Почетна / Агроекономија и агробизнис / Користење средства за формирање задруги и за номадско одгледување овци, кози и говеда

Користење средства за формирање задруги и за номадско одгледување овци, кози и говеда

Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој објави јавен повик за доставување барања за користење средства од Програмата за финансиска поддршка на руралниот развој за 2012 година.

Повикот се однесува на мерките економско здружување на земјоделски стопанства за заедничко вршење земјоделска дејност – инвестиции наменети за воспоставување задруги со претежна дејност од област на земјоделството на кои им е одобрена програмата за работа од Министерството за земјоделство и помош за вршење земјоделска дејност за заштита и унапредување на животната средина – инвестиции предвидени за надомест на трошоци за номадско одгледување овци, кози и говеда во висина од 80% од просечната бруто плата во дејноста за период од 01.11.2011 до 30.10.2012 година за вработено лице.
Крајниот рок за аплицирање е 26 ноември 2012.

 

Check Also

АгриМК на Агробизнис форум 2012

AIESEC Скопје во соработка со Факултетот за земјоделски науки и храна по вторпат организира тридневен …

5 comments

  1. 125868 981443Someone essentially assist to make severely posts I may well state. That will be the quite 1st time I frequented your internet site page and so far? I surprised with the analysis you made to create this certain submit incredible. Magnificent task! 990830

  2. 928206 734637Normally I do not read post on blogs, but I wish to say that this write-up really forced me to try and do so! Your writing style has been surprised me. Thanks, quite good post. 771489

  3. 880391 351307I like the way you conduct your posts. Have a good Thursday! 448162

  4. 110491 874680Intriguing website, i read it but i nonetheless have a few questions. shoot me an e-mail and we will speak much more becasue i could have an interesting idea for you. 357172

  5. 271289 796949I discovered your blog website on google and check just a few of your early posts. Proceed to maintain up the excellent operate. I just extra up your RSS feed to my MSN Data Reader. Seeking forward to reading much more from you in a whilst! 248496

Leave a Reply

Your email address will not be published.