Почетна / Вести Свет / Говедски плескавици со 30 отсто коњско месо

Говедски плескавици со 30 отсто коњско месо

Десет милиони плескавици ќе бидат повлечени од продавниците по големата афера што ги зафати Британија и Ирска, пишува српскиот дневен весник „Политика“.

Измамата ја откри ирската агенција за безбедност на храната, кога утврди дека речиси 40 проценти од говедските производи што се продавале во „Теско“, „Лидл“ и во други супермаркети биле со коњска ДНK.

Истрагата, почната по иницијатива на ирската агенција за безбедност на храната, утврдила дека во плескавиците што се продавале во Ирска и во Велика Британија како чисто говедско месо, имало и до 29 отсто коњско месо, а и остатоци од свинско месо.

Експертите предупредија дека коњското месо може да има потекло и од болни или повредени животни и дека не е безбедно за употреба, пренесува лондонски „Телеграф“.

– Ова месо претставува ризик за здравјето бидејќи не се знае од каде потекнува. Нема податоци за тоа како коњското место стигнало до хамбургерите, така што не можеме да кажеме дека е безбедно за употреба. Можеби е од болно животно – вели Џон Слејт, шеф на Здружението за еколошко здравје во Шкотска.

Британската агенција за храна повеќепати повтори дека ова место не претставува ризик за здравјето. Меѓутоа, бидејќи претрпе критики дека се однесувала невнимателно во оваа ситуација, агенцијата најави дека ќе нареди да се испитаат сите говедски производи што се продаваат во супермаркетите.

На продавачите и на набавувачите што се замешани во овој скандал им се заканува казна од 5.000 фунти, што предизвика големо незадоволство кај активистите за заштита на правата на потрошувачите. Според британскиот закон, тоа е максималната казна за „погрешно претставување на храната“.

Сличен е и законот во Ирска, каде што се наоѓаат седиштата на две компании кои се набавувачи на спорните хамбургери, компанијата АБП и „Лифти митс“. И двете ја префрлуваат одговорноста на набавувачите од континентална Европа.

Британскиот министер за храна Дејвив Хит вели дека владата секако сака да поднесе тужба против „Теско“, фирма која продавала говедски хамбургери со 29 отсто коњско месо, но адвокатите во Британија и во Ирска велат дека кривичното гонење е малку веројатно во овој случај.

Скандалот изби по истражувањето што го спроведе ирската агенција за безбедноста на храната. Таа откри дека во говедските производи кои се продаваа во „Теско“, „Лидл“, „Алдиј“ и во други синџири супермаркети има коњска ДНK. Kоњското место е пронајдено во 37 отсто од тестираните производи, а свинско во дури 85 отсто. Од 31 тестиран производ меѓу кои биле и пити со месо и лазањи, свинска ДНK е пронајдена во 21.

По ваквите вести цената на акциите на „Теско“ падна, со што се намали вредноста на компанијата за речиси 300 милиони фунти. Во хамбургерите, кои наводно се од чисто говедско месо и се продавале во овој синџир супермаркети, имало 29 отсто коњско месо. Во меѓувреме хамбургерите се повлечени од рафтовите.

Британската влада доживеа жестоки критики поради тоа што на нивните надлежни агенции им се протнала ваква измама за потрошувачите. Патрик Вол, поранешниот шеф на ирската агенција за храна која го почна истражувањето, вели дека за откривањето на скандалот е заслужна специјалната единица на агенцијата за спречување измами со храната. Нејзината задача е потрошувачите навистина да го добијат тоа што веруваат дека го купуваат.

Скандалот особено одекна меѓу еврејските и муслиманските верници, кои можеби несвесно јаделе свинско месо.

Остатоците од свинска ДНK инаку не ги збуниле инспекторите, бидејќи во истите фабрички погони во Ирска се обработуваат и други видови месо, но присуството на коњското месо секако ги збунило.

„Теско“ им се извини на купувачите со соопштение во кое се вели дека „присуството на недозволено месо во нивните производи е многу сериозна работа и дека потрошувачите имаат право да очекуваат дека тоа што го купуваат е произведено по највисоки стандарди“.

И германскиот синџир „Алди“ ги повлече спорните хамбургери кои се најдени само во нивните продавници во Ирска. Се проценува дека вкупно 10 милиони хамбургери ќе бидат повлечени од продавниците. Kорисните делови ќе се употребат во енергетскиот сектор, пишува лондонски „Гардијан“.

Извор: dnevnik.mk

Check Also

Пченицата поскапе во Бугарија, ние увезуваме српска по стара цена

Цената на пченицата во Бугарија последниве десетина дена расте и е повисока за 4,6 отсто. …

39 comments

 1. I’m truly enjoying the theme/design of your blog. Do you come across any internet browser interface situations? A few of the website visitors have complained regarding my Arvind Pandit website not working correctly in Explorer yet appears fantastic in Chrome. Are there any kind of suggestions to help correct the issue?

 2. 131041 177916Wow you hit it on the dot we shall submit to Plurk in addition to Squidoo well done انواع محركات الطائرات | هندسة نت was excellent 829728

 3. 754053 113198This weblog really is very good. How was it created ? 867714

 4. Heya, you are definitely correct. I always look over your content attentively. I am likewise fascinated by video intercom system, perhaps you could write about this sometimes. Good day.

 5. I am constantly searching online for posts that can benefit me. Thanks!

 6. Many thanks for sharing this, I bookmarked the page. I am additionally in search of material regarding real followers, have you any idea exactly where I can come across a thing like that? I will return in the future!

 7. Our LGV (Large Goods Vehicle) HGV training is based in East London, and our LGV/ HGV courses are taught by qualified DVSA LGV & HGV trainers. LGV was formerly known as HGV, where it used to be referred to as HGV Class 2 (now called LGV Category C) and HGV class 1 (Now called LGV Category C+E).

 8. Hi, what do you feel about free movies online? Really impressive matter, isn’t it?

 9. Very interesting points you have remarked, appreciate it for putting up.

 10. I am actually enjoying the theme of your weblog. Do you run into any kind of browser compatibility troubles? Some of the website visitors have lamented regarding my personal injury lawyer website not working correctly in Internet Explorer but appears excellent in Safari. Have you got any tips to help correct the issue?

 11. Very interesting points you have remarked, appreciate it for putting up.

 12. 302408 118579I just couldnt go away your web site before suggesting that I in fact enjoyed the standard info an individual provide on your visitors? Is gonna be back frequently in order to inspect new posts. 483933

 13. Would you be interested in trading links or maybe guest authoring a blog article or vice-versa? My site discusses a lot of the same subjects as yours and I believe we could greatly benefit from each other. If you’re interested feel free to shoot me an email. I look forward to hearing from you! Awesome blog by the way!

 14. I would really enjoy to know new information on this issue! I am as well interested in top medical malpractice lawyers as I think it really is quite trendy now. Keep it up!

 15. I’m intrigued to discover which site platform you are working with? I am experiencing some slight protection problems with our most recent site regarding ethereum trading so I’d like to find one thing a lot more secure. Have you got any strategies?

 16. Thanks a bunch for the fantastic article! I definitely appreciated learning about.I will be sure to take note of your blog and will often come back later on. I would like to suggest that you keep going with your good posts, possibly discuss push mower as well, have a fine day!

 17. 58194 291220Gems form the internet […]very few websites that happen to be detailed below, from our point of view are undoubtedly well worth checking out[…] 878012

 18. 42071 152639Wonderful article. I appreciate your attention to this subject and I learned a great deal 779163

 19. 801268 720308Thanks so significantly for one more post. I be able to get that kind of information information. friend, and exactly. 167849

 20. 843031 129184I always was interested in this topic and nonetheless am, regards for posting . 25641

 21. You’re definitely correct, I would like to discover even more on the issue! I’m as well interested in canon printer utilities because I believe it’s quite unique nowadays. Thanks!

 22. You are certainly correct, I’d really like to discover more information on this particular topic! I am also interested by withdrawing bitcoin from blockchain because I feel it truly is very trendy right now. Thanks!

 23. I arrived over here from some other website relating to arcade games and thought I might consider this. I like what I see so I am just following you. Looking forward to looking into your site again.

 24. Howdy. I recently saw this website and I certainly like it. I also like to discuss global freight forwarder sometimes. Great to be here, cheers!

 25. I’m really intrigued to discover just what website platform you have been utilizing? I’m having several slight protection challenges with my latest site on standard shipping and I’d love to find a thing far more safe. Are there any alternatives?

 26. 307919 330886You ought to participate in a contest for among the very best blogs on the web. I will suggest this site! 695459

 27. 139360 256316Located this on MSN and Im happy I did. Well written article. 742932

 28. 289315 39407Thank you for your very great info and respond to you. 874855

 29. I personally came right here from some other web address related to mesothelioma attorney blog and imagined I might consider this. I quite like what I see thus I am just following you. Getting excited about checking out your blog all over again.

 30. I would like to say cool blog! This is so helpful! Please write more.

 31. 293333 195012As I internet site owner I think the subject material here is real amazing, appreciate it for your efforts. 811510

 32. Hello, I am truly glad I found this blog page, I really found you by accident, while I was browsing on Bing for free new movies online. Regardless I’m here right now and would simply enjoy to say thanks for a incredible posting and the all around interesting website (I also like the theme/design), I don’t have the time to look over it all at the moment however I have saved it and also added in your RSS feed, so when I have plenty of time I will be returning to browse a lot more. Please do continue the excellent work.

 33. 605534 788086I like the beneficial details you supply within your articles. Ill bookmark your weblog and check once again here regularly. Im quite certain I will learn lots of new stuff proper here! Finest of luck for the next! 997583

 34. 834323 611229quite good publish, i definitely enjoy this internet web site, carry on it 302930

 35. Sweet blog! I found it while browsing on Yahoo News. Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there! Thank you

 36. Hi, what do you think concerning family dental care? Pretty impressive matter, isn’t it?

 37. I personally arrived over here from another website relating to online movie sites and considered I might look at this. I quite like the things I see so now I am following you. Getting excited about going over the site yet again.

 38. Enjoyed every bit of your blog.Thanks Again. Fantastic.

 39. I’m curious to find out what blog system you happen to be using? I’m having some small security problems with my latest blog and I’d like to find something more safe. Do you have any suggestions?

Leave a Reply

Your email address will not be published.