Почетна / Вести Свет / Икеа повлекува од продажба ќофтиња кои содржат коњско месо

Икеа повлекува од продажба ќофтиња кои содржат коњско месо

Шведската компанија ИКЕА е последната компанија која најави дека ќе престане со прдажба на некои од своите производи откако кај нив беа пронајдени траги од коњско месо.

Оваа компанија ги повлече говедските и свински ќофтиња од полиците во голем број продавници низ цела Европа откако беа направени анализи во Чешка.

Засега не се знае колкаво количество коњско месо содржеле ќофтињата.

Евроспкиот скандал избувна минатиот месец кога тестовите во Ирска покажаа дека некои говедски производи содржат коњско месо, што предизвика повлекување на голем број месни производи во повеќе земји во Европа и ја наруши довербата во комплексниот систем на прехранбената индустрија во Европа.

Извор: kurir.mk

Check Also

Пченицата поскапе во Бугарија, ние увезуваме српска по стара цена

Цената на пченицата во Бугарија последниве десетина дена расте и е повисока за 4,6 отсто. …

3 comments

  1. 307946 934999Thanks for your time so significantly for your impressive and incredible guide. I will not be reluctant to endorse your internet internet sites to any individual who ought to receive direction on this issue. 652013

  2. 545760 635214Real instructive and wonderful anatomical structure of articles , now thats user pleasant (:. 133422

  3. 46467 262598Some truly fantastic content on this web internet site , thankyou for contribution. 275084

Leave a Reply

Your email address will not be published.