Почетна / Вести Македонија / КЗЗ: Од 900 мостри во 40 е докажана листерија

КЗЗ: Од 900 мостри во 40 е докажана листерија

Досега е извршена анализа на околу 900 мостри, од кои во 40 случаи е докажана listeria monocytogenes, кај производи кои се предмет на натамошна термичка обработка, соопшти Комисијата за заразни заболувања при министерството за здравство по одржаната работна средба на која беше разгледана фактичката состојба и досега преземените активности поврзани со случаите на лица заболени од листерија.

 

На најголем дел од мострите и производите е извршена генотипизација, при што докажани се генотипови кои не се исти со оние кои беа причинители на листериоза кај луѓето, освен во една мостра од вакумиран сечкан свински врат, произведен од „Екстра-меин“ од Куманово, каде е докажана listeria monocytogenes и каде извршената генотипизација покажува 98 отсто идентичност со генотипот на листеријата која предизвика заболување кај луѓето.

Комисијата за заразни болести денеска одржа работна средба на која беше разгледана фактичката состојба и досега преземените активности поврзани со случаите на лица заболени од листерија, и беше констатирано следното:

„Од Агенцијата за храна и ветеринарство и од Факултетот за ветеринарна медицина, Комисијата за заразни болести беше информирана дека листерија е утврдена кај уште еден примерок од вакумиран свински врат произведен од Екстра-меин Куманово (лот 071760028, пакуван на 10.07.2014 година). Примерокот од свински врат е донесен на испитување за присуство на listeria monocytogenes од инспектори од Агенцијата за храна и ветеринарство, а земен од приватно лице кое претходно го отворило производот и конзумирало од истиот. Од тие причини, од лицето е побарана своерачно потпишана изјава со која лицето бара да се испита примерокот од свински врат поради извршеното конзумирање, и истата, заедно со лабораторискиот наод е доставена до Основното јавно обвинителство – Скопје, во прилог на претходно доставената документација за поведената кривична пријава против непознат сторител“, се наведува во соопштението на Комисијата за заразни заболување.

Од Институтот за микробиологија и паразитологија при Медицински факултет – Скопје, посочија дека станува збор за исклучително вирулентен сој на бактеријата listeria monocytogenes, што значи дека има потенцијал лесно да предизвика болест, е еден од заклучоците на Комисијата.

Агенцијата за храна и ветеринарство, исто така, информираше дека почнувајќи од 29-ти јули воведено е задолжително испитување на секој лот од месни и млечни производи, произведени од овој датум. Притоа беше посочено дека за сите позитивни мостри се води соодветната постапка и сите се доставуваат на типизација во Институтот за ветеринарна медицина.

Комисијата за заразни болести донесе заклучок дека во интерес на постапката, до Основното јавно обвинителство ќе бидат доставени и изјави од Институтот за јавно здравје – Скопје, Центарот за јавно здравје – Велес, Институтот по микробиологија и паразитологија – Скопје, како и изјавата на Деканот на Факултетот за ветеринарна медицина – Скопје, во врска со која ќе биде побарано да се испитаат наведените искази од Деканот на Факултетот за ветеринарна медицина.

Констатирано е дека континуирано се вршат увиди од страна на инспектори од Агенцијата за храна и ветеринарство, Државен санитарен и здравствен инспекторат, како и претставници од Центрите за јавно здравје, во производствени погони од месни индустрии, млечни индустрии, се земаат мостри за лабораториска анализа од производство и промет, со цел утврдување на безбедноста на прехранбените производи. Сите потребни документи и резултати од извршени анализи редовно се доставуваат до Основното јавно обвинителство – Скопје.

Извор: kajgana.mk

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

35 comments

 1. Hey very nice site!! Man .. Excellent .. Amazing .. I will bookmark your blog and take the feeds also…I am happy to find so many useful info here in the post, we need develop more strategies in this regard, thanks for sharing. . . . . .

 2. I always read through your posts closely. I am likewise fascinated with Arvind Pandit Kansas, perhaps you could write about this sometimes. I will be back.

 3. You’re definitely right, I would really enjoy to know even more on this topic! I am also fascinated by bluestacks free download because I believe it is really quite unique right now. Thanks.

 4. You’re totally right. I liked reading this and I will come back for more as quick as possible. My site is on opera mini for pc to download, you can take a glance if you are interested in this.

 5. Hey there, you are absolutely correct. I frequently read through your site content thoroughly. I’m also fascinated with 9apps java, maybe you could write about this occasionally. See you soon!

 6. My friends and I unquestionably love your blog and find nearly all of your content to be exactly what I am interested in. Do you offer other people to write content for you? I would not mind composing a piece of text on kik messenger for pc or perhaps on a lot of the topics you write about here. Nice site!

 7. Hi! This is my first reply on your website so I simply wanted to say a fast hello and tell you I genuinely enjoy reading your blog posts. Can you recommend other sites that go over outdoor wireless intercom? I am as well very fascinated with that thing! Thank you so much!

 8. Today, I went to the beach front with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She placed the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is completely off topic but I had to tell someone!

 9. Thanks for another informative web site. The place else could

 10. You’re totally right and I totally agree with you. When you want, we could as well speak about instagram likes app, one thing which fascinates me. Your site is certainly fantastic, take care!

 11. Our LGV (Large Goods Vehicle) HGV training is based in East London, and our LGV/ HGV courses are taught by qualified DVSA LGV & HGV trainers. LGV was formerly known as HGV, where it used to be referred to as HGV Class 2 (now called LGV Category C) and HGV class 1 (Now called LGV Category C+E).

 12. There is remarkable upgrades on the style of the site, I truly love it! My own is dealing with free movies and currently there are plenty of things to be done, I am still a beginner in webpage design. Take good care!

 13. You are totally correct. I really liked reading through this info and I will certainly return for more straight away. My own internet site is on the subject of motorcycle injury lawyer, you can look if you happen to be interested in that.

 14. I would really enjoy to know new information on this issue! I am as well interested in top medical malpractice lawyers as I think it really is quite trendy now. Keep it up!

 15. I would really enjoy to know new information on this issue! I am as well interested in top medical malpractice lawyers as I think it really is quite trendy now. Keep it up!

 16. I would really enjoy to know new information on this issue! I am as well interested in top medical malpractice lawyers as I think it really is quite trendy now. Keep it up!

 17. You’re absolutely right, I would like to know new info on the subject! I’m as well fascinated by pokemon go game for android because I think it truly is quite cool at the moment. Keep this up!

 18. 39534 532718Interesting web site, i read it but i nonetheless have some questions. shoot me an email and we will talk much more becasue i may possibly have an interesting idea for you. 340151

 19. Very interesting points you have remarked, appreciate it for putting up.

 20. 9410 505980Made to measure curtains […]check out the sites listed below, worth a read for interiors and rugs enthusiasts[…] 849926

 21. 259107 538308It is onerous to search out knowledgeable individuals on this subject, nevertheless you sound like you already know what you are talking about! Thanks 759573

 22. I am really loving the design of your internet site. Do you ever face any web browser compatibility situations? A number of my own site visitors have complained regarding my ethereum stock website not operating properly in Explorer yet appears wonderful in Chrome. Have you got any kind of ideas to assist repair this matter?

 23. Howdy I’m so excited I came across this blog, I really discovered you by mistake, when I was searching on Yahoo for electric mower. Nonetheless I’m here now and would really like to say cheers for a fantastic blog post and the overall interesting site (I too enjoy the theme), I don’t have time to read through it all at the moment however I have bookmarked it and moreover included your RSS feeds, so whenever I have the time I will be back to browse much more. Make sure you do keep up the excellent job.

 24. 365183 90135I used to be recommended this web site by my cousin. Im no longer positive whether this put up is written by way of him as nobody else know such exact approximately my problem. Youre incredible! Thank you! 879933

 25. There are certainly terrific modifications on the style of this blog, I definitely love this! Mine is on the subject of free films and presently there are lots of stuff to do, I’m currently a novice in internet site design. Be careful!

 26. 93014 123374I like this web web site its a master peace ! Glad I detected this on google . 953016

 27. Hi there, what do you really feel with regards to canon printer scanner? Very awesome issue, isn’t it?

 28. I really like the things you dudes are up to. Such clever work and visibility! Keep up the good effort guys, I’ve included you to my btc trade site.

 29. Hey there! I just came across this great site and I certainly love it. I love to chat about best online games at times. Good to be here, thanks a lot!

 30. There are terrific modifications on the style of the website, I definitely love it. My site is about freight services and now there are lots of things to do, I am still a beginner in web design. Take care!

 31. Hi, what do you think around shipping services? Pretty awesome issue, huh?

 32. 99738 202308This internet website is my aspiration, quite excellent style and design and Perfect topic matter. 941492

 33. Thank you for writing this info, I saved this site. I am also trying to find guidance on mesothelioma lawyer salary, do you know exactly where I can find something such as this? I’ll return soon!

 34. You’re definitely correct, I’d really like to find out new information on the subject! I’m also interested by free movies online since I consider it is quite unique now. Keep doing this!

 35. whoah this blog is excellent i love reading your posts. Keep up the good work! You know, a lot of people are searching around for this info, you can help them greatly.

Leave a Reply

Your email address will not be published.