Почетна / Вести Свет / Глобалните цени на храната се ближат кон историскиот максимум

Глобалните цени на храната се ближат кон историскиот максимум

По три квартали последователен пад, глобалните цени на храната во мај и во јуни пораснаа и се прибижлија до историскиот максимум, се констатира во извештајот на Светската банка.

Во него стои дека некои земји со висока стапка на сиромаштија и ниска мрежа на заштита на оваа хронична нестабилност ќе одговорат со соодветно зголемување на субвенциите за храна, но тоа е често контрапродуктивно.
– Лошо дизајнираните програми за субвенционирање на храната, недостигот на транспарентност и одговорност во спроведувањето не им користат на сиромашните. Овие програми може да биде многу скапи и подложни на корупција и на нив се трошат и така малите фискални ресурси на сиромашните земји – изјавува заменик претседателот задолжен за намалување на сиромаштијата во Светска банка, Хајм Саверда, кој додава дека потребни се реформи на овие програми за субвенционирање, за да дојдат парите таму каде што се најпотребни.

Моменталните цени на пченицата покажуваат дека светското производство оваа година се опорави од ланскиот пад. Цените на оризот се во скромен пад кој се должи на поголем број фактори, како добрата жетва во Тајланд и Виетнам, која ја пополни зголемената побарувачка и намалените резерви во Индија, Пакистан, САД и во Јужна Америка.

Светска банка во извештајот констатира дека се уште постои неизвесност на меѓу
народниот пазар како резултат на неповолните временски услови во северна и во централна Европа, Русија и Кина, како и поради состојбата во Египет, бидејќи земјата е најголемиот увозник на пченица во светот.

Извор: vecer.com.mk

Check Also

Пченицата поскапе во Бугарија, ние увезуваме српска по стара цена

Цената на пченицата во Бугарија последниве десетина дена расте и е повисока за 4,6 отсто. …

3 comments

  1. 118984 144969my grandmother is always into herbal stuffs and she always say that ayurvedic medicines are the top stuff 928056

  2. 385364 181887This is the proper weblog for anybody who hopes to learn about this topic. You know a whole lot its almost tough to argue along (not that I in fact would wantHaHa). You undoubtedly put a whole new spin for a topic thats been written about for years. Fantastic stuff, just amazing! 72437

  3. 645454 980646Some genuinely nice and utilitarian info on this site, as effectively I believe the style has got excellent capabilities. 55726

Leave a Reply

Your email address will not be published.