Почетна / Градинарство / Краставица- Cucumis sativus

Краставица- Cucumis sativus

Потекло

Краставицата спаѓа во фамилија Cucurbitaceae, потекнува од влажните делови на Индија. Во Европа е донесена преку Египет и Грција. Краставицата содржи повеќе јаболкова киселина од лимунска и тоа му го дава карактеристичниот вкус. 

 

Морфологија

Таа едногодишно тревесто растение со разгрането стебло кое е покриено со влакненца.  Коренот е добро развиен, но страничните корени повеќе се разгрануваат во ширина, а не во длабочина. Листот е сплоснат, со долга дршка, три или петоделен, со светло до темно зелена боја, покриен по површината со остри влакненца. Кај краставиците разликуваме машки цветови кои имаат кратки цветни дршки и обично се јавуваат во групи, додека женските се поединечни и крупни со изразен плодник. Цветовите се петоделни со жолта боја. Плодот е сочна бобинка со цилиндричен облик и брадавичести израстоци. На тие израстоци има бели или црни влакненца или боцки. Семето е сместено во три комори во плодот. Денес во светот постојат голем број на видови и сорти на краставици за различни видови на производство ( на отворено, во заштитени простори), како и за различна употреба (салатери и корнишони за конзервирање). Растението има релативно краток вегетациски период, а покрај употребата во исхраната многу е ценета и во фармацевтската индустрија.

Одгледување

Краставицата е топлољубиво растение. За ‘ртење е потребна температура од 15 ⁰С, а оптимална температура за раст е околу 25⁰С. Нема голема потреба за сончева светлина и затоа успешно се одгледува во текот на зимата во пластеници и стакленици, како и покрај високи растенија кои прават сенка. Има потреба од голема влажност на почвата и воздухот и затоа најдобри резултати се постигнуваат доколку се одгледуваат меѓу високи растенија (на пр. пченка) кои создаваат поволна микроклима. Краставицата е осетлива на ветрови и недостаток на вода.

Одлично реагира на ѓубрење, од минералните ѓубрива треба да се додава 80-100 kg/ha N, 80 kg/ha P и 120 kh K во облик на K-сулфат.

Краставицата се одгледува на средни и тешки почви со неутрална рН и добри водно -воздушни особини. Директна машинска сеидба се врши на растојание 100×30 cm, а во гнездо на 120×70 cm. Во пластеничко производство салатарите се одгледуваат во густина од 20.000-22.000 растенија/ха, а мазните хибриди од  18.000-20.000 растенија/ха.

Болести

Најопасни болести после расадувањето на краставицата се пламеницата и пепелницата. Пламеницата се развива при висока релативна влажност на воздухот со ладни ноќи, кога се создава роса, што е чест случај во пластениците. Таа се развива брзо, има краток инкубационен период од 4 дена и за неколку дена може да предизвика прегорување на лисјата. Основно во нејзиното сузбивање е да се спречи нејзината појава. Во случај на нејзина појава, за да се спречи понатамошниот развој и ширење, се препорачува две едноподруго третирања во текот на два дена со некое од средствата за таа намена.

Пепелницата се развива при изменети климатски услови во пластениците, односно стаклениците (при ниска релативна влажност и големи разлики помеѓу ноќната и дневната температура. Најпрво се појавува на влезовите во стаклениците, односно пластениците.

Посебен проблем при одгледувањето на краставицата е вирусот на мозаикот (Cucumis mosaic virus), кој во случај на опаѓање на температурата под 16°C заразените растенија венат и изумираат за неколку дена. Најчести зарази настануваат при есенските посеви во стаклениците и пластениците, кога вирусот се внесува од полските посеви. Основно за негово сузбивање е да спречи неговото внесување во стаклениците и пластениците и редовно сузбивање на лисните вошки.

Автор: www.agri.mk

 

 

Check Also

Берба на бел корен (пашканат)- Pastinaca sativa

Полната технолошка зрелост  белиот корен ја достигнува  кога ќе заврши со акумулирање на хранливите материи …

41 comments

 1. Thanks for another informative website. Where else could I get that kind of info written in such an ideal way? I have a project that I’m just now working on, and I have been on the look out for such info.

 2. Levitra Venta Online Levothyroxine Without A Script cialis price Propecia Ciao 1 Mg

 3. There is amazing developments on the layout of the site, I truly like it. Mine is about Arvind Pandit and presently there are quite a lot of stuff to do, I’m still a novice in web page design. Cheers!

 4. Hey, you’re definitely correct. I constantly read through your articles attentively. I am likewise curious about android app market apk, maybe you might talk about this at times. Good day!

 5. I was speaking to a friend of mine on this info and even regarding kik for windows too. I believe you made a few very good points in this article, we’re also looking forward to find out more stuff from you.

 6. Thank you so much for the amazing content! I really liked finding out about it.I will make certain to take note of your page and will return in the future. I would really like to suggest you to ultimately keep going with the great posts, perhaps write about iPhone X covers too, have a fine morning!

 7. Can you add a Blackberry template? This web page is tricky to read otherwise for those of us browsing with cell phones. Otherwise, in the event you can place a RSS link up, that would be good also.

 8. Howdy, you are absolutely correct. I always read through your articles attentively. I’m furthermore fascinated with real estate management, perhaps you could talk about this at times. Good bye!

 9. I enjoy what you guys are up to. This type of cool effort and exposure! Continue the good effort friends, I have incorporated you to my personal door intercom system website.

 10. hello!,I really like your writing very so much! percentage we be in contact extra about your post on AOL? I need an expert on this area to unravel my problem. May be that is you! Looking forward to peer you.

 11. I am definitely loving the theme of your information site. Do you come across any kind of internet browser compatibility situations? Quite a few of the site readers have complained about my download kik website not operating effectively in Explorer yet appears excellent in Safari. Are there any advice to assist correct this problem?

 12. Admiring the time and energy you invested in this site and comprehensive material you provide. It’s amazing to come across a blog now and then that is not the similar unwanted re-written content. Amazing read! We have saved your blog and I am including your RSS feeds to my own how to get more likes on instagram web page.

 13. Our LGV (Large Goods Vehicle) HGV training is based in East London, and our LGV/ HGV courses are taught by qualified DVSA LGV & HGV trainers. LGV was formerly known as HGV, where it used to be referred to as HGV Class 2 (now called LGV Category C) and HGV class 1 (Now called LGV Category C+E).

 14. You are definitely correct, I would really like to discover more info on this particular topic! I am also fascinated by tv shows online because I consider it really is very trendy lately. Keep it up!

 15. There is awesome modifications on the layout of the page, I certainly love it! My website is relating to pokemon go app and now there are a lot of stuff to be done, I am yet still a beginner in web design. Take care!

 16. Appreciating the hard work you put into your site and in-depth information you display. It’s good to find a site occasionally that isn’t the similar out of date re-written information. Amazing read! I’ve bookmarked your webpage and I’m adding your RSS feeds to our how to buy ethereum web page.

 17. Cialis Trovaprezzi Supply Of Keflex Costo Viagra Ricetta buy vardenafil online cheap Cialis Generico En Farmacias Similares

 18. You’re absolutely right and I definitely agree with you. If you want, we can as well talk about trane heat pump, something which fascinates me. Your website is really brilliant, take care!

 19. It was actually amazing to read this info and I believe you’re entirely right. Inform me if you are thinking about online movie sites, that is my main expertise. I hope to hear from you soon enough, take care!

 20. Pharmacy Kamagra Amoxicillin Buy cialis Verapamil

 21. Admiring the commitment you put into the website and detailed details you offer. It’s awesome to find a website occasionally that is just not the same expired re-written information. Amazing read! I’ve saved your blog and I am adding the RSS feeds to our canon scan utility blog.

 22. Hi, I am really glad I found your site, I basically found you by mistake, while I was looking on Bing for bitcoin visa. Regardless I’m here now and would just enjoy to say kudos for a marvelous posting and the all around impressive blog (I likewise like the design), I do not have sufficient time to read through it all at the moment however I have saved it and moreover included the RSS feed, so once I have the time I’ll be returning to look over more. Make sure you do keep up the wonderful job.

 23. I was speaking to a good friend of my own around this and even regarding video games online too. I think you made a lot of great points on this page, we’re also excited to keep reading material from you.

 24. You’re completely right, I’d like to know more info on that topic! I’m as well fascinated by ocean freight shipping as I consider it really is very trendy currently. Great!

 25. I always go through your content attentively. I’m likewise fascinated with parcel shipping, you could discuss that sometimes. Have a nice day.

 26. Good post. I be taught one thing more challenging on different blogs everyday. It will always be stimulating to read content material from different writers and apply a bit something from their store. I’d favor to use some with the content on my weblog whether or not you don’t mind. Natually I’ll give you a hyperlink in your internet blog. Thanks for sharing.

 27. Hello! I just saw your site and I really love it. I also want to focus on mesothelioma lawyers blog sometimes. Good to be here, thanks a lot!

 28. Hi. I recently found this great site and I certainly enjoy it. I also love to discuss free movies online from time to time. Good to be here, thanks a lot!

 29. Hey! I’m at work browsing your blog from my new iphone 3gs! Just wanted to say I love reading through your blog and look forward to all your posts! Carry on the fantastic work!

 30. I like what you guys are up too. Such smart work and reporting! Carry on the excellent works guys Ive incorporated you guys to my blogroll. I think it’ll improve the value of my website

 31. Hello there I am so delighted I discovered this website, I really encountered you by mistake, while I was looking on Aol for dentures. Nonetheless I am here right now and would really love to say thank you for a fantastic write-up and the all around fun site (I also like the theme), I don’t have the time to look over it entirely at the minute but I have book-marked it and moreover added your RSS feed, so when I have time I’ll be back to read a lot more. Please do keep up the awesome work.

 32. Hello, what do you think about free online movie sites? Extremely interesting subject, huh?

 33. I’ll immediately snatch your rss feed as I can not find your e-mail subscription link or e-newsletter service. Do you’ve any? Kindly let me understand so that I may just subscribe. Thanks.

 34. You’re certainly right and I totally understand you. When you want, we might as well chat about stream movies, something that intrigues me. Your website is really impressive, all the best!

 35. Thanks a bunch for sharing this with all of us you actually know what you’re talking about! Bookmarked. Kindly also visit my web site =). We could have a link exchange contract between us!

 36. I am continually looking online for posts that can assist me. Thx!

 37. Have you ever considered writing an e-book or gust writing on other blogs? I have a blog centered on the same ideas you discuss and would really like to have you share some stories/information. I know my visitors would appreciate your work. If you are even remotely interested, feel free to send me an e-mail.

Leave a Reply

Your email address will not be published.