Почетна / Вести Македонија / „Гоце“, „егеј“ и „александар“ даваат повкусен леб

„Гоце“, „егеј“ и „александар“ даваат повкусен леб

„Гоце“, „егеј“, „александар“ и „оровчанка“, „олга“, „бистра“ или „миленка“. Не станува збор за стари македонски имиња од народните приказни, туку за најпознатите домашни сорти на пченица и јачмен кои ги има во Националната сортна листа на државава.

 

Таа е устав кога станува збор за подигање нови површини со житни растенија, градинарски култури, но и овошни и лозови насади. Ниту една семка пченица, јачмен и пченка не смее да се засади ако сортата не запишана. Истото важи и за овошните садници, градинарските култури, грозјето и фуражните растенија кои се користат за сточна храна. Листата постојано се обновува и се надополнува, а Управата за семе и саден материјал е должна двапати годишно да

ја објавува во „Службен весник“. Последната е објавена само пред неколку дена и збогатена е со нови садници и семиња.

Исклучок во садењето се прави само ако фармерот сака да посади растение кое го нема во нашата национална листа, а го има регистрирано во Европската Унија. Тие семиња и садни материјали се во посебен документ, кој е во состав на листата. Тогаш семето или садницата може да се увезе со посебна дозвола.

– Управата за семе и саден материјал е орган во состав на Министерство за земјоделство. Формирана е во 2001 година и нејзина основна цел е контрола на производство, увоз-извоз и трговија на семенски и саден материјал за земјоделски растенија, развој на земјоделското производство, заштита на животната средина и природата, како и заштита на потрошувачите – велат во Министерството за земјоделство.

Управата за семе е одговорна за признавање, одобрување и заштита на сорти, за контрола и постконтрола на семенски посеви и насади, а во нејзин состав е и одделение за генетска банка „Ген-банка“, која е надлежна за чување и за одржување автохтони видови, дефинитивни примероци од признаени и запишани домашни и странски сорти.

Ако една сорта влезе во листата, таа останува таму десет календарски години од денот на запишување, а кај овошките и виновите лози времетрањето на дозволата е 25 години. Во меѓувреме се контролира одржувањето на сортата, а две години пред истекот на дозволата, ако е с` во ред со примероците од одредена сорта се донесува ново решение за повторно запишување во националната листа.

– Семето и садниот материјал постојано се подложни на фалсификување и шверц. Секојдневни се примерите кога запленуваме ваков семенски и саден материјал. Се продава една сорта, а всушност не е таа. Заплените се уништуваат, а против сторителите се поднесуваат прекршочни пријави – вели Румен Стаменов, директор на земјоделскиот инспекторат.

За една сорта да добие дозвола да се запише во националната листа, мора да се прават долгогодишни испитувања на терен од овластени прави лица. Истите се запишуваат и се документираат секоја година.

Земјоделците велат дека до пред десетина години додека не беше донесена националната листа, најчесто се садеа сорти што се веќе познати и даваат род на нашите ниви. Сега видиците им се проширени и секоја година се сее нова сорта семе на нашите ниви.

– Сертифицираниот саден материјал е општо прифатен кај сите фармери. Докажаните сорти како „оровчанка“ станаа синоним за добро производство на пченица. Ако се одгледува правилно и се употребат сите агротехнички мерки, успехот е загарантиран – велат во Сојузот на земјоделците на Македонија.

Извор: dnevnik.mk

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

18 comments

 1. 576901 815747This really is a great common sense write-up. Quite useful to one who is just obtaining the resouces about this part. It will undoubtedly aid educate me. 388482

 2. 401513 603959Good read, I just passed this onto a colleague who was performing some research on that. And he really bought me lunch as I identified it for him smile So let me rephrase that: Thank you for lunch! 996269

 3. 396939 683998Satisfying posting. It would appear that lots of the stages are depending upon the originality aspect. Its a funny thing about life should you refuse to accept anything but the very best, you extremely often get it. by W. Somerset Maugham.. 414067

 4. 443289 217261Exceptional blog here! Also your website loads up quickly! What host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my website loaded up as swiftly as yours lol 715066

 5. 233759 671766You produced some decent points there. I looked online for that problem and located most people goes coupled with with all your internet site. 93370

 6. 213486 621597You ought to experience a contest personally with the finest blogs on-line. Im going to suggest this page! 380160

 7. 834000 752431This internet internet site is often a walk-through rather than the details you wanted about it and didnt know who ought to. Glimpse here, and you will definitely discover it. 452199

 8. Very interesting points you have remarked, appreciate it for putting up.

 9. 505851 74587Appreciate it for helping out, superb data. 866366

 10. 555501 711248I see something actually intriguing about your internet web site so I saved to bookmarks . 714307

 11. 635639 154059Awesome inkling Grace! ego was luxurious youd bring about this about your biz bump into upstanding lineage. We reason you! 773773

 12. 493545 5613I like this weblog its a master peace ! Glad I observed this on google . 336004

 13. 688689 948385Its difficult to get knowledgeable people within this subject, nonetheless, you appear to be guess what happens youre dealing with! Thanks 194227

 14. 688777 411161Every email you send ought to have your signature with the link to your web web site or weblog. That generally brings in some visitors. 322605

 15. 99454 571469We stumbled more than here coming from a different internet page and thought I may possibly check items out. I like what I see so now im following you. Look forward to exploring your internet page yet once again. 38595

 16. 184663 627316This style is steller! You naturally know how to keep a reader amused. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (properly, almostHaHa!) Great job. I really enjoyed what you had to say, and a lot more than that, how you presented it. Too cool! 701260

 17. 339074 701395Its a shame you dont have a donate button! Id most certainly donate to this outstanding internet site! I suppose in the meantime ill be pleased with bookmarking and putting your Rss feed to my Google account. I look forward to fresh updates and will share this weblog with my Facebook group: ) 33506

 18. 399232 399574The subsequent time I read a weblog, I hope that it doesnt disappoint me as a good deal as this 1. I mean, I know it was my option to read, but I truly thought youd have something attention-grabbing to say. All I hear is really a bunch of whining about something that you possibly can repair need to you werent too busy on the lookout for attention. 940800

Leave a Reply

Your email address will not be published.