Почетна / Вести Македонија / Кравите неврзани и во чисти штали ќе даваат повеќе млеко

Кравите неврзани и во чисти штали ќе даваат повеќе млеко

Секое животно треба да биде соодветно третирано, не треба да биде малтретирано и сопственикот мора да му обезбеди ветеринарна заштита, посебно ако му е влошена здравствената состојба.

Животните не треба да се врзуваат, освен во одредени, строго определени ситуации. Не треба да чувствуваат болка и треба да имаат соодветно место на живеење и престојување. Ако се транспортираат од едно место на друго, тоа мора да се прави во специјализирани возила. Овие и ред други обврски произлегуваат од новиот Закон за заштитата и благосостојбата, кој веќе стапи во сила. Во Министерството за земјоделство велат дека со овој закон се пропишуваат минималните барања за заштита и благосостојба на животните во однос на нивното одгледување, чување, грижа и сместување, заштита на животните при држење во фарма, а опфатен е и делот за време на превоз, колење или убивањето животни кои се одгледуваат за производство на храна, волна, кожа и крзно. Со законот се третираат и условите што треба да ги исполнат кланиците во однос на заштита и благосостојба на животните при колење и убивање, но и заштита и благосостојба на домашните миленици и бездомни животни, животни во зоолошки градини и животните што се користат во експериментални или едукативни цели.

Сточарите велат дека се запознаени со одредбите на законот, но дека неговото спроведување драстично ќе ги зголеми трошоците за одгледување на животните.

– Точно е дека законот е европски и дека со негова примена ќе се подобрат условите за живеење и одгледување, посебно на домашните животни. Со подзаконските акти точно се знае колкаво е живеалиштето наменето за козите, а колку место им треба на свињите-мајки. Со новите легислативи не ќе може да се чуваат во кафези за да не се движат, а кравите во шталите не ќе може да се врзуваат. Тоа во превод значи помалку животни на поголем простор или поголеми штали – вели Вељо Тантаров, претседател на Сојузот на земјоделците на Македонија. Тој вели дека на ваков начин ќе се зголемат и трошоците за струја, за загревање, но и за доградба на веќе постојните објекти.

– Kако и да е, законот ќе мора да се спроведе. Се надевам дека ќе добиеме меѓупериод во кој ќе можеме да се приспособиме за негово спроведување бидејќи за тоа требаат средства – велат во Асоцијацијата на земјоделци.

Според законот, кон животните треба да се однесува на хуман и грижлив начин. Истите не треба да бидат оставени незаштитени на дожд, ветер ниту, пак, на снег. Треба секојдневно да им се обезбеди вода за напојување со соодветен квалитет, како и храна со соодветна хранлива вредност, хигиенски исправна и соодветна за нивната старост и вид заради одржување на здравјето и физиолошките потреби. Пилиња-бројлери и свињите ќе може да одгледуваат само лица што имаат сертификат издаден од Агенцијата за храна. За време на превозот на животни треба да се направени сите неопходни подготовки со цел да се намали времетраењето на патувањето и да се задоволат потребите на животните за време на патувањето, а средствата за превоз треба да бидат соодветно конструирани, одржувани и управувани на начин да се избегнат повреда, страдање, како и да се осигури нивната безбедност.

Глобите за неспроведување на законот се движат од 500 евра доколку животното се остави надвор по неповолни временски услови, до 6.000 евра доколку се утврди дека на животното некој му предизвика страдање или намерно го повредува.

KАЗНИ ДО 6.000 ЕВРА ЗА ОБЛОЖУВАЊЕ НА ЖИВОТНИ

Строго се забранува вклучување, поттикнување, организирање, рекламирање, одржување, организирање на обложување и обложување на борби меѓу животните за какви било намени – дециден е законот. Експертите велат дека организаторите на борбите со кучиња и петли, кои во последно време редовно се организираат, ќе може да заработат казни до 6.000 евра.

Извор: dnevnik.mk

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

34 comments

 1. I like the helpful information you supply for your articles. I will bookmark your blog and take a look at again here regularly. I am reasonably certain I will learn plenty of new stuff proper here! Good luck for the next!

 2. I just came right here from another web address related to Arvind Pandit and considered I may as well read this. I quite like what I see so I am just following you. Getting excited about exploring your website all over again.

 3. I was speaking to a friend of my own on this info and regarding happy new year greeting as well. I do think you made a few very good points in this article, we are excited to find out more information from you.

 4. I am seriously loving the design of your site. Do you ever encounter any kind of web browser compatibility issues? Some of my own site readers have lamented concerning my mobile number location tracker site not operating effectively in Internet Explorer though seems amazing in Opera. Do you have any recommendations to aid repair the problem?

 5. I am really curious to find out just what website platform you have been utilizing? I am experiencing several minor protection issues with our most recent website about kik on computer so I would love to find something far more risk-free. Are there any solutions?

 6. Good day! I just noticed this amazing site and I honestly enjoy it. I also love to focus on best wireless intercom sometimes. Great to be around, regards!

 7. I carry on listening to the news update speak about getting free online grant applications so I have been looking around for the most excellent site to get one. Could you advise me please, where could i get some?

 8. Our LGV (Large Goods Vehicle) HGV training is based in East London, and our LGV/ HGV courses are taught by qualified DVSA LGV & HGV trainers. LGV was formerly known as HGV, where it used to be referred to as HGV Class 2 (now called LGV Category C) and HGV class 1 (Now called LGV Category C+E).

 9. Hello! This is my first visit to your blog! We are a collection of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche. Your blog provided us valuable information to work on. You have done a wonderful job!

 10. 206628 642271You created some decent factors there. I looked on the internet for the problem and located most individuals will go along with with your website. 146294

 11. 85491 276950I saw your post awhile back and saved it to my computer. Only lately have I got a chance to checking it and have to tell you nice work. 197714

 12. I am seriously loving the theme/design of your internet site. Do you ever run into any internet browser interface issues? Some of my own site visitors have complained about my movies online blog not operating the right way in Explorer though appears wonderful in Opera. Do you have any kind of advice to help repair the issue?

 13. Hello can you inform me which platform you are utilizing? I am looking to start our blog on personal injury attorneys in the future although I am having a difficult time making the decision.

 14. I am definitely enjoying the theme/design of your blog. Do you ever face any kind of web browser compatibility problems? A number of my website audience have complained concerning my pokemon go game site not operating correctly in Explorer yet seems wonderful in Firefox. Do you have any kind of advice to help correct the matter?

 15. 839971 716403Great artical, I unfortunately had some issues printing this artcle out, The print formating looks slightly screwed more than, something you may want to look into. 847629

 16. You’re totally right, I would love to learn more on the topic! I’m also interested by ethereum exchange since I believe it’s very unique currently. Keep up the good work!

 17. You’re totally correct, I’d really enjoy to discover more information on that issue! I am also captivated by best self propelled lawn mower because I think it really is very trendy right now. Keep doing this!

 18. Hey there, what do you feel concerning heat pump repair? Extremely interesting topic, right?

 19. You’re absolutely right and I agree with you. If you want, we might also talk about free films to watch, one thing that fascinates me. Your website is impressive, cheers!

 20. 258969 797386Blogs ou ought to be reading […]Here is a superb Weblog You may Discover Interesting that we Encourage You[…] 696007

 21. You are absolutely right and I understand you. If you want, we might as well chat about canon printer installation software, something that fascinates me. The site is amazing, all the best!

 22. Hi! This is my very first reply on your site so I really wanted to give a fast hello and tell you I truly enjoy reading through your blog posts. Can you recommend other sites which go over buy bitcoin with debit card instantly? I am likewise quite intrigued by this thing! Thank you!

 23. Howdy! This is my first comment here so I simply wanted to give a fast shout out and tell you I genuinely enjoy reading your posts. Can you recommend any other sites which deal with games? I am as well pretty curious about that! Many thanks!

 24. I arrived right here from some other web page related to freight carriers and considered I should look at this. I adore the things I see therefore I am just following you. Getting excited about looking at your blog yet again.

 25. Thank you for sharing this info, I bookmarked the site. I’m furthermore interested in details about overnight shipping, do you know exactly where I could find something like that? I will come back soon!

 26. 360739 306868Nie and informative post, your every post worth atleast something. 823121

 27. I would like to say cool blog! This is so helpful! Please write more.

 28. Good day, I am truly grateful I came across your blog page, I really discovered you by mistake, when I was browsing on Aol for best mesothelioma lawyer. Anyhow I am here now and would just love to say many thanks for a tremendous article and the all around thrilling website (I furthermore adore the theme), I do not have time to read through it entirely at the moment yet I have saved it and even included your RSS feeds, so when I have the time I will be returning to browse more. Make sure you do keep up the great work.

 29. I would like to say cool blog! This is so helpful! Please write more.

 30. I would like to say cool blog! This is so helpful! Please write more.

 31. Wow! Thank you! I continually needed to write on my site something like that. Can I include a part of your post to my website?

 32. Appreciating the dedication you put into the website and in-depth facts you present. It is nice to find a blogging site now and then that isn’t the same old rehashed content. Fantastic read! We’ve saved your webpage and I’m including your RSS feeds to my own teeth whitening dentist blog.

 33. 232803 48512I genuinely got into this post. I identified it to be intriguing and loaded with exclusive points of interest. I like to read material that makes me think. Thank you for writing this great content. 930835

Leave a Reply

Your email address will not be published.