is going to develop, youll suddenly hit the zone and itll develop. 882000

  2. 920201 192149Hi my friend! I want to say that this post is incredible, nice written and incorporate approximately all significant infos. Id like to see far more posts like this . 342524

  3. 750524 705601I dugg some of you post as I thought they were handy quite valuable 782792

  4. 376455 426571Possible need all types of led tourdates with some other fancy car applications. Numerous also offer historic packs and other requires to order take into your lending center, and for a holiday in upstate New York. ??? 178952

  5. 271381 244684Having read this I thought it was extremely informative. I appreciate you taking the time and effort to put this article together. I once once more discover myself spending way to a lot time both reading and commenting. But so what, it was nonetheless worth it! 342145

  6. 626680 795926hey very good web site i will definaely come back and see once again. 18775

Leave a Reply

Your email address will not be published.