Почетна / Вести Свет / Конзервираниот зеленчук ќе се произведува во Србија?

Конзервираниот зеленчук ќе се произведува во Србија?

Хрватската прехранбена компанија Подравка планира дел од своите производи да почне да ги произведува во Србија, пренесуваат хрватските медиуми.

 

Според хрватски “Јутарњи лист”, киселите краставички на Подравка, ајварот, печените пиперки, гулашот, грашокот, месните нарезоци и останатите конзервирани производи наскоро може да почнат да се произведуваат во погоните на српскиот гигант МК Група со цел да останат на пазарот на ЦЕФТА по влезот на Хрватска во ЕУ.

Весникот наведува дека Подравка не се подготви добро за влезот на Хрватска во ЕУ, па затоа сега се обидува да создаде нова позиција на регионалниот пазар ЦЕФТА.
– За разлика од Агрокор, Подравка не ги организираше навреме сопствените производствени капацитети на пазарот на ЦЕФТА, па сега размислува за можноста да ги изнајми оние на сопственикот на МК Група, Миодраг Костиќ. Со тоа компанијата повеќе ќе се отвори кон пазарите во Србија, Македонија и во Босна и Херцеговина, а ќе и се отвори и вратата за влез на пазарот во Русија – наведува весникот.

Неодамна се појавија шпекулации дека двете компании, Подравка и МК Група, размислуваат за корпоративно спојување, но Подравка го демантираше тоа.

Извор: vecer.com.mk

Check Also

Пченицата поскапе во Бугарија, ние увезуваме српска по стара цена

Цената на пченицата во Бугарија последниве десетина дена расте и е повисока за 4,6 отсто. …

4 comments

  1. 514003 813746Rattling clean internet web site , appreciate it for this post. 955217

  2. 470856 189205Just a smiling visitor here to share the love (:, btw fantastic style and design . 559276

  3. 711503 184015Yay google is my king helped me to find this great internet web site ! . 181447

  4. 462266 764690Attractive portion of content. I basically stumbled upon your weblog and in accession capital to assert that I get in fact loved account your weblog posts. Anyway I will probably be subscribing to your augment and even I success you get admission to constantly rapidly. 30109

Leave a Reply

Your email address will not be published.