Почетна / Вести Македонија / Храната се контролира со гледање

Храната се контролира со гледање

При увоз на храна инспекторот нема обврска да зема мостра од секоја пратка. Се зема само ако постои ризик кој произлегува од земјата од каде што се увезува, како и од објектот каде што се произведува.

Само поплака од граѓанин, болест и труење може да ги крене на нозе надлежните инспектори вонредно да ја проверат увезената храна што се сервира на македонските трпези. Инаку, слепо им веруваат на документите и на брендовите и работат по годишна програма. Според Законот, обврзани се само да го ѕирнат она што влегува на граница и, ако не им е според планот за контрола, лефтерно да го пропуштат. Последната афера со отровното млеко на хрватски „Дукат“, која го затресе целиот Балкан, повторно постави низа прашања за квалитетот на храната што ја јадеме. Kако прво, дали и колку од храната кај нас се контролира и може ли нашиот систем за безбедност на храна да одговори на прашањето колку е сигурно тоа што го консумираме секојдневно. Ги прашавме надлежните дали треба нешто да се смени во нашиот контролен систем за безбедност на храната за да не ни се случи повторно наместо хранливи материи, да увезуваме канцерогена храна. Освен шаблонски одговори, најава за вонредни контроли има само ако пријават граѓаните.

– Инспекциските органи вршат континуирани контроли и назор на целокупниот синџир на производство, промет, дистрибуција и продажба на храната. При увоз на храна инспекторот неда обврска да земе мостра од секоја пратка. Земањето мостри се врши според степенот на ризик дефиниран за конкретен производ и зависно од земјата од каде што се увезува, како и од објектот каде што се произведува. Инаку, секоја пратка што се увезува подлежи на задолжителен физички и органолептички преглед, проверка на задолжителната документацијата – велат во Агенцијата за храна и ветеринарство. Според нив, службените контроли се вршат според годишен план за официјални контроли, однапред испланирани врз база на извршената анализа на ризик, притоа опфаќајќи што е можно поголем број оператори со храна.

– По потреба се вршат и вонредни засилени контроли. Дополнителни контроли се вршат задолжително по однос на претставка или поплака од граѓани, појава на труења, болест и слично. Во 2012 година Агенцијата постапи по 195 претставки поднесени од граѓани. Најголемиот дел од нив се однесуваат на непримена на хигиенските стандарди, неправилно спроведени добри производствени практики, најдени контаминенти и резидуи во храната, како и за производи со поминат рок на употреба – информираат оттаму.

Граѓаните се сомневаат во квалитетот на храната што се нуди на пазарите и во маркетите. Велат дека откако за еден месец се појавија две афери со присуство на афлатоксини во храната, не би било чудно ако се појави трета.

– По двете основни животни намирници – млеко и пченкарно брашно – кои наместо витамини, имаа афлатоксин, не е чудно за кратко да го најдат и во месото или во говедскиот црн дроб, каде што се складира. Двапати се враќам до полиците со млеко и се мислам што да купам. По ова повеќе не му верувам на ниеден производител – вели Вера Милошевска од Скопје.

Исто реагираа и другите граѓани што ги анкетиравме.

– Ако порано проблем беше мушичка во млеко или бубашваба во леб, која се гледа со голо око, не ми се верува дека сега н` трујат со канцерогени материи. Kаде се надлежните инспектори да н` заштитат или наместо на терен, попријатно им е да седат во канцеларии. Ќе доживееме ли некогаш први во регионот да дознаеме дека нешто смрди во храната или само ќе чекаме другите да н` известат – вели Ангелина Цветковска од Скопје.

Надлежните уверуваат дека има доволен број лаборатории кои се акредитирани за вршење голем број испитувања, вклучително и на храната.

– Располагаме и со доволен број едуцирани кадри за вршење и на најсофистицираните анализи.

Лабораториите на Факултетот за ветеринарна медицина и Институтот за храна, каде што се вршат најголемиот број анализи кои Агенцијата е обврзана да ги прави, се спроведуваат по акредитирани методи според ИСО-стандардите, што е доволна гаранција за прецизноста на добиените резултати – велат во Агенцијата за храна.

За експертите, самото присуството на афлатоксин значи дека храната е канцерогена и негативно влијае врз здравјето, а и е многу опасна. Се складира во црниот дроб и во бубрезите и предизвикува тумори.

По аферата со афлатоксичното млеко на хрватски „Дукат“, Владата најави строги контроли и санкции за виновниците за овој скандал. Агенцијата за храна, пак, останува на ставот дека во овој период ќе се прават засилени контроли на сите пратки на млеко што ќе влегуваат во државата.

Валентина Ангеловска Александра Филиповска

Извор: dnevnik.mk

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

36 comments

 1. Wow! Thank you! I always wanted to write on my website something like that. Can I take a fragment of your post to my site?

 2. Hi there I’m really grateful I discovered your web page, I really discovered you by error, while I was browsing on Google for Arvind Pandit. Regardless I’m here right now and would really enjoy to say thanks for a marvelous write-up and the all round entertaining website (I furthermore love the theme), I do not have sufficient time to go through it all at the moment however I have book-marked it and moreover added in the RSS feeds, so when I have enough time I will be returning to go through much more. Make sure you do maintain the fantastic work.

 3. There are actually great modifications on the layout of this webpage, I certainly like this! My own is dealing with kmspico free download and right now there are lots of things to be done, I am currently a beginner in web development. Take care!

 4. I am really intrigued to discover just what site system you’re working with? I am having some small safety difficulties with the latest website related to thailand lottery vip so I’d like to find one thing far more secure. Do you have any recommendations?

 5. 735016 902936magnificent post, extremely informative. I wonder why the other specialists of this sector do not notice this. You must continue your writing. Im positive, youve an excellent readers base already! 397838

 6. I’m seriously loving the theme/design of your weblog. Do you encounter any browser interface issues? Some of my own blog readers have complained about my lucky patcher free download site not operating properly in Explorer yet seems amazing in Safari. Do you have any tips to assist fix that problem?

 7. I enjoy the things you people are now up to. This sort of cool effort and coverage! Keep up the excellent work friends, I’ve included you on our real estate management blog.

 8. I just arrived right here via some other web address on the subject of wireless intercom for home and imagined I might as well check this out. I enjoy the things I see so now I”m following you. Looking forward to checking out your website all over again.

 9. Thanks , I’ve recently been looking for information about this topic for ages and yours is the greatest I have discovered till now. But, what about the conclusion? Are you sure about the source?

 10. I was speaking with a buddy of mine about this info and also regarding wireless router access too. I do believe you made some great points in this article, we’re also looking forward to find out more material from you.

 11. Our LGV (Large Goods Vehicle) HGV training is based in East London, and our LGV/ HGV courses are taught by qualified DVSA LGV & HGV trainers. LGV was formerly known as HGV, where it used to be referred to as HGV Class 2 (now called LGV Category C) and HGV class 1 (Now called LGV Category C+E).

 12. A person necessarily assist to make severely posts I would state. This is the first time I frequented your web page and so far? I amazed with the analysis you made to make this particular submit incredible. Magnificent job!

 13. 135277 689784I truly appreciate this post. Ive been looking all more than for this! Thank goodness I located it on Bing. Youve made my day! Thank you once again.. 853762

 14. Hello there could you inform me which blogging platform you’re working with? I am going to get started on my website on 4k movies online in the near future although I am having difficulty deciding.

 15. There are actually fantastic modifications on the layout of your blog, I honestly enjoy it! Mine is relating to personal injury settlements and presently there are plenty of things to be done, I am yet still a novice in website development. Take good care!

 16. I was discussing with a good friend of mine regarding this info and even regarding how to play pokemon go too. I do believe you made a number of great points in this case, we’re also looking forward to read more stuff from you.

 17. I always go through your content attentively. I am likewise fascinated with ether wallet, maybe you could talk about that occasionally. Cheers!

 18. Thank you very much for sharing this, I saved this page. I’m furthermore searching for guidance around heat pump cleaning, do you know exactly where I can find something like this? I’ll come back quickly!

 19. I actually came over here from some other page on the subject of full movies online and considered I should check out this page. I really like what I see therefore now I am following you. Getting excited about exploring the site back again.

 20. You are completely right! I liked looking through this info and I will certainly get back for more straight away. My own internet site is about where to buy bitcoin, you could take a peek if you’re still interested in this.

 21. You are definitely correct, I would really enjoy to discover new info on the issue! I am as well fascinated by shooting games because I feel it is really quite trendy in these days. Thanks.

 22. I was talking to a buddy of my own about this info and about freight shipping companies too. I believe you made a lot of great points on this page, we are excited to keep reading information from you.

 23. Thanks a ton for sharing this info, I saved this page. I am additionally in need of details around shipping packages, are you aware where I could find a thing such as that? I will return in the future!

 24. 387155 835839I take pleasure inside the comments on this blog, it actually gives it that community feel! 694171

 25. freight forwarder thailand, freight forwarder bangkok

 26. I would like to say cool blog! This is so helpful! Please write more.

 27. 529276 896883As soon as I discovered this internet internet site I went on reddit to share some with the enjoy with them. 625498

 28. 190963 983258I identified your weblog on yahoo and can bookmark it currently. carry on the nice work. 898628

 29. Hi there, you’re absolutely right. I always read through your site content closely. I’m also curious about mesothelioma law firm directory, perhaps you could discuss that occasionally. I’ll be back soon.

 30. I would like to say cool blog! This is so helpful! Please write more.

 31. Thank you for the great content! I genuinely appreciated reading it.I’ll be sure to take note of your website and definitely will come back later on. I want to suggest you to definitely continue the wonderful job, even blog about latest movies online also, have a wonderful evening!

 32. Do you have a spam problem on this blog; I also am a blogger, and I was wanting to know your situation; many of us have developed some nice methods and we are looking to trade solutions with others, why not shoot me an email if interested.

 33. I just arrived right here via some other web address on endodontist and imagined I might check out this page. I like the things I see therefore now I am following you. Looking forward to exploring the blog again.

 34. Hey, you are certainly correct. I always look over your articles thoroughly. I’m also curious about movies to watch, maybe you might talk about this sometimes. Have a nice day!

 35. Hello! I’ve been following your site for some time now and finally got the courage to go ahead and give you a shout out from Humble Texas! Just wanted to mention keep up the great work!

 36. I arrived over here via some other web page on the subject of online movie sites and considered I might as well check this out. I really like what I see therefore now I am following you. Getting excited about looking into the site yet again.

Leave a Reply

Your email address will not be published.