Почетна / Вести Свет / Климатските промени наскоро ќе не остават без кафе?

Климатските промени наскоро ќе не остават без кафе?

Растот на температурата предизвикан од климатските промени ќе доведе до исчезнување на дивите видови на кафе “арабика” во рок од само 70 години, што се заканува на генетскиот опстанок на една од основните аграрни суровини, предупредуваат експерти на Кралската ботаничка градина Киу во Лондон.

-Комерцијалните одгледувачи на кафе и во иднина ќе можат да го одгледуваат на плантажите ако се обезбедат потребните услови, но загубата на дивите видови, кои поседуваат поголема генетска разновидност, ќе го доведе во прашање долгорочниот опстанок на таа култура, бидејќи борбата со болестите и паразитите што ќе го напаѓаат кафето ќе биде тешка – пренесува “Ројтерс”.

Британскиот тим во соработка со етиопски експерти дојде до заклучок дека до 2080 година ќе исчезнат од 38 до 99,7 отсто површини поволни за одгледување на диви сорти на кафе “арабика”, кое е многу чувствително на климатските услови, па и промената од неколку степени Целзиусови, ќе биде фатално за тој вид на кафе. Експертите потенцираат дека наведените прогнози се дури и конзервативни, бидејќи со нив не се опфатени негативните ефекти од значајната дефорестација на која се изложени Етиопија и Јужен Судан, уште една област во која успеваат дивите видови на кафе “арабика”.

Култивираната “арабика” има удел од над 60 отсто во светското производство на кафе. Оваа година во светот се произведени околу 4,86 милиони тони “арабика”, чија големопродажна цена достигнува 16 милијарди долари. Извозот на “арабика” е од клучно значење за стопанствата на Бразил, Етиопија и Судан, земји во кои од оваа култура живеат милиони луѓе.

Извор: http://vecer.com.mk/?ItemID=0E213144AB944643A2F9F967B42A6285

Check Also

Пченицата поскапе во Бугарија, ние увезуваме српска по стара цена

Цената на пченицата во Бугарија последниве десетина дена расте и е повисока за 4,6 отсто. …

8 comments

  1. 342211 868759I like this web site its a master peace ! Glad I identified this on google . 127929

  2. 607476 419160Your article is truly informative. Much more than that, it??s engaging, compelling and well-written. I would desire to see even a lot more of these types of great writing. 170970

  3. 896965 862634I gotta favorite this internet site it seems really beneficial . 232770

  4. 703574 370697You produced some decent points there. I looked on the internet for that problem and located many people will go in addition to with the internet website. 20023

  5. 253730 10329Immer etliche Firmen bentzen heutzutage Interimmanagement als innovatives und ergnzendes Gertschaft i. Spanne der Unternehmensfhrung. Denn hiermit wird Kenntnisstand leistungsfhig, bedarfsgerecht und schnell ins Unternehmen geholt. 592368

  6. 640111 972969Maximize your by how a large amount of gear are employed internationally and will often impart numerous memory using that your is also fighting that is actually a result from our team rrnside the twenty very first centuries. every day deal livingsocial discount baltimore washington 37714

  7. 26679 73695Youre so cool! I dont suppose Ive learn anything like this before. So good to discover any person with some authentic thoughts on this subject. realy thank you for starting this up. this site is something that is wanted on the internet, someone with slightly bit originality. useful job for bringing something new to the web! 980037

  8. 395188 506981Oh my goodness! an exceptional article dude. Thank you Nonetheless Im experiencing issue with ur rss . Do not know why Cannot register for it. Could there be any person obtaining identical rss difficulty? Anybody who knows kindly respond. Thnkx 28057

Leave a Reply

Your email address will not be published.