Почетна / Вести Македонија / Лубениците го преплавија Егри оти нема кој да ги купи

Лубениците го преплавија Егри оти нема кој да ги купи

Бостанот ќе презрее по нивите зашто нема кој да го купи, се жали Борче Ристевски, еден од најголемите произведувачи на лубеници во битолското село Егри.

Годинава произведе 300 тони лубеници и дињи, а успеа да продаде само мал дел од родот. Вели дека бостан сади од мали нозе, но од година на година откупот станува с` понеизвесен. Така, годинава селото, познато по квалитетни лубеници во Битолско, одвај го посетиле неколкумина трговци и понудиле минимална цена за откуп. 

– Цената моментно се движи меѓу два и три денари од килограм. Нема како од годините кога беше 4-5 денари. Трговците ја земаат разликата на цената. Нас ни даваат по два-три денари, а тие килограм продаваат по 10 денари. Kаде е ќарот сега, седум денари каде е разликата? За да не се богатат трговците со нашата пот, ќе се обидеме преку интернет да обезбедиме подобар пласман и реална цена – вели Ристевски.

Се сади со семка, а не со калем

Во спомените му останале убавите времиња кога лубеницата од Егри завршувала на пазарите во Полска, Чешка, Бугарија, Германија. Лубеницата од овој крај е една од највкусните зашто се добива со садење семки, а не со калемење. 

– Порано садевме помалку и излегуваа повеќе пари, сега садам многу повеќе, а пари има с` помалку. Kвалитетот е прва класа. Ова е природна, здрава храна, како што бараат во Европа. Природно од семка е садено, а не со калем. Природна лубеница како нашата најмногу може да достигне 20 килограми тежина, од калем и до 40 килограми, но овие се повкусни. Имаат слаба корка, на калемот е дебела и родот има жили – објаснува Ристевски.

Годинава, незавидната ситуација со продажбата на лубениците во ова погранично село не ја подобрија ни Грците, кои порано навраќаа за да купат земјоделски производи во Егри. 

– Продажбата е на нула, останаа по нивите и тракторите. Ова не е нешто што трае, ако не ги продадеш ќе скапат. Грци доаѓаа порано, сега купуваат од тезгите по регионалниот пат кон Битола тука не навраќаат зашто селото е оддалечено пет километри од главниот пат. Но, колку и да земат нема да не спаст, овде има тони, шлепери да се товарат – вели Павле Митровски, претседател на месната заедница на Егри.

Богатиот род ја намалува цената

Трговците велат дека лубеницата нема пласман зашто има премногу род. 

– Носиме за Струга, Kичево, Гостивар, за Kосово се трудиме да го пробиеме пазарот, но тешко. Готов сум да платам три денари по килограм. Но, годинава нема цена бостанот зашто го има во изобилие – вели трговецот Нуредин Ниредине. 

Во Пелагонија се одгледуваат десет проценти од вкупниот род на бостан во земјава. Бостанот е засаден на 520 хектари со вкупно годишно производство од 12.000 тони. 

– Во минатото не остануваше лубеница за да го направиме нашиот специјалитет, да ја ставиме во зимница или да ја свариме слатко. Годинава да направиме и слатко за извоз, нема да можеме да го искористиме целиот род – велат жителите на Егри.

Извор: dnevnik.mk

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

11 comments

 1. 147501 573246This is a very exciting post, Im searching for this know how. So you realize I established your web internet site when I was searching for websites like my own, so please appear at my web internet site someday and post me a opinion to let me know how you feel. 263554

 2. 372939 628370Hello I identified the Free Simple Shopping Icons Download | Design, Tech and Internet post really fascinating therefore Ive included our track-back for it on my own webpage, continue the great job:) 307291

 3. 854995 104937I definitely did not recognize that. Learnt 1 thing new today! Thanks for that. 987313

 4. 884288 79585This will be a terrific weblog, would you be interested in doing an interview about just how you developed it? If so e-mail me! 795104

 5. 417216 873364I completely agree with you about this matter. Good post. Already bookmarked for future reference. 966197

 6. F*ckin’ awesome issues here. I’m very satisfied to see your article. Thanks so much and i’m looking forward to touch you. Will you kindly drop me a e-mail?

 7. My spouse and I certainly adore your site and find a lot of the discussions to be just what I am in need of. Would you offer people to post content material for you? I wouldn’t mind writing a piece of text on how to find a mesothelioma lawyer or possibly on most of the subjects you’re writing about on this page. Again, awesome site!

 8. You are absolutely right and I definitely trust you. When you want, we could also chat about free new movies online, a thing that intrigues me. The website is great, regards!

 9. 884761 352246This internet web site is my aspiration, very outstanding style and style and Perfect topic matter. 176825

 10. Hello There. I found your blog the use of msn. That is a very well written article. I will make sure to bookmark it and come back to learn more of your helpful info. Thanks for the post. I’ll definitely comeback.

 11. 764078 840872When I originally commented I clicked the -Notify me when new surveys are added- checkbox and from now on whenever a comment is added I purchase four emails sticking with the same comment. Possibly there is by any indicates you could get rid of me from that service? Thanks! 318022

Leave a Reply

Your email address will not be published.