Почетна / Вести Македонија / Извезени над 3 милиони килограми праски

Извезени над 3 милиони килограми праски

Околу 3 до 3.5 милиони килограми праски се извезени преку царинската испостава во Кавадарци и тоа главно за рускиот пазар, за Украина, како и на пазарите во земјите од поранешна Југославија.

Како што вели градоначалникот на Росоман, Стојанче Лазов цената за килограм праски на откупните пунктови во Росоман изнесува околу 17 денари.
– Сметам дека производителите на овој вид овошје можат да бидат задоволни од годинешната сезона оти бербата започна со цена од околу 30 денари за килограм праски-вели Лазов.

Градоначалникот нагласи дека во росоманскиот регион се произведуваат околу еден процент од светското производство на праски. Тој изрази задоволство што интересот за праската расте.

Извор: vecer.com.mk

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

3 comments

  1. 418335 443628Im not that a lot of a internet reader to be honest but your blogs truly good, maintain it up! Ill go ahead and bookmark your site to come back within the future. All the best 241808

  2. 964956 567086The whole look of your web site is fantastic, let neatly as the content! 373093

  3. 542176 95666I identified your weblog internet site on google and check a couple of of your early posts. Proceed to maintain up the very excellent operate. I just extra up your RSS feed to my MSN News Reader. Seeking for ahead to reading extra from you later on! 240830

Leave a Reply

Your email address will not be published.