Почетна / Вести Свет / Хрватска се мачи да ги заштити брендовите

Хрватска се мачи да ги заштити брендовите

Познатото истарско вино „прошек“ од 1 јули нема да може да се продава под ова име бидејќи Италијанците веќе го имаат заштитено.

На помалку од два месеца пред да влезе во Европската Унија, Хрватска се соочува со нови горчливи проблеми. Познатото истарско вино „прошек“ од 1 јули нема да може да се продава под тоа име ниту во Европа ниту во Хрватска.

Европскиот суд одлучи дека името е слично со италијанското вино „просеко“, кое Италијанците веќе го имаат заштитено. Меѓутоа, истарските винари велат дека тоа се различни сорти бидејќи „прошекот“ е посладок, а италијанското „просеко“ е попенливо. Меѓу многубројните откажувања што Хрватска мораше да ги направи за влез во ЕУ, одземањето на името на виното, како што велат, е како додавање сол на рана бидејќи „прошек“ за нив е долгогодишна традиција.

Хрватите се многу горди на своето вино, како негуван производ од сончевите карпести хрватски острови на Јадранското Море. Многу Хрвати се жртвуваа за членството во ЕУ, од кои голем број ја изгубија својата работа во непрофитабилните државно финансирани компании за кои Брисел нареди да бидат затворени, па сега регулацијата за виното се сфаќа како дополнителна навреда.

Винарот Андро Томиќ е еден од водечките експерти за вино што ја водат битката за зачувување на „прошекот“.

– Тоа е бренд што се произведува на овие простори повеќе од две илјади години. Тоа вино се произведува многу пред да постои сегашната италијанска држава – вели Томиќ за агенцијата „Асошиејтед прес“.

Тој вели дека не може да замисли што ќе се случи ако „прошекот“ исчезне бидејќи тоа е поврзано со старата традиција во далматинската култура на подготвување на ваквиот пијалак кога ќе се роди дете и потоа чување на истиот с` до денот на свадбата на детето.

– Секоја куќа што прави вино прави „прошек“. Тоа е гордост, да се одземе „прошекот“ е како да се одземе морето – вели Томиќ.

И не е само „прошекот“ загрозен. Името „теран“ го заштитиле соседите од Словенија, така што европскиот суд одлучи дека и тоа треба да се промени.

– Истра не е само хрватска, туку и словенечка и италијанска. Би било во ред тој бренд да остане овде. Разликата со словенечкиот е што нашиот се подготвува од сортата „теран“, а словенечкиот од сортата „рефошк“ – вели Морис Цивитико, сопственик на ресторан.

Влезот во ЕУ ќе ~ овозможи на Хрватска пристап до нови пазари, а на нејзините граѓани слобода да работат во други земји, но некои Хрвати почнуваат да се сложуваат со некои од граѓаните на ЕУ што се противат на мешањето од бирократите во Брисел.

Kога Хрватска се здоби со независност од Југославија во крвавата војна пред 20 години, околу 75 отсто од популацијата (4,3 милиони) сакаа да биде дел од ЕУ. Последните истражувања велат дека овој број се намалил на 45 отсто. Хрватска и нејзиниот сосед Словенија беа во спор околу политички и територијални прашања, па производителите на вино сметаат дека заштитата на „теранот“ е политички мотивирана.

– Ова е нефер процес кој нема да донесе никакви придобивки ниту за едната ниту за другата страна. „Теранот“ постои и во Италија, но Словенците не дигаат толкава врева за тоа – вели Ивица Матошевиќ, производител на вино од Истра.

Одлуката на ЕУ е удар за хрватските производители, кои сакаат да го зголемат бизнисот на повеќе европски пазари. Хрватите велат дека „теран“ или „терано“ во Италија е генерички тип грозје и не може да биде заштитен. Властите во ЕУ велат дека е можен меѓудржавен договор, но тоа зависи од словенечката влада.

– Ние сме изненадени. Мислам дека политиката се меша со виното – вели Матошевиќ.

Извор: dnevnik.mk

Check Also

Пченицата поскапе во Бугарија, ние увезуваме српска по стара цена

Цената на пченицата во Бугарија последниве десетина дена расте и е повисока за 4,6 отсто. …

52 comments

 1. I’ve read some good stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting. I wonder how much effort you put to make such a magnificent informative site.

 2. You are certainly right, I would love to learn more on that subject! I’m also interested in Arvind Pandit as I consider it really is very trendy right now. Keep doing this!

 3. You are absolutely right and I agree with you. Whenever you want, we can as well speak regarding getapk apk, one thing that fascinates me. The website is great, cheers!

 4. I constantly read through your posts carefully. I’m also thinking about thai lotto master, you might write about that occasionally. I will be back soon!

 5. 504411 815366What a lovely weblog. I will surely be back once more. Please sustain writing! 535992

 6. You are certainly correct, I would really like to learn more information on this topic! I’m as well interested in phone number locator because I think it truly is quite unique currently. Thanks!

 7. I am really loving the theme/design of your website. Do you ever come across any kind of internet browser compatibility troubles? A few of the blog audience have complained regarding my kik messenger app site not operating appropriately in Explorer but seems awesome in Chrome. Have you got any advice to aid repair this problem?

 8. You’re certainly correct, I would really enjoy to learn a lot more on that subject! I am also fascinated by residential intercom system as I think it truly is very unique nowadays. Thanks!

 9. 374053 738234Rapidly and easily build your web traffic and PR, which provides Internet website visitors to add your page to any social bookmarking website. 145408

 10. 942902 301380Wow post thanks! We feel your articles are fantastic and want far more soon. We really like anything to do with word games/word play. 995699

 11. Hello there, I’m truly delighted I found this web page, I actually discovered you by accident, when I was browsing on Yahoo for how to get followers on instagram. Regardless I’m here right now and would simply like to say cheers for a incredible posting and the overall enjoyable blog (I too adore the theme), I don’t have the time to read it entirely at the moment but I have saved it and moreover added your RSS feed, so when I have enough time I’ll be returning to look over a lot more. Make sure you do maintain the awesome job.

 12. Our LGV (Large Goods Vehicle) HGV training is based in East London, and our LGV/ HGV courses are taught by qualified DVSA LGV & HGV trainers. LGV was formerly known as HGV, where it used to be referred to as HGV Class 2 (now called LGV Category C) and HGV class 1 (Now called LGV Category C+E).

 13. 424375 775749Howdy! I just wish to give a huge thumbs up for the wonderful information you might have here on this post. I will probably be coming back to your weblog for much more soon. 932994

 14. Thank you so much for discussing this info, I saved the web page. I’m furthermore in need of material regarding full movies online, are you aware where I could discover something like that? I’ll come back very soon!

 15. Hi there, what do you feel with regards to auto accident attorney? Pretty interesting subject, huh?

 16. how to use pokemon go for joystick in Android oreo

  Thank you very much for sharing the idea, I bookmarked this webpage. I am additionally searching for tips regarding pokemon go official, do you know where I might come across one thing like that? I will be back quickly!

 17. I would really enjoy to know new information on this issue! I am as well interested in top medical malpractice lawyers as I think it really is quite trendy now. Keep it up!

 18. I am truly enjoying the design of your internet site. Do you ever come across any internet browser interface troubles? A lot of the website visitors have complained about my where to buy ethereum website not operating effectively in Explorer but looks amazing in Opera. Do you have any advice to help repair this issue?

 19. I was speaking with a buddy of mine regarding this info and also regarding ride on mowers for sale as well. I feel you made a lot of very good points on this page, we’re also looking forward to read more material from you.

 20. 989236 486390informatii interesante si utile postate pe blogul dumneavoastra. dar ca si o paranteza , ce parere aveti de inchirierea apartamente vacanta ?. 335014

 21. Good day, I’m so glad I came across this website, I actually discovered you by error, when I was looking on Yahoo for canon support and drivers. Regardless I’m here now and would simply enjoy to say cheers for a remarkable blog post and the all-round interesting website (I furthermore love the theme), I don’t have enough time to look over it completely at the minute however I have saved it and also added your RSS feeds, so whenever I have the time I’ll be returning to browse more. Please do keep up the great work.

 22. Thank you for sharing this info, I bookmarked the webpage. I am furthermore attempting to find material around where to buy bitcoin, do you know the place where I can discover something such as this? I’ll be back soon!

 23. Admiring the time and effort you invested in the website and in-depth material you display. It is amazing to find a site every now and then that isn’t the similar outdated re-written material. Fantastic read! I have saved your site and I am including the RSS feeds to our fun games to play site.

 24. I enjoy what you guys are up to. This type of great effort and reporting! Carry on the very good effort guys, I have incorporated you on freight services site.

 25. Hey there can you tell me which blog platform you are working with? I’m seeking to start off my own personal website on international shipping cost soon although I’m having difficulties deciding.

 26. 435157 969608Basically wanna remark that you have a very nice internet website , I enjoy the layout it in fact stands out. 11285

 27. 211271 493639Youd superb suggestions there. I did a research about the problem and identified that likely almost anyone will agree with your internet page. 44915

 28. Hi, you’re certainly correct. I constantly go through your content attentively. I am likewise interested in mesothelioma lawyer commercial, maybe you could discuss this sometimes. Cheers.

 29. 442850 377669Hi, have you ever before asked yourself to write about Nintendo or PSP? 401101

 30. Hello there, what do you feel on the subject of free movies online for free? Very trendy issue, huh?

 31. This is very attention-grabbing, You’re an overly skilled blogger. I’ve joined your feed and look ahead to in quest of more of your great post. Additionally, I have shared your website in my social networks!

 32. It was wonderful reading this article and I think you are really right. Tell me if perhaps you’re thinking of dentist search, that is my main competency. Hope to hear from you soon enough, take good care!

 33. Enjoyed every bit of your blog.Thanks Again. Fantastic.

 34. Wow that was odd. I just wrote an extremely long comment but after I clicked submit my comment didn’t show up. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyhow, just wanted to say fantastic blog!

 35. Hello there, you’re absolutely correct. I frequently look over your site content attentively. I am also looking into latest movies online, you might write about that at times. I’ll be back.

 36. Admiring the time and energy you invested in your site and in depth details you provide. It really is good to find a blogging site every now and then that is just not the similar outdated rehashed material. Amazing read! I’ve bookmarked your blog and I’m adding your RSS feeds to our movies blog.

 37. 994597 398060Heya! I just wanted to ask if you ever have any trouble with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing months of hard work due to no data backup. Do you have any methods to prevent hackers? 212863

 38. 217925 286469I genuinely treasure your work , Great post. 564574

 39. Kudos for this kind of great website

 40. 537582 405168Hello! I could have sworn Ive been to this weblog before but soon after browsing by means of some of the post I realized it is new to me. Anyways, Im certainly happy I located it and Ill be book-marking and checking back regularly! 285329

 41. 557958 946907I genuinely delighted to uncover this internet web site on bing, just what I was searching for : D too saved to fav. 891038

 42. 374937 278740Sweet web web site , super layout, real clean and utilize pleasant. 768331

 43. Enjoyed every bit of your blog.Thanks Again. Fantastic.

 44. Enjoyed every bit of your blog.Thanks Again. Fantastic.

 45. There is visibly a bunch to realize about this. I believe you made some good points in features also.

 46. 339902 818217Cool text dude, maintain up the great function, just shared this with the mates 483522

 47. 796402 283357Music began playing anytime I opened this web site, so irritating! 505887

 48. Enjoyed every bit of your blog.Thanks Again. Fantastic.

 49. Thank you for this excellent article! I actually liked it.I’ll be sure to save this website and will come back in the future. I want to encourage you to keep on with your great posts, perhaps write about Arvind Pandit also, have a fine evening!

Leave a Reply

Your email address will not be published.