Почетна / Вести Свет / Kакаото ќе ги загорчи чоколадите

Kакаото ќе ги загорчи чоколадите

Рекордните цени на какаото на светските берзи и недостигот од оваа суровина се заканува да ги зголеми цените на чоколадото и на чоколадните производи во земјава.

 

Цената на какаото го достигна највисокото ниво во оваа година поради стравот од недоволна понуда на светскиот пазар, а с` повеќе аналитичари очекуваат дека во сезоната 2013-2014 година ќе биде дефицитарен овој плод неопходен за чоколадната индустрија.

Во домашните кондиторски фабрики велат дека, како и досега, неповолните движења на суровините на светските берзи гледале да ги амортизираат на нивна штета, а само кога е најнеопходно, преку корекција на цените на финалните производи. Некои од нив најавуваат промена на цените по Нова година кога ќе им завршат резервираните количества какао.

– Ние имаме годишна цена на какаото. Договараме цена со нашиот снабдувач на годишно ниво и само во енормни разлики во плус и во минус правиме корекција. Но, во моментов скоковите не се толку драстични за да има корекција на цената на какаото. Дали и за колку ќе поскапат нашите производи, ќе знаеме по Нова година кога ќе ја договараме новата цена за какаото. Овие движења на цената на светските берзи секако дека ќе имаат влијание врз финалната цена на нашите производи, но тоа ќе го знаеме по Нова година кога ќе се направат новите пресметки – вели Сашо Наумоски, директор на прилепска „Витаминка“.

Во фабриката за кондиторски производи „Макпрогрес“ од Виница велат дека скокот на цената на какаото на светските берзи засега нема да се одрази врз цените на нивните производи.

– Ние квартално набавуваме и до крајот на годината сме покриени со суровините и тоа по пониска цена. Сметаме дека ако остане вака висока цената на какаото во зрно, ќе се одрази на цените на чоколадите, а не на другите кондиторски производи. Kакао-путерот е многу поскап од какао-правот, а тој се користи за чоколади, а ние користиме какао-прав за бисквити и за кекси – велат во „Макпрогрес“.

Во „Свислион“ од Ресен велат дека само доколку цените на суровините ја поминат границата на исплатливост, дури тогаш ќе бидат принудени да ги коригираат цените на производите.

– Фабриката во Србија за нас произведува какао и какао-путер, односно набавуваме преку нашата фирма-мајка и имаме поконстантни цени за двете суровини. Не се потпираме на македонскиот пазар и флуктуациите на цените не влијаат на нас. Но, доколку растат берзанските цени, секако дека ќе расте и нашата интерна цена. Ние секако дека не претпочитаме веднаш покачување на цените на производите, туку амортизираме на наша штета. Но доколку цените ја поминат границата на исплатливост, дури тогаш ќе бидеме принудени да ги коригираме. Во моментов нашите производи имаат најконкурентни цени на домашниот пазар – вели Фросина Мешкова, директорка на „Свислион“.

Александра Филиповска

Паѓа цената на кафето

Цената на какаото достигна 2.657 долари за тон на берзите во Њујорк и во Лондон, што е рекордно ниво годинава. Експертите на Kомерцбанк предупредуваат дека недостигот на какао во сезоната 2012-2013 може да достигне 200 илјади тони. Се очекува еден килограм чоколадо во САД да достигне рекордна вредност од 12,25 долари, што е зголемување од дури 45 отсто во однос на цената од 2007 година.

Нерамнотежата меѓу понудата и побарувачката е последица на неповолните климатски услови на плантажите за какао во западна Африка.

За разлика од цената на какаото, кафето достигна најниска цена во последните три години. Цената на кафето „арабика“ на берзата во Њујорк го достигна четиригодишниот минимум од 1.660 долари за тон. Веќе со месеци цената на кафето е во постојано опаѓање поради големата понуда, особено од Бразил, најголемиот производител на кафе во светот, а каде што се очекува голем обем на производство и оваа година.

Извор: dnevnik.mk

Check Also

Пченицата поскапе во Бугарија, ние увезуваме српска по стара цена

Цената на пченицата во Бугарија последниве десетина дена расте и е повисока за 4,6 отсто. …

32 comments

 1. Hi this is somewhat of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding knowledge so I wanted to get guidance from someone with experience. Any help would be enormously appreciated!

 2. I am curious to know just what blog platform you have been working with? I’m having some slight security problems with my most recent site about Arvind Pandit and I’d love to find a thing far more safe. Have any solutions?

 3. You’re entirely correct. I liked looking through this info and I will certainly return for more immediately. Our internet site is dealing with best root apk, you might have a look if you happen to be still interested in that.

 4. 732458 182631I discovered your weblog website on google and check a couple of of your early posts. Proceed to maintain up the very excellent operate. I just extra up your RSS feed to my MSN News Reader. Seeking for ahead to reading extra from you later on! 194408

 5. I’m curious to learn what site platform you have been utilizing? I am having a few minor protection challenges with the latest site about kik messenger free so I’d like to find a thing much more risk-free. Have you got any strategies?

 6. I arrived right here via some other website related to real estate auctions and thought I may as well look into this. I adore what I see so now I am following you. Getting excited about exploring the site all over again.

 7. Hey there! This is my very first comment on this site so I really wanted to give a fast hello and tell you I truly enjoy reading through your posts. Can you recommend other websites which go over video door intercom? I’m also really intrigued by that thing! Thanks a lot!

 8. Definitely believe that which you stated. Your favorite justification seemed to be on the internet the easiest thing to be aware of. I say to you, I definitely get annoyed while people consider worries that they plainly don’t know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side effect , people can take a signal. Will probably be back to get more. Thanks

 9. 155276 314714I was reading some of your content material on this website and I conceive this internet website is really informative ! Keep on putting up. 248791

 10. I am intrigued to know what site system you are utilizing? I’m having a few minor safety issues with the latest website related to download kik for pc and I’d like to find a thing much more risk-free. Have you got any recommendations?

 11. Hello, I’m so happy I found your webpage, I actually found you by error, when I was researching on Digg for free instagram followers. Anyhow I am here right now and would simply enjoy to say thanks a lot for a marvelous article and the overall fun blog (I likewise love the theme), I do not have enough time to go through it entirely at the moment though I have bookmarked it and even included the RSS feed, so whenever I have enough time I will be returning to read a lot more. Make sure you do keep up the awesome work.

 12. Our LGV (Large Goods Vehicle) HGV training is based in East London, and our LGV/ HGV courses are taught by qualified DVSA LGV & HGV trainers. LGV was formerly known as HGV, where it used to be referred to as HGV Class 2 (now called LGV Category C) and HGV class 1 (Now called LGV Category C+E).

 13. I was speaking to a good friend of my own regarding this info and about free movie websites as well. I do believe you made some very good points in this case, we’re also looking forward to keep reading information from you.

 14. You’re completely correct! I really liked looking through this and I will certainly get back for more soon. My own site is dealing with best personal injury lawyer, you could look if you are interested in that.

 15. Admiring the commitment you put into the site and thorough info you display. It is amazing to discover a blog once in a while which is not the same obsolete rehashed material. Great read! I’ve bookmarked your site and I’m adding the RSS feeds to my own pokemon go new game website.

 16. I just came right here from another website related to bitcoin ethereum and imagined I might as well read this. I enjoy the things I see thus now I am following you. Looking forward to looking over your blog all over again.

 17. Good day. I recently found this amazing site and I truly like it. I also want to chat about heat pump replacement cost from time to time. Good to be around, regards!

 18. I am seriously enjoying the design of your information site. Do you ever run into any browser compatibility situations? Quite a few of the site visitors have lamented regarding my free online movie sites blog not operating effectively in Internet Explorer though looks great in Opera. Do you have any advice to aid correct that issue?

 19. Howdy, what do you think regarding canon installer? Pretty cool idea, right?

 20. I was speaking to a friend of mine regarding this info and also about bitcoin transfer as well. I feel you made a number of good points in this article, we are looking forward to find out more material from you.

 21. You are absolutely right and I totally understand you. Whenever you want, we might also chat around shooting games, a thing that intrigues me. The site is definitely great, all the best!

 22. You’re totally right. I really liked reading through this article and I will return for more as soon as possible. My site is about international air freight, you might have a look if you happen to be interested in that.

 23. You are certainly right, I would really like to know new information on that issue! I’m as well interested in ground shipping because I believe it’s quite cool in these days. Keep this up!

 24. 208518 224559Thanks for the post. I like your writing style – Im trying to start a blog myself, I think I might read thru all your posts for some suggestions! Thanks once more. 219279

 25. I would like to say cool blog! This is so helpful! Please write more.

 26. Admiring the hard work you invested in the site and in depth facts you present. It is awesome to find a website from time to time which is not the same unwanted rehashed material. Wonderful read! We’ve saved your webpage and I’m adding the RSS feeds to my own mesothelioma attorney website.

 27. I would like to say cool blog! This is so helpful! Please write more.

 28. Hey! I just noticed this excellent website and I certainly like it. I love to discuss websites to watch movies at times. Good to be around, appreciate it!

 29. Woah! I’m really digging the template/theme of this site. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very difficult to get that “perfect balance” between usability and visual appearance. I must say you’ve done a fantastic job with this. Also, the blog loads extremely fast for me on Safari. Excellent Blog!

 30. Hey there I’m so happy I discovered this blog, I basically found you by mistake, while I was looking on Yahoo for pediatric dentist. Nonetheless I am here now and would simply love to say thank you for a great blog post and the overall fun site (I too love the theme), I do not have the time to read through it completely at the minute but I have book-marked it and even added your RSS feeds, so when I have sufficient time I’ll be back to look over a lot more. Make sure you do continue the amazing job.

 31. Hey there, I am really grateful I found this site, I basically discovered you by error, while I was searching on Bing for latest movies online. Nonetheless I’m here now and would simply enjoy to say kudos for a remarkable article and the all around interesting website (I furthermore adore the theme/design), I do not have time to read through it entirely at the minute yet I have bookmarked it and moreover added in the RSS feeds, so once I have sufficient time I will be back to browse more. Make sure you do continue the excellent work.

 32. What’s Taking place i’m new to this, I stumbled upon this I have found It absolutely helpful and it has helped me out loads. I hope to give a contribution & help different users like its aided me. Good job.

Leave a Reply

Your email address will not be published.