Почетна / Занимливости / Градинарството смирува и ја намалува депресијата

Градинарството смирува и ја намалува депресијата

Градинарството е добро за вас, покажа ново истражување кое откри дека може да ја подобри самопочитта, да ја смири нервозата и да ја намали депресијата. Истражувачите од универзитетите Вестминстер и Есекс испитуваа 270 градинари и луѓе кои не се занимаваат со градинарство со цел да ги опишат нивните чувства пред и по работењето. 

Резултатите биле толку зачудувачки, па научниците советуваат дека локалните самоуправи треба да инвестираат во повеќе зелени површини, со што ќе им помогне на жителите да живеат поздраво. Само 30 минути неделно градинарска работа е сосема доволно за да се почувствуваат ефектите.

– Учесниците кои работат еднаш неделно искусуваат подобрување на самопочитта и подигнување на расположението исто како и оние кои работат подолги временски периоди, изјави д-р Карли Вуд, научник кој учествувал во студијата.

Научниците се согласуваат дека не можеме да имаме добра здравствена состојба ако немаме добра ментална состојба. Затоа практикувајте најмалку еднаш неделно да си работите во вашата градина или макар да се грижите за вашите цвеќиња, бидејќи тоа ќе ви биде од голема корист.

 

Извор:idividi.com.mk 

Check Also

“Боинг” го претвора тутунот во гориво

Американскиот производител на авиони Боинг соопшти вчера дека со компанијата Саут Африкан ервејз” и со …

20 comments

  1. I study here cheap cialis “It was no secret what he was going to throw,” Gonzalez says. “Not a lot of guys take their good bats to the plate, because they know they might get broken against Mariano. But I took my game bat, because I was counting on it being my last at-bat of the year. Sure, enough he broke it.

  2. I’d like some euros buy dapoxetine The European Central Bank and the Bank of England both endedpolicy meetings by leaving interest rates at record lows onThursday, a day after the Fed said the U.S. economy still neededits support and avoided any mention of a change to its stimulusmeasures.

  3. A First Class stamp goldentabs cialis A big issue is that James Dolan is still throwing his weight around and throwing temper tantrums. The man behind the curtain who refuses to answer questions and address his loyal fan base is very much in charge.

  4. Cialis Schwul Fedex Shipping Dutasteride Mastercard Accepted Cephalexin Dose For 200 Pounds cialis Viagra Online In Spain

  5. Cialis Tablets 20mg Fedex Shipping Progesterone Mail Order Levitra Prix Allemagne viagra Acticin Want To Buy Medication No Physician Approval Comprar Cialis Malaga

  6. Propecia Effects On Women Indicated Aumoxtine500 No Description Needed viagra online prescription Atomoxetine Prezzo Viagra Italia

Leave a Reply

Your email address will not be published.