Почетна / Вести Македонија / Ќе се гради откупен центар за овошје во Охрид

Ќе се гради откупен центар за овошје во Охрид

Изградба на откупен центар за овошје во Охрид најави вчера министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Димоски по средбата со градоначалникот Никола Бакрачески.

– Изградбата на овој откупен ценар би била иницијатор за забрзување на развојот на овоштарството во охридскиот регион, посебно за охридската цреша што е карактеристична за ова поднебје – рече Димоски, изразувајќи задоволство од степенот на соработката со охридската локална самоуправа.

Како локација за изградба на откупниот центар и ладилник за овошјето е посочено селото Лакочереј. Веќе се подготвува планска документација за пренамена на земјиштето од страна на Секторот за урбанизам и просторно планирање во општината. Врз основа на документацијата, ќе следат постапки за договарање со странски инвеститор.
-Во изминатиов период имавме голем број инвеститори заинтересирани за изградба на ваков откупен центар со што ќе се остварат и нашите ветувања кон граѓаните кои живеат во овој дел, а секако и останатите земјоделци ќе бидат стимулирани да го развиваат производството посебно на познатата охридска цреша и останатите култури, пред се овошјето. Нема да го развиваат само својот бизнис, туку ќе оставруваат нови вработувања, токму она што е и наша круцијална цел, истакна по средбата градоначалникот Бакрачески.

За подобрување на состојбите неодамна беше отворена канцеларија при Секторот за туризам и локален економски развој чии активности имаат за цел да се поттикне развојот на земјоделството и да се обезбеди стручна помош за производителите преку навремено детектирање на проблемите и утврдување начини за нивно брзо решавање.
Градоначалникот Бакрачески најави повеќе мерки за развој на земјоделството во Охридско и привлекување инвестиции.

Извор: vecer.com.mk

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

7 comments

  1. 431562 510425I believe other site owners should take this site as an model, extremely clean and great user pleasant pattern . 177714

  2. 416338 236344A genuinely exciting examine, I might possibly not concur entirely, but you do make some genuinely legitimate points. 158904

  3. 728179 735729I dont feel Ive read anything like this before. So very good to find somebody with some original thoughts on this subject. thank for starting this up. This site is something that is necessary on the internet, someone with a bit originality. Excellent job for bringing something new to the internet! 890904

  4. 352915 347325I enjoy what you guys are generally up too. This kind of clever work and reporting! Keep up the extremely excellent works guys Ive added you guys to blogroll. 39401

  5. How can i delete my name from google search Dubai. Search. Search. Desert Safari;. a nature safari in the Dubai Desert Conservation Reserve and more.

  6. 251338 365255I discovered your blog website on google and check several of your early posts. Proceed to keep up the outstanding operate. I just extra up your RSS feed to my MSN News Reader. In search of ahead to studying extra from you in a although! 680378

  7. 862709 659605The luxury proposed may well be incomparable; citizens are never fail to searching for bags is actually a Native goals. The concept numerous insert goals uniquely to push diversity with visibility during the travel and leisure arena. Hotels Discounts 546646

Leave a Reply

Your email address will not be published.