Почетна / Вести Македонија / Финансиска поддршка и за земјоделско производство

Финансиска поддршка и за земјоделско производство

Освен фирмите кои вршат откуп, извоз и преработка на земјоделски производи, заеми со 3% камата ќе добиваат и микро, малите и средните земјоделски производители

Земјоделците добиваат финансиска поддршка и за реализирање на процесот на производство. Тие ќе можат да користат дел од евтината кредитна линија на Македонската банка за поддршка на развојот (МБПР), која беше наменета за финансирање на откуп, преработка и извоз на земјоделски производи. Оваа кредитна линија лани ја обезбеди Владата преку докапитализација на МБПР.

Проширувањето на опсегот на корисници на овие исклучително евтини кредити е една од неколкуте мерки за унапредување на поддршката на земјоделството усвоена на последната седница на Владата.

Овие средства се користат по исклучително поволни услови со каматна стапка од 3 проценти, што е најниска во Македонија и пошироко, а може да се подигаат кредити од 300 илјади евра. Доколку земјоделците сакаат заемот да го земат со краен рок на отплата до 18 месеци, тогаш добиваат грејс период од шест месеци, а доколку крајниот рок на отплата е пет години, грејс периодот е една година. Средствата може да се користат и за инвестиции и за обртни средства.
За кредитот може да аплицираат микро, мали и средни земјоделски производители директно во МБПР, која ги одобрува за кратко време.

Се воведуваат уште две нови поволности во земјоделското производство. Покрај финансирање на идни набавки ќе може да се финансираат и набавки кои земјоделците ги направиле 90 дена пред поднесување на кредитното барање. Со ова се овозможува финансирање на набавки кои поради сезонскиот карактер на секторот морале да бидат направени во одреден момент, зашто подоцна не би можеле да се реализираат, не би имале економска оправданост или веќе не би имале ефект.

Исто така, се пролонгира и рокот за правдање на наменското искористување на средствата од 30 на 90 дена. При ова се има во предвид специфичноста на откупот и преработката на земјоделските производи како резултат на нивниот сезонски карактер.

Инаку, при кредитирање на примарното земјоделско производство се финансираат основни и обртни средства за растително и сточарско производство и за нова земјоделска погонска и приклучна механизација. Од вкупно расположливите 10,7 милиони евра од оваа кредитна линија досега се искористени 3,1 милион, а на располагање на земјоделците им стојат уште 7,6 милиони евра. Новите мерки Владата ги обезбеди на барање на земјоделците и стопанските комори, со цел да се постигне подобар економски развој, раст на бизнисите и отворање нови работни места.

Извор: http://vecer.com.mk/?ItemID=D43CD6D219CC6945AC11458332CB2871

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

10 comments

  1. 803595 442609Exceptional read, I just passed this onto a colleague who was performing just a little research on that. And he in fact bought me lunch as I discovered it for him smile So let me rephrase that: Thank you for lunch! 766260

  2. 765980 399399I likewise conceive so , perfectly written post! . 140937

  3. 386004 354160I recognize there exists lots of spam on this blog. Do you want support cleansing them up? I might support amongst courses! 438421

  4. 131655 616096This internet internet page is genuinely a walk-through for all with the info you wanted about this and didnt know who to ask. Glimpse here, and youll surely discover it. 870081

  5. 204921 533150Spot lets start on this write-up, I seriously believe this remarkable internet site requirements a lot a lot more consideration. Ill a lot more likely once once again to read an excellent deal a lot more, many thanks that information. 269582

  6. 327461 359543I real glad to uncover this web website on bing, just what I was searching for : D likewise saved to bookmarks . 924532

  7. 438016 571372This style is steller! You obviously know how to keep a reader amused. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own weblog (well, almostHaHa!) Great job. I truly enjoyed what you had to say, and a lot more than that, how you presented it. Too cool! 14600

  8. 689073 789472No more s . All posts of this qaulity from now on 397355

  9. 194573 447551Read more on that Post.Helpful info. 669048

  10. 806844 306571You Lastly want the respect off your family and buddies? 660603

Leave a Reply

Your email address will not be published.