Почетна / Вести Македонија / Извезуваме компири, увезуваме чипс

Извезуваме компири, увезуваме чипс

Недоволното присуство на преработувачки капацитети во земјава е причината поради која граѓаните купуваат увозни готови производи кои многу често се произведени од домашна суровина која претходно сме ја изевезле.

Земјоделците не ретко кажуваат дека извезуваме домати, а увезуваме кечап, извезуваме компири, а увезуваме чипс, нема фабрика за сушење јајца или производство на млеко во прав. Во Агенцијата за поддршка на земјоделството и рурален развој велат дека откако се достапни европските пари за македонските земјоделци, има интерес за отворање преработувачки капацитети. Официјалните бројки кажуваат дека досега од овие пари се одобрени вкупно 20 проекти во вредност од околу 270 милиони денари или околу 4,4 милиони евра.

– Во изминатите шест јавни повици од ИПАД-програмата одобрени се вкупно 20 проекти за инвестиции во преработувачки капацитети за млеко, зеленчук и овошје. Помеѓу позначајните инвестиции се линија за пастеризација, бланширање и пакување пиперки од околу 50 милиони денари, линија за преработка на овошје и зеленчук од околу 33 милиони денари, линија за производство на ајвари и друго – вели Тони Димовски, директор на Агенцијата.

Kонзервната индустрија најзастапена

Од тоа што може да се види на терен, од преработувачките капацитети најзастапена е конзервната индустрија. Во моментов има 47 активни преработувачки капацитети, а годишно од нив се извезуваат околу 39 илјади тони конзервирани производи. Експертите велат дека за поголем пробив до уште повеќе потрошувачи, домашната конзервна индустрија треба да инвестира во додавање поголема вредност на производите – соодветно пакување и брендирање бидејќи тие не работат со полн капацитет.

– И покрај тоа што конзервното производство во текот на 2011 година порасна за пет отсто, а извозот за 20 отсто, конзервните фабрики работеа со само 40 отсто од своите капацитети. Слабата искористеност се должи пред с` на недостигот од суровини и недоволниот пристап до извори за финансирање – велат во Асоцијацијата на преработувачи.

Оттаму причините за малиот капацитет на производство ги лоцираат во недостигот од суровини.

– Ако барате континуиран извоз на еден голем пазар, мора да одговорите со количество. Kај нас фабриките се мали, сезонски се работи и ако сакаме сериозен настап на големите пазари, мора да се здружуваме и да произведуваме по слични рецептури – велат во Асоцијацијата.

Иако е за голема пофалба продирањето на конзервните компании на странски пазари, сериозен пропуст е евидентниот недостиг од препознатливи брендови. Изминатите неколку години многу компании пионерски се обидоа да ги брендираат своите производи, пред се ајварот, кој е национално препознатлив производ во многу земји, но тоа не ги привлече и другите компании да го следат примерот. Експертите коментираат дека освен високиот квалитет, најголемата предност кај нашата конзервна индустрија треба да се бара во додавањето вредност на производите. Тоа подразбира нивно брендирање, покреативно и различно пакување, додавање приказна на самиот производ.

Нема фабрика за сушење јајца

Во Програмата за рурален развој подолго време стои неискористена мерката за кофинансирање за набавка на опрема за производство на јајце во прав и меланж. Никој не сака да произведува јајце и млеко во прав.

Мерката е најавена уште пред неколку години кога првично за фабриката за млеко во прав беа предвидени околу 200 илјади евра. Kофинансирањето за набавка на опрема за фабрика за јајце во прав и меланж во 2009 година остана само на околу 211 илјади евра.

Идејата за фабрика за млеко во прав беше ставена само во Програмата рурален развој за 2009 година, а веќе следната година ја немаше, па остана само онаа за јајца во прав и меланж. Но, од тогаш досега, нема ниту еден заинтересиран и за оваа мерка.

Според пресметките на агробизнисмените, изградбата на една ваква фабрика која ќе биде со најсовремена опрема, и ќе врши не само преработка на јајце, туку и на млеко во прав, чини близу 4 милиони евра, а само за јајце во прав околу два милиона евра.

Валентина Ангеловска

Извор: http://dnevnik.mk/?ItemID=E8A6384966AB974EB3624FD8F1C88D3D

 

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

31 comments

 1. Good write-up, I am normal visitor of one’s blog, maintain up the nice operate, and It’s going to be a regular visitor for a long time.

 2. I like what you fellows are up to. This kind of great effort and visibility! Keep up the amazing work friends, I have added you to Arvind Pandit Kansas website.

 3. I always read through your content closely. I am likewise interested in garageband windows free, you might discuss this occasionally. Good bye.

 4. I actually arrived over here from some other page relating to facetime android and imagined I might check out this page. I enjoy the things I see so now I”m following you. Looking towards exploring your site all over again.

 5. 153701 430092Wow! This could be one particular with the most helpful blogs Weve ever arrive across on this subject. Actually Excellent. Im also an expert in this topic therefore I can understand your hard work. 656204

 6. I am definitely loving the design of your internet site. Do you come across any internet browser compatibility troubles? A number of my own blog readers have complained concerning my how to track a phone number blog not working the right way in Internet Explorer though appears wonderful in Safari. Are there any kind of tips to help fix the situation?

 7. Admiring the persistence you invested in the blog and in depth facts you provide. It really is awesome to come across a blog now and then which is not the same unwanted re-written content. Excellent read! I’ve saved your webpage and I’m including your RSS feeds to my kik login website.

 8. I love what you dudes are now up to. Such cool work and coverage! Continue the amazing work guys, I have incorporated you on our investing in real estate site.

 9. You are absolutely correct. I liked reviewing this and I will get back for more as quickly as possible. My site is about wireless intercom, you could check it out if you are interested in this.

 10. I have been browsing on-line greater than three hours today, but I never discovered any attention-grabbing article like yours. It’s lovely value sufficient for me. In my opinion, if all webmasters and bloggers made just right content as you probably did, the net will be a lot more helpful than ever before.

 11. You’re totally right and I totally trust you. Whenever you wish, we might also talk about android facetime app, one thing that fascinates me. Your site is definitely awesome, take care!

 12. Our LGV (Large Goods Vehicle) HGV training is based in East London, and our LGV/ HGV courses are taught by qualified DVSA LGV & HGV trainers. LGV was formerly known as HGV, where it used to be referred to as HGV Class 2 (now called LGV Category C) and HGV class 1 (Now called LGV Category C+E).

 13. I’m impressed, I must say. Really hardly ever do I encounter a weblog that’s both educative and entertaining, and let me inform you, you have hit the nail on the head. Your concept is excellent; the problem is something that not enough persons are speaking intelligently about. I am very joyful that I stumbled throughout this in my search for something relating to this.

 14. You are completely correct. I really liked reading through this info and I will certainly get back for more right away. My own internet site is dealing with movies, you could take a glance if you’re still interested in that.

 15. Hey could you let me know which blogging platform you’re making use of? I am planning to begin our site on personal injury solicitors very soon but I’m having difficulty deciding.

 16. how to download pokemon hack in Android nougat 7.1.1

  Hey! This is my first reply on this site so I really wanted to give a quick shout out and say I genuinely enjoy reading your articles. Can you recommend other blogs which cover pokemon go online? I am likewise extremely fascinated with that! Thanks a lot!

 17. I like the things you are up to. Such cool work and visibility! Carry on the awesome effort guys, I’ve incorporated you to my personal how to convert bitcoin to cash blog.

 18. 13547 451728Great post will be posting this on my weblog today keep up the good work. 697619

 19. Hey, what do you think around heat pump repair? Extremely great topic, right?

 20. I like what you people are now up to. This sort of clever effort and exposure! Carry on the amazing work friends, I have incorporated you on our free movies web page.

 21. 242315 835947Definitely price bookmarking for revisiting. I wonder how a lot effort you put to create any such wonderful informative site. 1207

 22. Thank you so much for this amazing post! I actually enjoyed reading it.I will remember to save the site and definitely will come back very soon. I want to encourage you to keep on with the excellent posts, possibly write about canon support and drivers too, have a great afternoon!

 23. You’re certainly right and I totally understand you. When you wish, we might as well talk regarding bitcoin from blockchain, one thing which fascinates me. The website is truly amazing, regards!

 24. 125052 421452Hi, Neat post. Theres a difficulty with your internet site in internet explorer, would test this IE still could be the market leader and a big portion of individuals will miss your fantastic writing because of this difficulty. 950176

 25. Hi, you are definitely right. I always go through your posts closely. I’m furthermore considering fun online games, perhaps you could talk about that occasionally. Have a great day!

 26. Heya, what do you really feel on the subject of freight logistics? Really cool issue, huh?

 27. Hey could you tell me which platform you’re using? I am looking to get started on our blog on shipping terms soon although I’m having a hard time choosing.

 28. 700441 703022What a lovely weblog. Ill surely be back once again. Please preserve writing! 112686

 29. Thank you very much for discussing this, I bookmarked this webpage. I’m furthermore looking for info around best mesothelioma lawyer, have you any idea the place where I can come across one thing like that? I’ll come back in a little while!

 30. Hi, I’m so delighted I found out this blog, I basically found you by mistake, when I was browsing on Yahoo for full movies online. Nonetheless I am here right now and would simply enjoy to say thanks a lot for a marvelous blog post and the all-round fun site (I also adore the theme/design), I don’t have time to look over it entirely at the minute but I have bookmarked it and also added in the RSS feeds, so once I have time I’ll be returning to go through a lot more. Make sure you do keep up the awesome work.

 31. Excellent site you have here but I was curious if you knew of any forums that cover the same topics talked about here? I’d really love to be a part of group where I can get feedback from other experienced individuals that share the same interest. If you have any recommendations, please let me know. Thank you!

Leave a Reply

Your email address will not be published.