Почетна / Вести Македонија / Илјадници „ фантомски“ трактори ќе добијат документи

Илјадници „ фантомски“ трактори ќе добијат документи

Владата ќе го продолжи рокот за регистрација на трактори и приколки до крајот на годинава.

Измените на Законот за возилата се веќе во собраниска процедура, а земјоделците што имаат несредена документација ќе може да ја докомплетираат до крајот на декември. Одлуката е донесена по барање на земјоделците, а со цел да им се остави време да ја приберат потребната документација. Станува збор за регистрација на „фантомските“ трактори што се користеле во земјава пред независноста, добиени во наследство, купени без купопродажен договор, набавени од увоз, од донации и од други места. Токму за нив, Министерството за економија направи измени на Законот за возилата со кој ќе се реши проблемот со земјоделската механизација, која немаше никакви документи за техничка неисправност. Најчесто за тракторите и тракторските приколки не постојат никакви докази за сопственост, потекло и царинска декларација. Според статистиката, Македонија располага со 53.606 трактори, а нема точна бројка за приколки. Заклучно со октомври 2013 година на ниво на земјава се поднесени вкупно 20.000 барања за докажување на сопственоста т.е. легализација на тракторите и тракторските приколки. Ако и по овој рок с` уште не биде регистрирана земјоделската механизација, сите фармери кои ќе се сретнат на јавен пат, ќе се соочуваат со казни од 500 до 2000 евра во денарска противвредност.

– Станува збор за регулирање еднодецениски проблем за статусот на тракторите и тракторските приколки со кои граѓаните имаа проблем. Се проценува дека има неколку десетици илјади трактори и тракторски приколки кај кои не беше можно да се изврши регистрација поради немање доказ за сопственост. Сега, ако има каков било доказ за сопственоста, се бара согласност за технички прегледи, се врши идентификација на самото возило, а постапката продолжува вообичаено. Ако нема доказ, тогаш со изјава заверена на нотар, се поднесува барање до надлежен суд со кое се бара да му се утврди решение за сопственички статус. Судот е должен во рок од 3 дена да го достави до Министерството за земјоделство и во рок од 24 часа да биде објавено на огласна табла. Ако никој не поднесе евентуална жалба во судот во рок од 30 дена, се носи решение за сопственички статус – велат во Министерството за економија.

Во Сојузот на земјоделците потврдуваат дека со легализацијата се решава еднодеценискиот проблем за статусот на тракторите и тракторските приколки со кои граѓаните имаа проблем. 

-Ако се реши проблемот со регистрацијата на тракторите тогаш ќе имаме корист и ние земјоделците во однос на продуктивноста, но ќе се придонесе и за намалување на сообраќајните незгоди. Kај индивидуалните земјоделски стопанства доминираат тракторите од 27 до 37 киловати моќност, а кај земјоделските претпријатија – од 38 до 66 киловати. Ако се има предвид фактот дека околу 85 отсто од оваа механизација е амортизирана, станува јасно дека со таков капацитет на трактори не е можно да се спроведува целосна технологија на земјоделско производство – велат во Сојузот.

ТРАКТОРИТЕ ЧЕСТА ПРИЧИНА ЗА СООБРАЌАЈКИ

Официјалните податоци велат дека во земјава до пред донесување на законот во 2012 година беа регистрирани само околу 15 отсто од тракторите. Од нив 16,7 отсто се со старост од 10 години, од 11 до 20 години старост се дури 68,5 отсто, а над 20 години – 14,7 отсто. Токму неисправноста и старосната структура се виновни за фрапантните бројки што покажуваат дека за последните пет години 431 сообраќајна незгода се предизвикани од возачи на трактори. За истиот период настрадале 311 возачи на трактор од кои 37 починале, а 274 биле повредени. За овој период во сообраќајни незгоди со трактор имало 221 настрадан патник, од кои 22 се загинати, а 199 се повредени.

Извор: dnevnik.mk

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

41 comments

 1. Well I sincerely liked reading it. This post offered by you is very constructive for accurate planning.

 2. There are actually awesome changes on the structure of this website, I truly enjoy this! My website is on the subject of bluestacks download and certainly, there are a lot of things to be done, I am yet still a starter in web page design. Take care!

 3. You’re totally right, I’d really like to discover even more on the subject! I’m also fascinated by opera mini for windows 7 since I believe it is really quite cool right now. Keep doing this!

 4. Hey there! This is my first comment on your site so I really wanted to give a fast shout out and say I genuinely enjoy reading through your posts. Can you suggest other websites which deal with 9apps free apps download? I’m as well extremely hooked on that! Thank you so much!

 5. 22050 821893Cool post thanks! We feel your articles are wonderful and hope more soon. We adore anything to do with word games/word play. 988712

 6. I am really intrigued to know which website system you have been using? I am having several slight security challenges with my latest blog dealing with facetime app for android and I’d like to find one thing far more secure. Do you have any suggestions?

 7. You’re absolutely right. I loved reading through this and I will certainly return for more as quickly as possible. My site is on online advertising, you could take a look if you happen to be still interested in this.

 8. You are entirely correct. I enjoyed reading through this and I will return for more as quickly as possible. My site is about real estate taxes, you can have a look if you are still interested in this.

 9. Howdy can you inform me which platform you are using? I am seeking to start out my own site on intercom system installation very soon though I’m having a difficult time making a choice.

 10. Thanks for another informative site. The place else may just I am getting that type of info written in such an ideal manner? I have a venture that I am simply now operating on, and I’ve been on the glance out for such information.

 11. my knowledge. thanks admin

 12. Hello, what do you really feel with regards to facetime for android? Really fascinating idea, huh?

 13. Our LGV (Large Goods Vehicle) HGV training is based in East London, and our LGV/ HGV courses are taught by qualified DVSA LGV & HGV trainers. LGV was formerly known as HGV, where it used to be referred to as HGV Class 2 (now called LGV Category C) and HGV class 1 (Now called LGV Category C+E).

 14. Can I simply say what a aid to find someone who really is aware of what theyre talking about on the internet. You definitely know easy methods to bring a difficulty to mild and make it important. More people have to read this and perceive this side of the story. I cant imagine youre not more common because you positively have the gift.

 15. Hi there, I’m so excited I found your web page, I actually encountered you by mistake, when I was looking on Aol for free movies. Regardless I’m here now and would simply enjoy to say kudos for a incredible posting and the all round interesting website (I furthermore enjoy the theme), I don’t have enough time to browse it all at the minute however I have saved it and also included the RSS feed, so whenever I have the time I’ll be returning to read a great deal more. Make sure you do keep up the wonderful job.

 16. Would you be interested in trading links or maybe guest authoring a blog article or vice-versa? My site discusses a lot of the same subjects as yours and I believe we could greatly benefit from each other. If you’re interested feel free to shoot me an email. I look forward to hearing from you! Awesome blog by the way!

 17. Heya, what do you feel with regards to personal injury firms? Very fascinating issue, right?

 18. I would really enjoy to know new information on this issue! I am as well interested in top medical malpractice lawyers as I think it really is quite trendy now. Keep it up!

 19. pokemongohacks1.wordpress

  Appreciating the commitment you invested in your website and detailed material you provide. It is great to come across a blogging site once in a while which isn’t the similar old rehashed content. Fantastic read! We have saved your blog and I am including your RSS feeds to our pokemon go ios webpage.

 20. Very interesting points you have remarked, appreciate it for putting up.

 21. 122705 542142There is noticeably big cash to realize about this. I suppose you made specific nice points in attributes also. 198985

 22. We unquestionably adore your website and find the majority of your posts to be exactly I am interested in. Would you offer guest writers to create content for you? I wouldn’t mind producing a post on how to convert bitcoin to cash or possibly on some of the subjects you are writing about here. Awesome information site!

 23. There is amazing changes on the structure of this site, I truly love this! My site is about small lawn mower and certainly, there are lots of stuff to be done, I am currently a newbie in web design. Take care!

 24. 274528 264670I like this internet site extremely a lot so a lot superb info . 795631

 25. Admiring the commitment you invested in your website and thorough information you offer. It really is wonderful to find a site from time to time that is not the same expired rehashed material. Great read! I’ve saved your webpage and I am adding your RSS feeds to my heat pump replacement cost blog.

 26. I am actually enjoying the theme/design of your internet site. Do you ever run into any kind of internet browser interface issues? Quite a few of my own website audience have complained regarding my free hd movies online site not operating the right way in Internet Explorer yet seems excellent in Firefox. Have you got any advice to aid repair this issue?

 27. I love the things you fellows are up to. This kind of great work and exposure! Continue the awesome work guys, I’ve added you on canon printer software website.

 28. I am definitely enjoying the theme of your blog. Do you encounter any kind of browser interface troubles? A few of my site visitors have lamented regarding my bitcoin blockchain blog not working correctly in Explorer yet looks great in Opera. Are there any solutions to assist fix that issue?

 29. I am interested to find out what site system you are using? I am having a few small security challenges with my most recent site dealing with more games and I would like to find one thing much more risk-free. Do you have any suggestions?

 30. I came over here from a different web page relating to freight forwarding agent and thought I should consider this. I really like what I see so now I am following you. Looking towards going over your site again.

 31. You’re totally correct. I loved reading through this info and I will come back for more straight away. Our website is on domestic shipping, you can look if you are still interested in that.

 32. freight forwarder thailand, freight forwarder bangkok

 33. I would like to say cool blog! This is so helpful! Please write more.

 34. I’m really intrigued to find out just what website platform you’re working with? I am experiencing some small protection difficulties with the latest website on mesothelioma attorney blog so I would like to find one thing far more secure. Are there any solutions?

 35. I would like to say cool blog! This is so helpful! Please write more.

 36. As a Newbie, I am permanently exploring online for articles that can benefit me. Thank you

 37. 105002 668009You created some decent points there. I looked more than the internet for any issue and located most individuals goes as properly as along with your web website. 706113

 38. I definitely enjoy your site and find the vast majority of your blog posts to be what precisely I’m in need of. Do you offer guest writers to write content for you? I wouldn’t mind writing a story relating to dental care or possibly on a number of the topics you’re posting about here. Great blog!

 39. Magnifique lace frontal https://www.youtube.com/watch?v=ny8rUpI_98I impeccable je toi mets dans mes favoris pareillement indulgence

 40. Enjoyed every bit of your blog.Thanks Again. Fantastic.

 41. Oh my goodness! an incredible article dude. Thank you Nevertheless I’m experiencing subject with ur rss . Don’t know why Unable to subscribe to it. Is there anyone getting identical rss downside? Anybody who is aware of kindly respond. Thnkx

Leave a Reply

Your email address will not be published.