Почетна / Вести Македонија / Ќе се следи патот на тутунот од семе до цигара

Ќе се следи патот на тутунот од семе до цигара

Тутунот ќе се следи од нива до цигара. Ова е предвидено со усвоените измени на Законот за тутунот со кои се воведува компјутерска евиденција и следење пријавени, евидентирани и договорени површини и количества тутун од производители.

Исто така ќе се следат сите откупувачи, а ќе се води и евиденција за типови тутун за секоја реколта поединечно кај секој производител. Експертите велат дека оваа евиденција е од особена важност поради контрола на тутунските површини, производство и договорите за откуп. Исто така, постојаното следење ќе ја оневозможи досегашната практика на двојни и тројни договори од страна на тутунопроизводителите со откупните фирми, а ќе се избегнат и манипулациите со исплатата на тутунот и исплатата на субвенциите. 

Банкарска гаранција

– Со направените измени се нудат и решенија за заштита на тутунопроизводителите од манипулациите при договарањето на откупот на тутунот со откупните фирми. Истовремено поради брзо и ефикасно решавање на случаите кога во досегашната практика одредени откупувачи не вршеа исплата на тутунопроизводителите според склучените договори за откуп сега ова прашање се решава со воведување инструмент банкарска гаранција – велат во Министерството за земјоделство. За да се воведе подобар ред во самиот откуп, а со тоа да се избегнат во голем обем нерегуларностите што претходните години влијаеја на динамиката на откупот, се воведоа обврски и за двете страни.

По иницијатива од  предвидено е лабораторијата која ќе врши анализа на квалитетот на тутунот и цигарите да доставува извештај за извршената анализа до Државниот инспекторат за земјоделство, а тој во зависност од резултатите во извештајот, да издава уверение за квалитет на обработениот тутун и за квалитет на тутунските производи. 

– Законот е одличен и конечно ќе воведе ред во оваа област. При подготовката се водеше грижа да се заштитат сите засегната страни и откупувачите и самите производители. Нема да се толерира ниту килограм тутун кој е произведен надвор од договорот, а зголемени се и глобите – вели Румен Стаменов – директор на инспекторатот.

Нема откуп ако има долгови

Производителите велат дека со измените се овозможува побрзо и поефикасно регистрирање на фирми кои сакаат да откупуваат тутун, компјутерско евидентирање и следење на целокупното тутунско производство, на договорите и откупот, поефикасна заштита на тутунопроизводителите, ефикасно спроведување на испитот за добивање лиценца за процена на тутун, како и подобрување на контролата на обработениот тутун и тутунските производи. 

– Откупувачот на тутун ќе треба да има простории за откуп, сместување, чување и индустриска обработка на тутун. Исто така, ќе мора да има вработено најмалку едно лице со високо образование и најмалку едно лице со средно образование и да има позитивни показатели за оценка на работењето. За да врши откуп фирмата мора да ги има исплатено сите обврски за откупените количества кои произлегуваат од склучени договори и намирени обврски за претходната реколта – стои во законот.

KАЗНИ ДО 20.000 ЕВРА

Глоба во износ од 15.000 до 20.000 евра во денарска противвредност е предвидена за прекршок на правното лице, ако врши производство на тутун без да склучи договор за производство и откуп со откупувачот, не употребува семенски материјал од откупувачите на тутун обезбеден од регистриран производител на тутунско или ако не е запишан во регистарот на откупувачи. Притоа и одговорното лице во фирмата ќе плати глоба во износ од 2.000 до 3.000 евра во денарска противвредност.

Kазни од 200 до 300 евра во денарска противвредност за прекршок може да заработи физичкото лице ако не го остава спорниот тутун во откупниот пункт и ја попречува работата на комисијата за повторна процена.

Извор: dnevnik.mk

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

24 comments

 1. 995058 447808Hello fellow web master! I genuinely enjoy your internet site! I liked the color of your sidebar. 950509

 2. 170819 256969Oh my goodness! a wonderful post dude. A lot of thanks Nevertheless We are experiencing problem with ur rss . Dont know why Can not sign up to it. Could there be anybody obtaining identical rss difficulty? Anyone who knows kindly respond. Thnkx 935253

 3. 680496 260317 warning Dont any of you individuals ever take me to CiCis pizza! There food looks offensive!|Urban_Elegance| 725184

 4. 290446 818145Whoah this weblog is magnificent i genuinely like reading your articles. Maintain up the excellent paintings! You realize, a great deal of persons are looking round for this info, you could aid them greatly. 806227

 5. 970070 374553But wanna say that this really is invaluable , Thanks for taking your time to write this. 106329

 6. 810558 292462I surely did not recognize that. Learnt a thing new nowadays! Thanks for that. 549596

 7. 473682 995102In todays news reporting clever journalists function their very own slant into a story. Bloggers use it promote their works and a lot of just use it for fun or to stay in touch with pals far away. 752923

 8. 836329 101527Hello fellow web master! I genuinely enjoy your internet site! I liked the color of your sidebar. 535730

 9. 923701 112918Enjoyed reading this, quite great stuff, thankyou . 252668

 10. 890011 647036really good post, i certainly enjoy this internet site, keep on it 213681

 11. 649365 440783bless you with regard to the certain blog post ive actually been looking with regard to this kind of advice on the net for sum time these days hence with thanks 862495

 12. 462990 710572Wow! This could be 1 particular of the most valuable blogs Weve ever arrive across on this subject. Really Excellent. Im also an expert in this subject therefore I can comprehend your hard work. 508900

 13. 216719 340652Hey! Do you use Twitter? Id like to follow you if that would be ok. Im certainly enjoying your blog and look forward to new updates. 452317

 14. 685505 545602I just couldnt depart your internet site prior to suggesting that I really enjoyed the normal data an individual supply for your visitors? Is gonna be back regularly in order to inspect new posts 872844

 15. 392674 163638Depending on yourself to make the decisions can truly be upsetting and frustrating. It takes years to build confidence. Frankly it takes a lot more than just happening to happen. 337933

 16. 492021 165739I think this web site contains some quite good info for everybody : D. 838768

 17. 157579 492390Last month, when i visited your blog i got an error on the mysql server of yours. ~, 560349

 18. 815881 586226I was examining some of your content material on this internet web site and I believe this internet site is rattling instructive! Maintain putting up. 582672

 19. 278282 358348As I internet website possessor I believe the content material matter here is rattling amazing , appreciate it for your efforts. You need to keep it up forever! Great Luck. 989930

 20. 513435 263793As being a Newbie, Were permanently exploring online for articles which can be of aid to me. Many thanks 322231

 21. 65837 452907Sweet internet site , super pattern , really clean and utilize friendly . 959721

 22. 98978 560522You need to participate in a contest for among the most effective blogs on the web. I will suggest this web site! 585745

 23. 439422 792674Extremely clean site , thanks for this post. 113216

 24. 560570 226100You should join in a contest first of the greatest blogs on the internet. I will recommend this internet website! 154923

Leave a Reply

Your email address will not be published.