Почетна / Вести Свет / И млекото во Војводина е токсично, тврди секретарот за земјоделие

И млекото во Војводина е токсично, тврди секретарот за земјоделие

екретарот за земјоделие во Војводина Горан Јешиќ објави на Твитер дека од 35 примероци за анализа на млеко во Војводина дури кај 29 е пронајдена зголемена вредност на алфатоксини.

– Од 35 примероци, 29 имаат зголемена вредност на алфатоксини. Сите производи имаат ист проблем, наведе Јешиќ.

Тој објасни дека проблемот е во исхраната и пченката која оваа година е подложна на контаминација.

Претходно тој наведе дека ситуацијата е „алармантна“ и додаде дека не гледа ниту една причина млекото кое е загадено да не се повлече од продажба.

Извор: dnevnik.mk

Check Also

Пченицата поскапе во Бугарија, ние увезуваме српска по стара цена

Цената на пченицата во Бугарија последниве десетина дена расте и е повисока за 4,6 отсто. …

3 comments

  1. 178029 425936Woh I enjoy your articles , saved to favorites ! . 919970

  2. Hey there! Someone in my Facebook group shared this website with us so I came to look it over. I’m definitely enjoying the information. I’m book-marking and will be tweeting this to my followers! Superb blog and excellent design and style.

  3. 964029 637471Its remarkable what supplementing can do for your body and your weight lifting goals! 852592

Leave a Reply

Your email address will not be published.