Почетна / Вести Македонија / Голем помор на риби во река Тополка кај Велес

Голем помор на риби во река Тополка кај Велес

Во саботата вечерта, околу 20 часот во реката Тополка кај Велес се случи помор на рибите. Според очевидци од населбата Превалец кои први го виделе поморот во реката, поради намалениот водостој површината на Тополка била побелена од угинатите риби.

Тие почувствувале чудна миризба на железо, а водата имала чудна црвеникава боја. Помалите риби водата ги носела по површината додека поголемите се наоѓале на дното. Тешко можело да се одреди колкави биле количините на угината риба. Причините за оваа катастрофа која ја уништи флората и фауната во реката Тополка засега не е позната. Велат дека угинати риби има од испусниот канал на поранешна “Порцеланка”, па надолу.
– Беше веќе темно и не можеше убаво да се види. Кога се раздени глетката беше застрашувачка. На површината на реката пловеше угината риба. Имаше многу, а замислете колку однела водата во текот на ноќта – вели жител од Превалец.
Жителите веднаш ги информирале рибочуварите од Здружението на спортски риболовци Бабуна” од Велес кои излегле на лице место.
– Прошетав нагоре по течението на реката, стигнав и до испусниот канал на поранешна “Порцеланка”. Од каналот надолу имаше, а нагоре над каналот немаше угината риба. Потоа земав примероци од водата под и над каналот. Тие ги предадов на инспекторите – рече Шефкет Маслак, рибочувар. Општинскиот и Државниот инспектор за заштита на животна средина излегоа на лице место и зедоа примероци од угинатите риби и од водата. Вчера ги испратиле на анализа во лабораторија во Скопје.
Жителите на Превалец вчера раскажуваа дека во поранешна “Порцеланка”, против која иако е покрената стечајна постапка, се работи. Што се работи никои не знае, меѓутоа, според некои жители од Превалец, поранешни работници на “Порцеланка”, екипи вршеле сечење на опремата во погоните на некогашната фабрика за производство на порцелан и керамички плочки.

Извор: vecer.com.mk

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

9 comments

  1. 983461 64260I got what you intend, saved to fav, very good site . 906281

  2. 168498 597021Hi, Neat post. Theres a issue along along with your site in internet explorer, could test this IE nonetheless will be the marketplace leader and a great portion of folks will omit your excellent writing because of this issue. 287880

  3. 171600 986436quite nice put up, i undoubtedly really like this web site, carry on it 678407

  4. 880073 904384You ought to join in a contest for starters with the highest quality blogs online. I will recommend this page! 236076

  5. 238078 475441Spot on with this write-up, I truly believe this internet site needs a lot more consideration. Ill probably be once again to read a lot more, thanks for that information. 779777

  6. 365233 410454As I web-site possessor I believe the content matter here is rattling fantastic , appreciate it for your efforts. You need to keep it up forever! Very best of luck. 425465

  7. 592084 66390Thanks for all your efforts that you have put in this. very fascinating information . 322672

  8. 268885 397480Glad to be one of the visitors on this awe inspiring web site : D. 298852

  9. 822927 784508hey very good internet site i will definaely come back and see once again. 416744

Leave a Reply

Your email address will not be published.