Почетна / Вести Македонија / Македонија ќе извезува вино под ознака “повардарски”

Македонија ќе извезува вино под ознака “повардарски”

До крајот на годинава Македонија ќе почне да извезува вина со заштитено географско потекло под ознаката повардарски”. Оваа географска ознака што е веќе дефинирана, најпрво треба да се регистрира во земјава, а потоа и во ЕУ.

– Македонските вина имаат добра репутација на Балканот, но се уште се недоволно познати во ЕУ. Градењето на репутацијата на “географски ознаки” создава позитивна перцепција и препознатливост на производите. Пробивот на странските пазари можеме да го градиме само со здружени сили и заеднички настапи и промоции на македонските винарии – изјави Владислав Попов, претседател на Здружението за заштита на географската ознака за вино “Повардарски”.
Според него, неопходно е најпрво брендирање на Македонија како винска земја од каде доаѓа квалитетно вино, а потоа поединечен пробив на секоја винарија на пазарот.

– Регистрирањето и промоцијата на “географски ознаки” ќе пружат огромна помош и поддршка во градењето на имиџот за Македонија како винска земја и ќе дадат “гаранција” на странскиот купувач дека виното произведено со одредена географска ознака е вино со специфични карактеристики од регионот каде се произведува – истакна Попов.

Фредерик Џулија, меѓународен експерт за вино – ФАО консултант, истакна дека доколку квалитетот на производот е постојан, доколку правилно се промовира “географската ознака” и доколку сите учесници во синџирот вклучително винариите и производителите на грозје споделуваат заеднички имиџ и приказна за производот, употребата на Географска ознака (ГО) на етикетите ќе создаде додадена вредност на виното.
– Со географскиот индикатор повардарски”, македонските вина ќе може да се борат на светската арена паралелно со вината од другите земји. Останува на производителите да ја прифатат, искористат и промовираат оваа алатка и да профитираат од тоа што го имаат – изјави Фредерик Жулие од ФАО.

Иницијатор за воведување на ознаката беше здружението Вина од Македонија” кое изминативе две години интензивно работеше со поддршка на ФАО и ЕБОР.

Извор: vecer.com.mk

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

7 comments

  1. 190260 543895I used to be a lot more than happy to seek out this internet-site.. I dont even know how I ended up here, but I thought this post was excellent. A lot a lot more A rise in Agreeable. 470516

  2. 881820 110311Hey, you used to write excellent, but the last couple of posts have been kinda boringK I miss your super writings. Past couple of posts are just a bit out of track! come on! 967830

  3. 308521 219742articulo agregado a favoritos, lo imprimir cuando llegue a la oficina. 659255

  4. 965641 440412Hello! I simply would wish to offer a huge thumbs up for that wonderful information youve here during this post. I will probably be returning to your internet site to get far more soon. 711706

  5. 410228 66993Excellent blog right here! Additionally your website so much up fast! 677950

  6. 181296 673381Thank her so considerably! This line is move before dovetail crazy, altarpiece rather act like habitual the economizing – what entrepreneur groovy night until deal with starting a trade. 941128

  7. 964346 303353Glad to be one of the visitors on this awe inspiring internet site : D. 916202

Leave a Reply

Your email address will not be published.