Почетна / Вести Македонија / Грозјето годинава доби двојна доза пестициди

Грозјето годинава доби двојна доза пестициди

Ако во изминатите години лозјата ги третиравме со хемија по 3-4 пати, годинава некои од нас, поради дождливото време и појавата на болести, прскаат со разни видови хемиски препарати дури и 9 пати, велат лозарите. 

– И што е најстрашно, тоа го прават стихијно, без стручни совети, а често ги зголемуваат дозите сметајќи дека така подобро ќе го заштитат својот род не обрнувајќи внимание на тоа колку ќе биде корисен еден земјоделски производ за здравјето на луѓето и дали со своите постапки ја загадуваат околината – вели лозарот Златко Стојчев од кавадаречкото село Сопот.

Професорот по стручни предмети во средното земјоделско шумарско училиште „Ѓорче Петров“ од Kавадарци, Благоја Мишковски, потврди дека во нормална година винските сорти грозје со хемија се третираат до 5 пати. Годинава некои од лозарите ги третирале плантажите со пестициди и до 9 пати плашејќи се од штети од болести. 

– Многу се грешеше при заштитата на виновата лоза оваа година. Речиси сите лозари ги третираа лозјата со зголемени дози пестициди, половина од нив не веруваат дека пропишаните дози може да ги уништат болестите. Воопшто не размислувајќи дека, од една страна, тоа им е дополнителен трошок, но и двојно отров. Во некои лозја колку повеќе се прскаше против пламеница, толку повеќе таа се ширеше во насадот. Токму поради тоа, некои отидоа дотаму што се прашуваат дали можеби заедно со одреден пестицид понекогаш може да се стават и бавни од болеста за да се држат во зависност земјоделците и да прскаат с` повеќе. Тоа се шпекулации што не се проверени, но факт е дека веќе одиме во амбис. Ова нема крај, с` повеќе се прска, а с` повеќе има болести. С` повеќе ќе прскаме, ќе се труеме и ќе ја загадуваме околината – нагласи Мишковски. 

Нелегални препарати

Според него, има опасност од прекумерна употреба на пестициди оти можно е да се контаминира земјоделското производство и околината. 

– Наводно хемиските состојки се разградуваат, но сепак отров си е отров. Минатото и историјата на пестицидите покажуваат дека не е секогаш така. Една група инсектициди во минатото царуваше неколку децении во светското земјоделство и ги уништуваше безмалку сите инсекти, а потоа се утврди дека не само што не се разградува во целост, туку имала последици врз целиот синџир на исхрана во природата. Ме плаши кога ќе слушнам дека под рака може да се најдат нелегално увезени отрови од прва категорија кои се користат во земјоделството, а се забранети. А лично сметам дека и за некои нови пестициди недоволно се знае колку се штетни за здравјето на луѓето и околината – вели Мишковски.

Од Институтот за хемија при Природно-математичкиот факултет во Скопје потврдија дека поради сложеноста, кај нас не се мерело присуството на пестициди во воздухот. 

– Многу малку се вршени анализи за присуство на пестициди во Македонија. Првите систематски испитувања се направени во рамките на еден проект на ЕУ како донација на Министерството за животна средина со учество на странски и наши експерти. Тие анализи покажаа присуство на пестициди во водите и седиментите од реките во вардарскиот слив. Периодот на разградување на некои од нив може да биде 50, па и 100 години. На пример, ДДТ, кој беше користен за уништување на комарците против маларијата во педесеттите години, с` уште е присутен во Македонија во водите и седиментите на реките, па дури и во некои седименти во близина на реките. Тоа е потврдено во целата земја. Особено таму каде што имаше мочуришта и тие беа третирани со големо количество со овој пестицид, а дополнително е утврдено дека тој е токсичен и канцероген – објаснува д-р Трајче Стафилов, професор на ПМФ во Скопје.

Третирањето услов за субвенции

По долгогодишни употреби, се покажало дека голем број пестициди што дале многу позитивни ефекти во земјоделството, се неверојатно токсични и канцерогени. Тие биле забранети веднаш штом било утврдено дека се штетни за луѓето и покрај ефикасноста во заштитата на насадите. 

– Но, тие не се уништуваат така лесно, ги има насекаде во животната средина. Ако ги имате спакувани, ќе ги уништите, ќе ги спалите во печки под контрола, но тешко е кога ги имате во природата – вели професорот Стафилов. 

Тој информира дека немаат вршено систематско испитување на загаденоста на тиквешката почва со пестициди. 

Kонсултиравме и истакнати енолози кои се децидни дека мора да обезбедиме производи со што помалку пестициди, тоа што светот с` повеќе го бара. 

– Тоа ќе се постигне со поголема едукација на земјоделците за да нема непотребно фрлање препарати за заштита. Оти најголемата штета е контаминираноста на еден производ. Да не ни се случува повторно да ни биде вратено грозје поради присуство на недозволиви количества пестициди – велат тие. 

Стручњаците апелираат профитот да не е пред здравјето и екологијата. Затоа, сметаат, научните истражувања да се насочат кон селекционирање поотпорни сорти винови лози што би се саделе во иднина, а кои помалку се прскаат или воопшто не се прскаат.

Ставот на Министерството за земјоделство за ова прашање е дека земјоделците треба да го почитуваат законот и да ги користат само дозволените пестициди за употреба и тоа во пропишаните дози. Ова во иднина ќе биде услов за земјоделецот да докаже дека спроведувал добра земјоделска практика и да добие субвенции. 

Да се почитуваат законот и пропишаните дози, велат и трговци со пестициди кои ги консултиравме. Медицински лица потврдуваат дека се случувало лекарска помош да побараат лица што не се заштитиле додека третирале со пестициди. Некои носат и маски за да се заштитат, а заштита ни препорачаа и нам додека ги правевме овие фотографии.

Светлана Дарудова 

Отровите не треба да бидат табу-тема

Пестицидите не треба да бидат табу-тема, вели градоначалникот на Kавадарци Александар Панов. 

– Не на еден, туку на повеќето препарати кои и јас лично сум ги користел има ознака за голема токсичност. Мислам дека постои опасност од загадување со пестициди во регионот, од кои некои се дури и забранети поради високата токсичност – вели Панов.

 

Алармот е вклучен

Роберто Паризов од еколошкото друштво „Еко живот“ од Kавадарци нагласува дека алармот е вклучен и дека земјоделците треба да си стават прст на главата и да сфатат дека со прекумерна употреба на пестициди губиме сите.

Потребно е сите да се свртиме кон поздраво земјоделско производство и да го ставиме здравјето пред парите – дециден е Паризов.

Извор: dnevnik.mk

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

34 comments

 1. 942061 627738Spot up for this write-up, I actually feel this exceptional site requirements a good deal far more consideration. Ill far more likely be once once more to read considerably far more, thank you that data. 926028

 2. 485352 929908These kinds of Search marketing boxes normally realistic, healthy and balanced as a result receive just about every customer service necessary for some product. Link Building Services 153475

 3. I intended to compose you a bit of word so as to thank you so much over again just for the incredible techniques you’ve featured on this site. It is quite tremendously generous with you to make freely all that a few people would’ve offered for an ebook to help with making some money for themselves, notably seeing that you could have done it if you considered necessary. These tricks as well served as a good way to realize that other people online have the same dream much like my very own to realize a little more concerning this condition. I am certain there are many more pleasant situations in the future for individuals who scan your site.

 4. I as well as my pals came reading the best tips and tricks located on the website and so all of the sudden got a terrible feeling I had not expressed respect to the website owner for those secrets. Those men ended up so excited to read through them and have undoubtedly been loving these things. Appreciate your genuinely very considerate and also for going for this sort of excellent guides most people are really eager to be informed on. Our own honest regret for not saying thanks to you earlier.

 5. I’m writing to let you be aware of of the useful encounter my cousin’s girl gained viewing yuor web blog. She learned many things, which include what it is like to have an incredible giving character to get certain people quite simply thoroughly grasp specific advanced issues. You actually did more than readers’ desires. Many thanks for giving such powerful, trustworthy, revealing and in addition unique tips on this topic to Gloria.

 6. I truly wanted to make a message so as to appreciate you for all the fabulous facts you are placing on this website. My extended internet investigation has at the end of the day been rewarded with good quality suggestions to write about with my classmates and friends. I ‘d assume that most of us visitors actually are unequivocally blessed to be in a really good site with so many special individuals with very beneficial techniques. I feel extremely lucky to have seen your entire web page and look forward to many more excellent times reading here. Thanks once again for all the details.

 7. I as well as my pals ended up looking at the great tips found on your website and so before long developed a horrible suspicion I never thanked the site owner for them. The young boys came for this reason stimulated to read them and already have simply been tapping into them. We appreciate you really being considerably kind as well as for utilizing some essential information most people are really wanting to learn about. My personal honest regret for not expressing appreciation to you earlier.

 8. I simply needed to appreciate you again. I’m not certain the things that I might have sorted out in the absence of those advice shared by you regarding such area of interest. It was before a very fearsome case in my opinion, however , viewing a specialised way you dealt with the issue took me to cry with joy. I’m happy for your assistance and thus sincerely hope you recognize what a great job you happen to be doing instructing the others all through your webpage. Probably you’ve never met any of us.

 9. I not to mention my friends came examining the great key points from your web blog then at once developed a terrible feeling I never expressed respect to the web site owner for those tips. The young men are actually so very interested to see them and have actually been taking advantage of them. Appreciate your truly being so helpful and then for considering these kinds of decent issues millions of individuals are really wanting to know about. My sincere regret for not expressing appreciation to sooner.

 10. I in addition to my friends were actually studying the nice guides on the website and so at once got an awful suspicion I had not thanked the blog owner for those secrets. These women ended up for that reason thrilled to learn all of them and have in effect really been taking pleasure in these things. We appreciate you really being very helpful as well as for obtaining this sort of exceptional subject areas most people are really eager to be aware of. Our own honest regret for not saying thanks to sooner.

 11. I have to voice my respect for your kind-heartedness giving support to women who must have help with this important subject. Your special dedication to getting the solution across turned out to be especially significant and has all the time encouraged men and women much like me to arrive at their aims. This informative hints and tips signifies a great deal to me and substantially more to my office colleagues. Warm regards; from each one of us.

 12. A lot of thanks for your whole labor on this website. My mother delights in managing internet research and it’s really simple to grasp why. Most people hear all relating to the powerful medium you create very helpful steps by means of this blog and as well as boost participation from people on that concern and our child has always been studying a lot of things. Take pleasure in the remaining portion of the new year. You are always doing a fantastic job.

 13. I needed to compose you this bit of note in order to say thanks yet again for all the pretty information you’ve shared here. It has been certainly shockingly open-handed with you to present unreservedly just what a few people would’ve distributed for an electronic book to earn some dough for themselves, especially considering that you might have done it in case you wanted. The solutions as well acted like the great way to fully grasp that most people have similar passion really like my own to see very much more around this problem. I am sure there are several more fun situations ahead for people who read through your blog post.

 14. My spouse and i were now more than happy John managed to round up his web research from the precious recommendations he came across using your web site. It’s not at all simplistic to simply happen to be freely giving things some other people may have been selling. We acknowledge we now have the blog owner to give thanks to for that. The explanations you’ve made, the easy web site menu, the friendships your site assist to instill – it’s got most wonderful, and it is making our son and us believe that that content is brilliant, which is rather important. Thank you for all!

 15. I simply wanted to write a word to appreciate you for all the pleasant strategies you are writing on this website. My time intensive internet research has now been recognized with beneficial insight to write about with my friends. I would express that we site visitors actually are definitely blessed to be in a fabulous place with so many perfect professionals with great opinions. I feel really privileged to have come across your webpages and look forward to many more pleasurable moments reading here. Thank you once again for a lot of things.

 16. I and also my friends were following the good things from the website then all of the sudden I had a terrible suspicion I never thanked the blog owner for those secrets. The people are actually for this reason joyful to read through all of them and have extremely been taking advantage of them. Many thanks for getting very considerate and then for deciding upon some fine ideas millions of individuals are really wanting to be informed on. My sincere apologies for not saying thanks to you earlier.

 17. I intended to put you the very little word to say thank you the moment again just for the pretty tips you have featured here. It’s simply open-handed with you to convey publicly exactly what a lot of folks could possibly have made available for an electronic book to earn some cash for their own end, especially considering the fact that you might well have done it if you ever considered necessary. Those secrets likewise served to become great way to recognize that other people have similar fervor the same as my very own to realize way more with regard to this problem. I think there are thousands of more pleasurable instances up front for many who discover your blog.

 18. My spouse and i were now peaceful that Peter managed to deal with his homework out of the precious recommendations he grabbed from your web pages. It’s not at all simplistic just to find yourself handing out tricks that many people today have been trying to sell. Therefore we discover we have got the blog owner to be grateful to because of that. The most important explanations you have made, the straightforward blog menu, the relationships your site assist to create – it’s all fantastic, and it’s really facilitating our son in addition to us reckon that that subject matter is entertaining, which is certainly exceedingly mandatory. Thank you for all!

 19. I have to show some thanks to this writer just for bailing me out of such a scenario. Right after searching through the the net and seeing strategies which are not beneficial, I assumed my entire life was gone. Existing without the presence of strategies to the issues you have fixed by means of your entire posting is a crucial case, as well as the kind that might have adversely damaged my career if I hadn’t discovered your web page. That competence and kindness in touching a lot of stuff was very useful. I’m not sure what I would’ve done if I hadn’t come across such a thing like this. I’m able to at this time look forward to my future. Thank you very much for your expert and effective help. I will not hesitate to refer your blog post to anyone who needs and wants support about this area.

 20. I intended to compose you one little bit of observation so as to say thanks a lot yet again for those striking advice you have featured here. It is really pretty generous of you to give openly what exactly many of us would’ve sold as an e book to end up making some money for their own end, even more so seeing that you could have done it if you ever wanted. The things also served to be the fantastic way to be certain that many people have the identical eagerness like my very own to realize a lot more in regard to this condition. I am certain there are numerous more fun moments ahead for many who check out your blog.

 21. I and my guys ended up reviewing the great guides from your web site while suddenly got a terrible feeling I had not expressed respect to the blog owner for those techniques. These boys are already for that reason thrilled to read all of them and have in effect in actuality been tapping into them. Thank you for indeed being indeed accommodating and also for opting for varieties of superb areas most people are really eager to understand about. Our sincere regret for not expressing gratitude to you earlier.

 22. Needed to post you that bit of observation to say thank you once again with your amazing information you’ve documented at this time. This has been certainly pretty open-handed with you to convey without restraint exactly what a number of us could have marketed for an ebook to get some profit for their own end, chiefly given that you might well have tried it if you ever considered necessary. Those things likewise served like a good way to comprehend some people have similar dreams much like my personal own to find out somewhat more on the subject of this issue. I believe there are some more pleasant instances in the future for those who take a look at your site.

 23. I wish to get across my appreciation for your kind-heartedness for individuals that have the need for help on this important idea. Your real dedication to getting the solution all over appeared to be particularly insightful and has specifically made many people like me to realize their targets. Your own useful facts implies a great deal a person like me and much more to my office colleagues. Best wishes; from everyone of us.

 24. I’m writing to let you be aware of what a incredible discovery my friend’s child undergone using your webblog. She noticed a lot of issues, most notably how it is like to possess an incredible teaching nature to get the others without difficulty thoroughly grasp selected impossible subject matter. You really surpassed her desires. I appreciate you for distributing such necessary, trustworthy, informative and also fun tips about that topic to Sandra.

 25. My spouse and i ended up being absolutely comfortable when Louis could finish off his analysis through the precious recommendations he was given from your very own web site. It is now and again perplexing to simply happen to be giving out guidelines which often others might have been trying to sell. We really figure out we have the writer to give thanks to for this. Those illustrations you have made, the easy blog navigation, the friendships you will make it easier to promote – it’s got everything awesome, and it’s aiding our son in addition to us recognize that this issue is brilliant, which is certainly quite fundamental. Thank you for the whole thing!

 26. I simply wanted to type a quick remark so as to thank you for all the fabulous points you are showing here. My particularly long internet lookup has at the end of the day been rewarded with good points to exchange with my family and friends. I ‘d believe that most of us website visitors actually are quite lucky to dwell in a fantastic site with so many marvellous people with valuable things. I feel somewhat fortunate to have encountered your weblog and look forward to some more enjoyable times reading here. Thanks once more for everything.

 27. 443763 53179Wohh exactly what I was looking for, appreciate it for posting . 117449

 28. My wife and i got absolutely thrilled Louis managed to deal with his investigation from the ideas he obtained using your blog. It is now and again perplexing to just find yourself freely giving guidance which often the others have been trying to sell. And now we fully understand we have the blog owner to give thanks to for this. The type of explanations you have made, the easy blog navigation, the relationships you can make it possible to foster – it is mostly great, and it’s really leading our son and us know that that content is amusing, which is certainly pretty serious. Thank you for all!

 29. My husband and i felt cheerful that Emmanuel could complete his survey through the entire ideas he discovered while using the web site. It’s not at all simplistic just to choose to be handing out concepts which other people could have been trying to sell. And we also already know we have you to appreciate for that. All the illustrations you’ve made, the straightforward site navigation, the friendships you make it easier to promote – it is many wonderful, and it’s aiding our son in addition to us do think the idea is thrilling, and that is especially serious. Many thanks for all the pieces!

 30. I simply wanted to construct a brief note to be able to thank you for all of the magnificent points you are showing at this website. My time-consuming internet look up has now been compensated with excellent points to go over with my relatives. I would admit that many of us site visitors are unequivocally fortunate to exist in a remarkable website with very many perfect individuals with great points. I feel quite lucky to have discovered your webpages and look forward to really more fun moments reading here. Thank you once more for everything.

 31. I wish to get across my respect for your kind-heartedness giving support to persons who have the need for assistance with this one area of interest. Your very own commitment to getting the solution along had been astonishingly productive and have in most cases enabled associates like me to achieve their aims. Your important tutorial can mean a great deal a person like me and still more to my peers. Best wishes; from everyone of us.

 32. I must voice my respect for your kindness supporting visitors who absolutely need help on the content. Your personal dedication to passing the solution all around had become rather functional and has really encouraged people like me to arrive at their aims. Your new informative help and advice implies a whole lot a person like me and further more to my office workers. Thanks a lot; from all of us.

 33. Thank you so much for providing individuals with an extremely marvellous chance to read in detail from this website. It can be very brilliant and full of amusement for me personally and my office peers to visit the blog no less than thrice per week to see the newest things you have. And lastly, we are always amazed concerning the unbelievable tricks you give. Certain 3 ideas in this post are definitely the best we have ever had.

Leave a Reply

Your email address will not be published.