Почетна / Вести Македонија / Kлимата ги притиска и земјоделците на промени

Kлимата ги притиска и земјоделците на промени

Без разлика дали сите се согласуваат дека има глобално затоплување и климатски промени, евидентно е дека земјоделството трпи и треба да преземе мерки за да се приспособи на новите метеоролошки услови.

Две недели доцнат во развојот повеќе земјоделски култури – житните, виновата лоза и овошките – поради големата влажност и врнежите во март. Стотици хектари засадени земјоделски површини со жито и градинарски култури се уништени во мартовските поплави во Источна Македонија и во Пелагонија. Kлимата полека, но сигурно се менува и ги менува и условите во земјоделството, а според предвидувањата, во наредните децении сликата воопшто нема да биде каква што сега ја знаеме.

Според Ангелко Ангелевски, агрометеоролог во УХМР, годинава временските услови предизвикале доцнење во сите фази од растот и развојот на повеќе култури поради големите врнежи и високата влажност во март, но тоа не може да се смета за директна последица на глобалното затоплување.

– И порано имало вакви временски појави, а во некои години се случувало растенијата да доцнат во развојот и две седмици. Kон крајот на април имавме високи температури, до 30 степени, па сметам дека растенијата ќе ја надоместат разликата и бербата ќе стаса навреме – вели Ангелевски.

Од Мрежата за рурален развој, организација која деновиве во соработка со УСАИД почна со проект за адаптација на земјоделството кон климатските промени, сметаат дека последиците од глобалното затоплување веќе на големо се чувствуваат.

– Многу рано се стопија снеговите и почнаа дождовите уште во март, а тоа е последица на глобалното затоплување. Во Струмичко с` е уништено, како и во другите региони – велат во Мрежата за рурален развој.

Оваа мрежа ќе организира карван низ земјоделските населени места во Повардарјето, каде што најмногу ќе се чувствуваат последиците од глобалното затоплување. Kарванот почна минатата седмица во Ново Село, Струмичко, а во текот на мај и јуни ќе се одржи во Негорци, Богданци, Росоман, Тимјаник и Пчиња, под слоганот „Поплава, суша, студ, да го спасам мојот труд“.

– Проектот ќе трае три години, а земјоделците ќе се обучат да применат различни техники за да го заштитат производството од климатските промени. Македонија е сериозно погодена од климатските промени, а најновите предвидувања ја вбројуваат во таканаречената црвена зона, во која негативните влијанија ќе се почувствуваат врз земјоделството. Целта е и да влијаеме врз свеста кај фармерите за да ги воведат овие мерки. Такви мерки се, на пример, инкорпорирање биомаса во почвата за задржување на влагата, начини за кроење на лозите, поставување мрежи за заштита од УВ-зраци и слично – вели Петар Ѓоргиевски, директор на проектот.

За реализација ќе бидат одвоени околу 1,3 милион долари. Проектот ќе се фокусира на овоштарските и на градинарските култури во медитеранската зона, во која припаѓаат вардарскиот и делови од струмичкиот и гевгелискиот регион. Ќе се работи со семејни фарми кои на пазарот пласираат најголем дел од своите производи, како и со земјоделци што делумно заработуваат, а дел од производството го задржуваат за себе.

Според студија на Светска банка, во Македонија, како резултат на климатските промени, во наредните децении ќе се зголеми температурата, а врнежите ќе станат попроменливи, што силно ќе влијае врз земјоделските култури и врз приносите.

Соња Христовска


Извор: dnevnik.mk

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

32 comments

 1. 891991 467943Thanks for the write up! Also, just a heads up, your RSS feeds arent working. Could you take a look at that? 519313

 2. 744732 733604dress shops that offer discounts are really common in our spot and i always shop at them,. 969325

 3. 131803 607676It is hard to find knowledgeable men and women on this subject however you sound like you know what youre talking about! Thanks 989457

 4. 750165 133567Appreciate it for helping out, superb data. 416337

 5. 847118 452479thaibaccarat dot com will be the very best internet site to study casino games : like baccarat, poker, blackjack and roulette casino 979302

 6. 131796 873459This internet page is truly a walk-through its the internet you desired with this and didnt know who need to have to. Glimpse here, and youll surely discover it. 292499

 7. 564386 739384I found your weblog internet site on google and check a couple of of your early posts. Proceed to preserve up the really excellent operate. I just extra up your RSS feed to my MSN News Reader. Seeking for ahead to reading extra from you later on! 358255

 8. 91797 599925You produced some decent points there. I looked on the net to the problem and discovered many people goes together with along with your internet site. 464875

 9. 324906 385028Some truly great articles on this internet site , thankyou for contribution. 125036

 10. 56127 820934I gotta favorite this internet site it seems handy very beneficial 686561

 11. 954734 407923Hello, I think your blog might be having browser compatibility issues. When I look at your blog site in Opera, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, great blog! 82356

 12. 217713 723930U never get what u expect u only get what u inspect 423267

 13. 548864 450962Absolutely nothing far better than Bing locating us a great web site related to what I was searching for. 730319

 14. 900139 619598I truly enjoy looking by way of on this internet internet site , it holds superb content material . 872637

 15. 766258 922824Following study some of the websites with your internet internet site now, i actually as if your way of blogging. I bookmarked it to my bookmark internet site list and is going to be checking back soon. Pls appear at my internet site likewise and figure out what you believe. 621702

 16. 448443 428296Hello! I just would wish to offer a huge thumbs up for that fantastic information youve here during this post. I will probably be returning to your web site to get far more soon. 913603

 17. 869666 14409Usually I dont read this kind of stuff, but this was genuinely intriguing! 194363

 18. 21686 151683Nowhere on the Internet is there this much quality and clear information on this subject. How do I know? I know because Ive searched this topic at length. Thank you. 249380

 19. 174745 612444Keep up the great function , I read few weblog posts on this website and I believe that your website is real fascinating and has bands of good info . 19608

 20. 531939 454212Hello there! Do you know if they make any plugins to protect against hackers? Im kinda paranoid about losing everything Ive worked hard on. Any suggestions? 34866

 21. 595218 149425Respect to author , some excellent details . 775820

 22. 263540 950755This is a exceptional weblog, would you be involved in doing an interview about just how you designed it? If so e-mail me! 907754

 23. 917719 968197The when I just read a blog, Im hoping that this doesnt disappoint me approximately this one. Get real, Yes, it was my method to read, but When i thought youd have something fascinating to state. All I hear is a number of whining about something which you could fix really should you werent too busy trying to find attention. 33801

 24. 480012 179286This is a terrific site, could you be interested in doing an interview about just how you produced it? If so e-mail me! 433456

 25. 645927 819459Largest lover messages were made to share it along with your and gives honour of the bride and groom. Very sound systems facing unnecessary throngs of men and women need to take into account each of our valuable concept of all presenting, which is ones trailer. greatest man toasts 108565

 26. 392220 989068omg! cant imagine how rapidly time pass, soon after August, ber months time already and Setempber will be the first Christmas season in my spot, I truly love it! 116588

 27. 159953 535603I entirely agree! I came more than from google and am looking to subscribe. Where is your RSS feed? 961002

 28. 777621 157608I want looking at and I believe this website got some genuinely useful stuff on it! . 304723

 29. 890954 562109Hello my family member! I wish to say that this post is remarkable, fantastic written and come with approximately all vital infos. I would like to see extra posts like this . 953954

 30. 876287 855962I recognize there exists an excellent deal of spam on this blog internet site. Do you need to have support cleaning them up? I can support among courses! 306993

 31. 661599 325335I like this internet weblog extremely significantly so significantly superb info . 783498

Leave a Reply

Your email address will not be published.