Почетна / Вести Македонија / Јаболкото слабо се откупува

Јаболкото слабо се откупува

Овоштарите од Преспа не ја прифаќаат откупната цена од 10 денари за килограм што им ја нудат откупувачите. Тие и сега се соочуваат со истиот проблем како и при секој откуп на родот.

Магацините се преполни со јаболка, а откупувачи има малку. Тие што сакаат да ја купат, нудат 10 денари за килограм, со што производителите не се согласуваат, зашто велат дека е неисплатливо.
– Четириесет проценти од родот се непродадени, а најголемиот дел кој остана непродаден е од сортата ајдаредд. Другите сорти минаа подобри при откупот. Ајдаредот се продава за 10 до 12 денари за килограм, и со оваа динамика тешко ќе се потрошат останатите количини – вели изјави Стевче Радевски од Здружението на овоштари Благој Котларовскии во Ресен.
Овоштарите од овој дел на Македонија се плашат за својата егзистенција, додека јаболката, на кои работеле цела година, вложиле труд и пари, остануваат во магацините.

Извор: vecer.com.mk

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

4 comments

  1. 103308 450207I got what you intend,bookmarked , very decent web site. 681348

  2. 153821 424153I must spend a while finding out more or understanding more. Thank you for wonderful information I used to be looking for this information for my mission. 384039

  3. 803087 349825Can anyone assist me out? It is going to be a lot appreciated. 70302

  4. 491547 742297Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You clearly know what youre talking about, why throw away your intelligence on just posting videos to your site when you could be giving us something enlightening to read? 121447

Leave a Reply

Your email address will not be published.