Почетна / Вести Македонија / Градоначалникот Ристески и заменик министерот Коњановски во посета на тутунарите

Градоначалникот Ристески и заменик министерот Коњановски во посета на тутунарите

Градоначалникот на Прилеп, Марјан Ристески оцени дека иако општината нема директни ингеренции во откупот на тутунот, сепак задоволството од кампањата, исплатата и постигнатата цена, посебно субвенциите што ги дава државата, се многу важни за развојот на градот.

– Добро платените тутунари кои ќе си ги земат субвенциите  и воопшто тутунопроизводството влијае на локалната економија. Освен тоа земјиштето се обработува, а земјоделците може да користат и други поволности од државата, изјави Ристески, кој го придружуваше заменик министерот при посетата на откупните пунктови.

Градоначалникот Ристески истакна општината им седи на располагање на оваа категорија на граѓани и за секаков вид на помош и поддршка која може да се овозможи. Градоначалникот на Прилеп Ристески истакна дека во иднина ќе се отворат канцеларии кадње стручни лица ќе им овозможат помош и информирање на тутунопроизводителите потенцирајќи дека производството на тутун е главната гранка на занимање на огромен број на прилепчани.

Инаку во Прилепскиот тутунски комбинат се задоволни од откупот на тутунот. Ги презеле планираните количества тутун кои навреме се платени, а откупеното веќе има пласман.

Околу 98 отсто од тутунот во Македонија е веќе откупен, преземени се 25.416 тони тутун со просечна цена од 180 денари за килограм, рече заменик министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Зоран Коњановски по денешната посета на откупниот пункт во Тутунскиот комбинат во Прилеп и во селото Мажучиште.

– Ако се земат предвид и откупените количества во предвремениот рок од околу 1,5 тон по просечна цена од 165 денари може да се рече дека сме задоволни зашто имаме квалитетна реколта и ефикасен откуп, изјави Коњановски.

Заменик министерот изрази благодарност за соработката со Сојузот на тутунските здруженија на Македонија, со стручните кадри во Министерството и со локалните власти посебно во прилепскиот регион. Министерството, додаде, е во постојан контакт со тутунските здруженија и потсекторот за тутун. Сите забелешки на земјоделците се разгледуваат и се преземаат максимални напори да им се излезе во пресрет.

Одговарајќи на новинарски прашања, Коњановски нагласи дека окрупнувањето на земјоделското земјиште е неопходен процес за успешено и конкурентно производство, а законот за задругарство што е веќе во процедура, треба да се донесе за околу еден месец.

– Поставивме здрава законска регулатива, но мора да знаеме дека треба окрупнување и на површините кои во земјава се исцепкани. Тоа е практика во европските земји која ја следиме и е успешна и продуктивна за земјоделците, изјави Коњановски.

Во врска со субвенциите подвлече дека „ветената поддршка земјоделците ќе ја добијат согласно законските рокови“. – Секогаш се чека да завршат откупните претпријатија и да достават списоци. Како што вети Владата, тутунарите ќе добијат по 1 евро субвенции за секој откупен килограм тутун, потсети заменик министерот.

Извор: http://kurir.mk/makedonija/vesti/100639-Gradonacalnikot-Risteski-i-zamenik-ministerot-Konjanovski-vo-poseta-na-tutunarite

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

9 comments

  1. 621533 866194Should you have been injured as a result of a defective IVC Filter, you must contact an experienced attorney practicing in medical malpractice cases, specifically someone with experience in these lawsuits. 833094

  2. 868566 60435Thank you for sharing superb informations. Your web-site is so cool. 628695

  3. 185943 171I genuinely enjoyed reading this web site, this is great blog. 732558

  4. 9179 169438You produced some decent points there. I looked on-line for any problem and found most individuals will go in conjunction with with your web site. 7567

  5. 105719 889493I surely didnt recognize that. Learnt a thing new today! Thanks for that. 4205

  6. 126824 505911Typically I do not read post on blogs, even so I would like to say that this write-up really forced me to check out and do so! Your writing taste has been surprised me. Thank you, quite excellent post. 944364

  7. 409999 733907You might discover effective specific development of any L . a . Weight loss program and each and every youre very crucial. To begin with level is an natural misplacing during the too a lot weight. lose belly fat 373639

  8. 723353 11997I really thankful to find this web site on bing, just what I was seeking for : D too bookmarked . 165256

  9. 355492 637707How may be the new year going? I hope to read much more fascinating posts like last year 337379

Leave a Reply

Your email address will not be published.