Почетна / Вести Свет / Грците искркале 75 тони коњско

Грците искркале 75 тони коњско

Во Грција властите вршат истрага за две фантом-фирми кои во Атина и Солун увезле непознато количество коњско месо од Бугарија, објави грчкиот весник Елефтеротипија”. По барање на државната служба за контрола на храната, случајот е преземен од финансиската полиција и од Обвинителството.

Увозот на коњско месо не е незаконски, но на конкретните пратки меленото месо е етикетирано како говедско. Седиштето на една од фирмите е на нива, а на другата во градски реон кој нема никаква врска со конкретната компанија.
Според податоци на Европската статистичка служба (Евростат) на кои се повикува весникот, во Грција досега биле консумирани 74,3 тони коњско месо.
Скандалот со коњското месо во Романија се проширува, откако телевизијата Реалитатија” објави дека во околината на градот Галац се откриени голем број недозволено закопани остатоци од коњи. На местото се испратени инспектори на санитарно-ветеринарните служби, со цел да го утврдат потеклото на остатоците и да направат оценка на предизвиканите штети.
Минатата недела специјалисти од Националната агенција за санитарно-ветеринарна контрола утврдија дека во седум ресторани во Букурешт било сервирано коњско месо наместо говедско месо.

Извор: vecer.com.mk

Check Also

Пченицата поскапе во Бугарија, ние увезуваме српска по стара цена

Цената на пченицата во Бугарија последниве десетина дена расте и е повисока за 4,6 отсто. …

4 comments

  1. 329483 554538The next time Someone said a weblog, I hope that it doesnt disappoint me just as a lot as this. Come on, man, I know it was my choice to read, but When i thought youd have some thing intriguing to say. All I hear is actually a handful of whining about something you can fix in the event you werent too busy looking for attention. 672427

  2. 445659 28270As soon as I detected this internet site I went on reddit to share some of the enjoy with them. 579006

  3. 376780 876339Keep up the fantastic work , I read couple of weblog posts on this web site and I believe that your website is real intriguing and has bands of great info . 92964

  4. 935038 509040A actually intriguing examine, I may possibly not concur entirely, but you do make some really valid points. 889849

Leave a Reply

Your email address will not be published.