Почетна / Вести Македонија / Фрламе 1.500 тони храна годишно

Фрламе 1.500 тони храна годишно

Остатоци од денешниот ручек, тврд леб, нагмечено овошје и зеленчук, скиснат јогурт или мувлосано сирење поради истечен рок завршуваат во контејнер.

Дали некогаш сте се прашале што се случува со расипаната храна како и таа чиј рок на употреба поминал, колкави се тие количества, колкави се количествата на вишокот кој останува од оброците и каде завршуваат? Дали можела да се искористи подобро за да не заврши на буниште? Освен што пред истекот на рокот на употреба ќе ви ја понудат на акциска продажба по пониска цена во некој локален маркет потоа како да ~ се губи секоја трага. Граѓаните со жалење констатираат дека фрлаат храна.

– Гледам да фрлам што помалку храна, но кога ќе се расипе, немам што да ~ правам. Најмногу фрлам леб, овошје и зеленчук, бидејќи тие се најрасипливи – вели скопјанката Kатерина.

Официјалните податоци на депонијата „Дрисла“, каде што според законот би требало да заврши оваа неисправна храна, говорат дека за неколку години количеството уништена храна се зголемила трипати.

Така, ако во 2012 година биле уништени само половина тон храна со поминат рок, најчесто млечни производи, лани таму завршиле околу 1.500 тони прехранбени производи.

– Во согласност со Законот за постапувањето со отпад, во депонијата „Дрисла“ се уништува отпад од прехрана со поминат рок по барање на правно или физичко лице кој се идентификува и за кој отпад по уништувањето се издава записник од наша страна. Месечните количества за овој вид отпад варираат во зависност од многу параметри, но гледано на годишно ниво имаат растечка тенденција. Овој отпад не потекнува од ресторани, ќебапчилници или од граѓани и за изминатата година изнесува 1.421.520 килограми и најчесто се уништуваат производи од млечната индустрија – велат во „Дрисла“.

Од скопските ресторани велат дека ако порано добар дел од храната завршувала во отпад, сега најчесто граѓаните нарачуваат толку колку што им се јаде.

– Ако споредуваме од пред пет години и сега, можам да констатирам дека порано се фрлаше повеќе храна оти никој од гостите не сакаше остатоците да му бидат спакувани за дома. Сега е почеста практика самите гости да бараат да им се спакува. Значи, сега с` што е храна, што не се изело – најчесто се пакува. Можам да кажам дека с` уште се фрла храна, но не во толкави количества како порано. Најмногу се фрла леб, со вреќи, бидејќи многу малку гости го консумираат, а месо не се фрла толку – вели Мирко Голомеиќ, сопственик на ресторантот „Рагуза“.

Во големите прехранбени фирми тврдат дека храната со поминат рок завршува на „Дрисла“. Од кондиторската индустрија, пак, велат дека кај нив многу малку од производите се враќаат во фабриката поради изминат рок, бидејќи најчесто „грижата“ за нив им е оставена на маркетите.

– Законски, храната со изминат рок треба да заврши на депонија. Kај нас не се враќа бидејќи ако има некоја храна со поминат рок со тоа се справуваат маркетите. Ретко се соочуваме со артикли со поминат рок, зошто рокот на траење на нашите производи е 8 месеци. Поголем проблем имаат млечната и месната индустрија каде што рокот на траење е многу помал – вели Фросина Мешкова, директор на „Свислион“.

Во ЕУ плански се фрла храна

Во услови кога 16 милиони граѓани не можат да си обезбедат пристоен оброк, во Европската Унија се фрлаат 89 милиони тони храна. Затоа, Европскиот парламент поведе иницијатива за делумно намалување на количествата фрлена храна со план до 2025 година тие да се преполоват.

– Во услови кога во светот има милиони хронично гладни, а рецесијата регрутира и нови и тоа од богатите држави, потребна е повеќе од кога и да е иницијатива за освестување на граѓаните во врска со храната – се вели во документот на ЕУ.

Американците рекордери

Светот фрла една третина од храната која е произведена на годишно ниво, со што отпадоците од храната се третиот по големина извор на емисиите на стакленички гасови, се вели во извештајот на Обединетите нации.

Организацијата за храна и земјоделство на ОН направи истражување кое покажа дека секоја година залудно се трошат околу 1,3 милијарда тони храна.

Рекордери по фрлена храна се Американците, кои во 2011 година фрлиле се 34 милиони тони. Ова значи дека едно просечно американско семејство годишно фрла непотребно 600 долари од својот буџет, преку неискористената храна која завршува како отпад.

Извор: dnevnik.mk

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

40 comments

 1. 387803 105116A excellent clear cut answer and a fantastic concept. But how do I post any work on this web site is an additional question. The Foureyed Poet. 709321

 2. 784802 259157I admire your piece of work, regards for all of the intriguing posts . 455230

 3. 635964 624046Couldn?t be produced any far better. Reading this post reminds me of my old room mate! He always kept talking about this. I will forward this report to him. Pretty certain he will possess a great read. Thanks for sharing! 187305

 4. 355037 280594Aw, this was a actually good post. In notion I would like to put in writing like this additionally – taking time and actual effort to make a quite great article but what can I say I procrastinate alot and by no means appear to get something done. 943057

 5. 922676 687663Thank you for this wonderful post! It has long been very beneficial. I wish which you will carry on posting your expertise with us. 465497

 6. 833028 128699Glad to be one of a lot of visitants on this awesome web site : D. 614576

 7. 735630 45908Cheapest speeches and toasts, as properly as toasts. probably are designed building your own at the party and will likely be most likely to turn into witty, humorous so new even. finest man toast 955492

 8. 359412 5359As I web-site possessor I believe the content material matter here is rattling wonderful , appreciate it for your efforts. You should keep it up forever! Very best of luck. 175124

 9. 921008 200488Hello fellow web master! I genuinely enjoy your internet site! I liked the color of your sidebar. 438609

 10. 50693 710983Hey! Do you know if they make any plugins to assist with SEO? Im trying to get my weblog to rank for some targeted keywords but Im not seeing really excellent results. In the event you know of any please share. Thanks! 678043

 11. 580272 25584Pretty! This was a really great post. Thank you for your provided info. cool desktop 302308

 12. 171927 498588thaibaccarat dot com will be the best internet site to study casino games : like baccarat, poker, blackjack and roulette casino 912576

 13. 9304 697846I was curious if you ever thought of changing the layout of your site? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having 1 or two images. Maybe you could space it out better? 410320

 14. 452530 491050Merely wanna state that this is very beneficial , Thanks for taking your time to write this. 662106

 15. 325524 924279Hmm is anyone else having problems with the images on this blog loading? Im trying to figure out if its a problem on my finish or if its the blog. Any responses would be greatly appreciated. 188723

 16. 126546 803397Spot ill carry on with this write-up, I truly believe this internet site requirements a terrific deal far more consideration. Ill oftimes be once far more to see far far more, many thanks that info. 828670

 17. 484309 568305Wow that was strange. I just wrote an incredibly long comment but right after I clicked submit my comment didnt appear. Grrrr effectively Im not writing all that over once more. Regardless, just wanted to say fantastic weblog! 412383

 18. 388610 317964Spot on with this write-up, I really suppose this internet internet site needs rather much more consideration. most likely be once much more to learn a lot much more, thanks for that information. 878912

 19. 870663 999049We dont trust this remarkable submit. Nevertheless, I saw it gazed for Digg along with Ive determined you can be appropriate so i ended up being imagining within the completely wrong way. Persist with writing top quality stuff along these lines. 422149

 20. 414829 749353You actually really should experience a tournament for starters with the finest blogs online. Let me recommend this fantastic website! 885113

 21. 113398 374480You produced some decent points there. I looked on the web for that issue and discovered most people is going together with with the internet website. 494404

 22. 157201 526481light bulbs are excellent for lighting the home but stay away from incandescent lamps because they generate so significantly heat;; 873523

 23. 103260 865869The very good intreguing articles maintain me coming back here time and time again. thank you so much. 813197

 24. 151200 253049You created some decent points there. I looked on the net for any issue and located most individuals goes along with together with your internet site. 11499

 25. 600786 670458cool thanks for reis posting! btw are there feeds to your weblog? Id love to add them to my reader 246492

 26. 744048 391752Aw, this became an extremely nice post. In idea I would like to set up writing like that furthermore – taking time and actual effort to create a great article but what / issues I say I procrastinate alot by means of no indicates appear to get something completed. 234586

 27. 124896 935405I view something genuinely special in this site . 162183

 28. 133258 434690This is a good topic to speak about. Sometimes I fav stuff like this on Redit. This write-up probably wont do nicely with that crowd. I will be confident to submit something else though. 600046

 29. 906738 163200There is noticeably a whole lot to know about this. I believe you made some good points in features also. 592558

 30. 544523 225699I discovered your weblog site site on the search engines and check several of your early posts. Always sustain up the extremely great operate. I lately additional increase Rss to my MSN News Reader. Looking for toward reading significantly more on your part later on! 680922

 31. 662284 209643You ought to get involved in a contest first with the greatest blogs more than the internet. Ill recommend this page! 572376

 32. 439253 868814Great post, I conceive weblog owners ought to acquire a good deal from this web weblog its real user pleasant. 414087

 33. 629308 273173magnificent post, extremely informative. I wonder why the other specialists of this sector do not notice this. You need to continue your writing. Im positive, youve an excellent readers base already! 375747

 34. 893550 246365I enjoy your composing style, do carry on creating! I is going to be back! 572304

 35. 640292 785264Hello! I simply would like to give a huge thumbs up for the excellent information youve here on this post. I may well be coming back to your weblog for far more soon. 728038

 36. 920227 122664you can have an ideal weblog proper here! would you prefer to make some invite posts on my weblog? 941854

 37. 164998 277635Good day! This is my first visit to your blog! We are a group of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche. Your blog provided us valuable information to work on. You have done a marvellous job! 213985

 38. 204636 225828Ive been absent for a while, but now I remember why I used to adore this website. Thank you, I will try and check back more often. How frequently you update your site? 148710

 39. 782285 93191Over and over once again I like to think about this problems. As a matter of fact it wasnt even a month ago that I thought about this quite thing. To be honest, what could be the answer though? 262998

 40. 337108 772953That is the first time I frequented your web page and up to now? I surprised with the analysis you made to make this particular submit incredible. 934412

Leave a Reply

Your email address will not be published.