Почетна / Вести Свет / Компаниите ја поддржаа кампањата “Мисли.Јади.Заштеди”

Компаниите ја поддржаа кампањата “Мисли.Јади.Заштеди”

Податоците на Организацијата на храна и земјоделство на ОН, покажуваат дека секој шести човек во светот заминува на спиење гладен, додека пак секој ден повеќе од 20 илјади деца помали од пет години умираат од глад.

Исто така организацијата излезе со податоци дека една третина од храната што се произведува годишно во светот се фрла или пропаѓа. Со цел да се поттикне свеста кај населението, програмата на ОН за животна средина, Организацијата за храна и земјоделство и Организацијата за рециклирање, покренаа кампања Мисли.Јади.Заштеди”, кон која се приклучи и компанијата Нестле која го прослави Светски ден за заштита на животната средина.
– Во изминатите десет години речиси го преполовивме количеството отпад по килограм производ произведен во нашите фабрики. Се залагаме за понатамошно намалување на отпадната храна во целиот производствен синџир, од нивата до потрошувачот и пошироко, како и за подигање на свеста за тоа дека вистинската вредност на храната често не се одразува низ нејзината цена, изјави Паскал Греврат, директор за одржлив развој и животна средина во компанијата Нестле.
Компанијата вложува напори да се избегне расфрлањето на храната уште од самото основање, повеќе од 140 години, претворајќи ги расипливите суровини, како што се млекото, зрната кафе и какаото, во безбедни производи со додадена вредност, наведуваат од компанијата.

Извор:vecer.com.mk

Check Also

Пченицата поскапе во Бугарија, ние увезуваме српска по стара цена

Цената на пченицата во Бугарија последниве десетина дена расте и е повисока за 4,6 отсто. …

2 comments

  1. 467651 301867Superb read, I just passed this onto a colleague who was doing just a little research on that. And he really bought me lunch as I discovered it for him smile So let me rephrase that: Thank you for lunch! 87744

  2. 261940 532491Maintain up the amazing piece of function, I read couple of posts on this internet web site and I think that your web blog is actually interesting and contains lots of superb information. 478579

Leave a Reply

Your email address will not be published.