Почетна / Вести Македонија / Германците се повлекуваат од „Винеа”

Германците се повлекуваат од „Винеа”

Германскиот инвеститор сега е сконцентриран на изградбата на новата винарска визба во Kавадарци, велат извори на „Дневник”.

 

Германскиот инвеститор, кој преку битолска фирма инвестира во купување на винарската визба „Винеа” од росоманско Паликура, се повлекува и нема да се буни на одлуката на судот што ја поништи продажбата на винарницата усвојувајќи го приговорот на лозарите. До вакви информации дојде „Дневник” од извори блиски до германскиот инвеститор.

– Германците не сакаат метеж, не сакаат да влегуваат во бизниси што имаат опашки зад себе и што можат да им донесат проблеми. Сакаат да инвестираат во сигурно и затоа си ги повлекоа уплатените средства за винарницата што беше дадена на продажба од страна на извршител. Но, тие се среќни што нивната намера да ја купат „Винеа” и сите случувања околу продажбата на винарницата иницираа побрза исплата на долговите што оваа винарница ги има кон лозарите за грозјето откупено во изминатите неколку години – вели нашиот извор.

Сега германскиот капитал ќе се сконцентрира главно во изградбата на винарската визба која беше најавена во градот на виното, Kавадарци. Kако што веќе најавија уште пред извесен период, планот е изградбата на капацитетот за преработка на грозје да заврши до септември кога и започнува гроздоберската треска. Станува збор за винарница што ќе откупува годишно по 10 милиони килограми грозје од кои ќе се прави околу 7 милиони литри бело и црвено вино наменето за извоз на европските пазари.

„Винеа” беше на продажба на барање од некои од доверителите. Беше продадена за над еден милион и 250 илјади евра. Лозарите реагираа на продажбата велејќи дека винарницата вреди многу повеќе од постигнатата цена. Стравуваа дека ќе бидат намирени само обврските кон банките, но не и кон нив. По пет дена протести и блокада на патот Градско-Прилеп кај Росоман, продажбата е поништена. Винарницата на лозарите има должи над 600 илјади евра, а на росоманска фирма, која откупувала грозје за неа, околу 300 илјади евра. За среда е закажан состанок во Росоман помеѓу газдите на „Винеа” и лозаропроизводителите, на кој се очекува и претставник од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство.

Сопственикот на „Винеа”, Горан Трајков, пред некој ден изјави за „Дневник” дека ако се поништи продажбата, има обезбедено кредит од друга банка, со кој би го вратил хипотекарниот кредит за сметка на кој била продадена винарницата за 60 проценти пониска цена од реалната вредност. А ако се поништел договорот, винарницата би застанала на нозе и од продажбата на вино би ги исплатила долговите кон лозарите.

Откако беше поништена продажбата, Драган Kанзуров како претставник на „Винеа“, им вети на лозарите дека грозјето од 2009, 2010 и од 2011 ќе им биде исплатено до крајот на овој месец, а тоа од 2012 до законскиот рок, крајот на април. Во меѓувреме продолжуваат блокадите на патот.

Светлана Дарудова

Извор: dnevnik.mk

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

13 comments

 1. 993009 847429Exceptional weblog here! following reading, i decide to buy a sleeping bag ASAP 808360

 2. 448379 889693Man you legend. return see my web site, you need to get pleasure from it. 985758

 3. 459856 771956When do you believe this Real Estate market will go back in a positive direction? Or is it nonetheless too early to tell? We are seeing lots of housing foreclosures in Altamonte Springs Florida. What about you? Would love to get your feedback on this. 413142

 4. 965509 916673Good post. It does shed some light on the issue. By the for those interested in binary options can get an exclusive binary options bonus. 729538

 5. 475195 506332Quite fascinating info!Perfect just what I was looking for! 951871

 6. 337002 232876Some truly marvelous function on behalf with the owner of this web website , dead excellent articles . 822477

 7. 79889 720883I genuinely enjoyed this. It was incredibly educational and useful. I will return to examine on upcoming posts 356036

 8. 588858 415459I genuinely enjoy seeking via on this internet web site , it holds superb articles . 923054

 9. 338555 646811have to do very first? Most entrepreneurs are so overwhelmed with their online business plans that 575929

 10. 483258 472495Its a shame you dont have a donate button! Id without a doubt donate to this brilliant weblog! I suppose for now ill settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to fresh updates and will share this weblog with my Facebook group. Chat soon! 764037

 11. 108400 470404Wonderful web site you got here! Please keep updating, I will def read more. Itll be in my bookmarks so far better update! 448931

 12. 656750 392037Plenty of writers recommend just writing and composing no matter how bad and if the story is going to develop, youll suddenly hit the zone and itll develop. 890877

 13. 170082 542823Some genuinely marvellous function on behalf of the owner of this internet site, utterly outstanding content material. 107792

Leave a Reply

Your email address will not be published.