Почетна / Вести Свет / Европските фармери ги трпат последиците од руските санкции

Европските фармери ги трпат последиците од руските санкции

Додека западните мултинационални компании се понудија да им помогнат на малите локални фабрики да се справат со забраната, малите фармери немаат таква среќа, јави Ројтерс.

Тие посочуваат дека веќе се враќаат камиони со стока што тргнале за Русија, во северна Грција е запрена испораката на 8.000 тони праски, а стравувањата од последиците од забраната стануваат с` поголеми бидејќи санкциите зафаќаат производи од шпанската шунка до шкотската скуша.

Русија го забрани увозот на повеќето видови храна од Запад поради санкциите на САД и ЕУ, наметнати на Москва за нејзините дејства во Украина. Околу 10 отсто од европскиот земјоделски извоз оди за Русија, а неговата вредност е околу 11 милијарди евра годишно, според податоците на ЕУ.

Се очекува цената на норвешкиот лосос да опадне за 10 отсто во наредната недела, принудувајќи ги земјоделците да се борат за нови пазари во момент кога цените веќе се подложени на притисок. Важно е производителите да го намалат своето производство, истакна експерт, кој одби да биде именуван.

– Kога забраната беше објавена, настана тотален хаос – изјавил експертот за Ројтерс.

Голем удар се очекува да поднесе шкотската риболовна индустрија бидејќи Русија е важен пазар за извоз на скуша. Претставникот на шкотскиот риболовен сектор истакнал дека е „исклучително загрижен“.

Удар на млечната индустрија

Данската компанија „Арла фудс“, еден од најголемите млечни кооперативи во Европа, престана со производството на сите стоки за рускиот пазар. Вредноста на рускиот извоз на компанијата изнесуваат 1 милијарда дански круни годишно (179,6 милиони долари) или 1,3 отсто од годишните приходи на „Арла фудс“. Портпаролот на компанијата истакна дека фирмата се обидува да извезува во други земји или да се преориентира на други производи наменети за други пазари.

Ирска, исто така, е голем производител на млечни производи и има голем извоз на храна и пијалаци за Русија.

– Фармерите се загрижени од домино-ефектот на пазарот на сирење во Европа. Исчезнува најголемиот извозен пазар и тоа сирење треба да се пласира некаде. Моментот едноставно е лош. Цените на млекото веќе паѓаат. Фармерите ја прошируваат својата дејност над европските квоти и в година Русија требаше да биде растечки пазар – рече Шон О’Лери, производител на млеко во Јужна Ирска и претседател на комитетот за млечни производи при ирската земјоделска асоцијација.

Грчки праски, шпанска шунка

Грција извезе околу 160.000 тони овошје за Русија минатата година во вредност од 180 милиони евра, според грчката асоцијација на извозници на овошје „Инкофруит-Хелас“.

Христос Јанакакис, претседател на асоцијацијата која претставува околу 5.000 производители во Иматија, регион во северна Грција во кој се одгледуваат праски, посочи дека поради санкциите, околу 8.000 тони праски останале во ладилниците.

– Русија ни е главен пазар. Околу 50 до 60 отсто од извозот на праски од регионот оди за Русија. Производителите веќе настрадаа оваа година од кризата во Украина, која ни е втор пазар по големина. Ембаргото ќе предизвика голема криза во земјоделската заедница на регионот – рече Јанакакис.

Во Шпанија, каде што економијата конечно излегува од долготрајна рецесија, производителите на овошје, зеленчук и месо, вклучувајќи на шунка, велат дека се многу загрижени.

– Секоја забрана на производи создава вишок на стока и голем пад на цените. Ова влијае и на малите и на големите производители, а не само на извозниците – вели Мигел Падилја, раководител на земјоделската и стоковна асоцијација ЦОАГ.

Здружението е со седиште во јужната област Мурсија, голем производител на овошје и зеленчук, од каде за Русија годишно се извезуваат земјоделски производи во вредност од околу 33 милиони евра. Русија е голем купувач на праски, марула и карфиол од Шпанија.

ЕВРОПСКИТЕ ЗЕМЈОДЕЛЦИ СЕ ПЛАШАТ ОД ПАД НА ЦЕНИТЕ

Силното лоби на француските земјоделци бара итно повлекување од европскиот пазар на сите овошки и зеленчук, кои веќе не можат да се извезуваат во Русија. Причината за ова е што производителите се плашат дека прекумерната понуда екстремно ќе ги намали цените на храната. Се бараат ладилници и други алтернативи за чување на овошјето и на зеленчукот.

Група експерти од Европската комисија веќе работат на решавање на проблемот. Според нив, ветените 400 милиони евра субвенции за европските земјоделци не го решаваат проблемот бидејќи во Русија од ЕУ се извезува стока во вредност од 12 милијарди вера. Само францускиот извоз во Русија претставува околу 1 милијарда евра.

ШТЕТИ И ВО ТУРИЗМОТ

И шпанската туристичката индустрија, една од главните економски двигатели на земјата, може да претрпи сериозни последици поради руските санкции.

Руските туристи потрошиле 1,6 милијарда евра во Шпанија или околу пет пати повеќе од сумата од 388 милиони евра, која земјата ја добива од извоз на храна во Русија.

За Финска може да се каже спротивното. Санкт Петербург е на околу 200 километри од финската граница и локалните жители од финската страна се надеваат шопинг-туризмот делумно да го компензира ударот од забраната за увоз на храна во Русија.

– Многу е веројатно шопингот тука да се зголеми. Сепак, од некаде треба да земаат храна – вели Рејо Тервел, кој раководи супермаркет во Лапенранта, на неколку километри од руската граница.

– Веќе видовме луѓе да складираат резерви, главно со сирење и производи од соја – додаде тој.

Извор: dnevnik.mk

Check Also

Пченицата поскапе во Бугарија, ние увезуваме српска по стара цена

Цената на пченицата во Бугарија последниве десетина дена расте и е повисока за 4,6 отсто. …

41 comments

 1. 327787 664883Wow, remarkable weblog structure! How long have you been running a blog for? you created running a blog appear simple. The complete appear of your website is magnificent, neatly as the content material! 691447

 2. 330399 415477This internet website is my breathing in, extremely fantastic layout and perfect content material . 422503

 3. 461641 814738You wouldnt feel it but Ive wasted all day digging for some articles about this. You may be a lifesaver, it was an outstanding read and has helped me out to no finish. Cheers! 51489

 4. Thanks for all your hard work on this site. Gloria enjoys going through investigation and it’s easy to see why. A lot of people notice all relating to the powerful way you provide useful thoughts on this web blog and as well as attract contribution from people on this subject so our own simple princess has been learning a whole lot. Take advantage of the remaining portion of the new year. You’re the one carrying out a terrific job.

 5. Needed to draft you the little remark in order to thank you very much the moment again for all the pleasing tactics you have discussed on this website. It was quite incredibly generous of people like you to make openly precisely what many people would have offered for an electronic book to earn some dough for themselves, principally considering that you might well have tried it in the event you decided. The strategies as well served like a fantastic way to be aware that most people have the same fervor the same as my own to grasp a whole lot more related to this issue. I am certain there are thousands of more fun situations in the future for individuals who read carefully your blog.

 6. I and my pals were found to be following the nice secrets and techniques on your web page and unexpectedly got an awful suspicion I had not expressed respect to you for those techniques. Those women became for that reason stimulated to learn them and already have pretty much been tapping into those things. Thanks for genuinely quite considerate and also for picking such notable areas most people are really eager to be informed on. Our honest apologies for not expressing appreciation to you earlier.

 7. My husband and i felt really fortunate that John managed to do his researching from your ideas he was given from your site. It’s not at all simplistic just to possibly be giving out key points other folks might have been making money from. We fully grasp we have got you to be grateful to for that. All of the illustrations you have made, the simple web site menu, the relationships you aid to engender – it’s everything fantastic, and it is making our son and us know that that theme is interesting, which is certainly incredibly essential. Thank you for the whole thing!

 8. I not to mention my friends were reading through the best secrets on the blog while suddenly came up with a horrible suspicion I had not expressed respect to the site owner for those techniques. The people were totally warmed to read through them and have in effect very much been enjoying them. Thank you for turning out to be simply thoughtful and also for making a decision on variety of nice guides millions of individuals are really desirous to be aware of. My personal sincere regret for not expressing gratitude to you sooner.

 9. 333379 581492Xanax (Alprazolam) is used to treat anxiety disorders and panic attacks. Alprazolam is in a class of 829821

 10. 130755 437326Delighted for you to discovered this website write-up, My group is shopping far more often than not regarding this. This can be at this moment surely what I are already seeking and I own book-marked this specific website online far too, Ill often be maintain returning soon enough to look at on your unique weblog post. 846978

 11. I not to mention my pals were actually viewing the best advice from your web page and so quickly got a horrible feeling I had not thanked the site owner for them. All of the boys are already so glad to learn all of them and have in effect actually been loving these things. We appreciate you getting really considerate and for selecting varieties of excellent areas millions of individuals are really eager to be informed on. My personal honest apologies for not saying thanks to you earlier.

 12. I have to show appreciation to this writer just for bailing me out of this particular circumstance. Right after searching through the the web and getting suggestions that were not helpful, I figured my entire life was over. Being alive without the presence of solutions to the difficulties you’ve fixed by way of the blog post is a serious case, and those which could have adversely affected my entire career if I hadn’t discovered your blog. Your ability and kindness in controlling almost everything was very helpful. I’m not sure what I would’ve done if I hadn’t come across such a subject like this. I can also at this time look ahead to my future. Thanks very much for this professional and result oriented help. I will not hesitate to recommend the blog to any individual who would like tips about this topic.

 13. I am commenting to let you be aware of of the brilliant discovery my princess encountered studying your web page. She figured out numerous pieces, including how it is like to possess an ideal teaching nature to make the rest without problems gain knowledge of selected complex subject matter. You actually exceeded our desires. I appreciate you for distributing the interesting, dependable, edifying and as well as easy thoughts on that topic to Lizeth.

 14. I have to voice my gratitude for your kindness giving support to men and women that really want assistance with this idea. Your special commitment to getting the solution all through became wonderfully insightful and has continuously permitted some individuals like me to get to their desired goals. Your amazing helpful useful information means a lot a person like me and much more to my peers. Best wishes; from all of us.

 15. I am commenting to make you be aware of of the helpful discovery my cousin’s child encountered checking your web site. She discovered many things, which include how it is like to possess a great helping heart to make others really easily fully grasp a number of tortuous things. You undoubtedly exceeded her desires. I appreciate you for distributing the valuable, healthy, revealing as well as easy tips about this topic to Mary.

 16. My husband and i were quite joyous Ervin managed to conclude his web research out of the precious recommendations he had through the web site. It’s not at all simplistic to simply continually be handing out things that people have been making money from. And we all know we need the writer to appreciate for that. The type of explanations you’ve made, the straightforward web site menu, the relationships you give support to instill – it’s all extraordinary, and it’s really helping our son in addition to our family feel that this matter is satisfying, which is extremely essential. Thanks for all the pieces!

 17. 573447 598333extremely good put up, i surely enjoy this internet site, carry on it 844715

 18. I intended to create you a very small observation to thank you very much again on the extraordinary guidelines you’ve contributed in this article. It has been certainly pretty generous of you to offer openly all that a lot of folks would’ve offered for an e book to generate some bucks for themselves, notably considering that you might well have tried it in the event you wanted. Those things as well worked to become easy way to know that other people have similar fervor really like my own to find out many more related to this matter. I am certain there are millions of more pleasurable moments ahead for individuals who browse through your blog post.

 19. Thanks a lot for giving everyone a very splendid chance to read in detail from this blog. It is often so terrific and also stuffed with a good time for me personally and my office colleagues to search your website minimum 3 times per week to read the fresh issues you have got. Not to mention, I am just actually pleased for the astonishing tips you give. Certain 4 tips in this posting are easily the most efficient we’ve had.

 20. I am writing to let you know what a outstanding experience our girl obtained reading your web page. She even learned so many issues, which include how it is like to have a marvelous giving character to make folks just have an understanding of specific tricky subject areas. You really exceeded our own expectations. Many thanks for offering the warm and friendly, healthy, explanatory and as well as easy guidance on the topic to Julie.

 21. I together with my pals were actually looking through the best secrets on your web page and instantly got a horrible feeling I had not expressed respect to the site owner for them. All the young men were absolutely passionate to read them and have in effect in reality been taking advantage of them. Thank you for actually being indeed accommodating as well as for utilizing this form of perfect guides millions of individuals are really desirous to discover. Our own sincere apologies for not expressing appreciation to earlier.

 22. I would like to voice my admiration for your kindness giving support to individuals that really need help on that matter. Your special dedication to passing the message across appeared to be wonderfully effective and has all the time empowered workers like me to reach their objectives. This invaluable guidelines can mean this much to me and a whole lot more to my office colleagues. Thanks a lot; from each one of us.

 23. I happen to be commenting to make you know of the nice experience my girl obtained using yuor web blog. She came to understand several things, which included what it’s like to possess an excellent coaching nature to let certain people completely master a variety of complicated issues. You actually exceeded her desires. Thanks for displaying such informative, trusted, revealing and also easy thoughts on this topic to Julie.

 24. My spouse and i were so relieved when Albert managed to deal with his investigation through the precious recommendations he had in your weblog. It’s not at all simplistic to simply continually be freely giving tips which usually many others might have been selling. We really do understand we now have the writer to appreciate because of that. The entire explanations you have made, the straightforward web site menu, the friendships your site make it easier to instill – it’s got all superb, and it is facilitating our son and the family know that the content is pleasurable, and that is tremendously important. Many thanks for all the pieces!

 25. I am also commenting to let you be aware of what a remarkable discovery my wife’s child enjoyed visiting your blog. She noticed too many pieces, which included how it is like to have a great teaching style to make many people very easily understand selected multifaceted things. You really did more than readers’ expected results. Thank you for showing such productive, trusted, explanatory and in addition cool guidance on the topic to Janet.

 26. My husband and i felt so contented when Chris could carry out his reports via the ideas he acquired out of the blog. It is now and again perplexing just to find yourself handing out points which often the rest could have been trying to sell. And we also already know we need the blog owner to give thanks to for that. The most important explanations you made, the simple site navigation, the friendships you will help foster – it’s got mostly incredible, and it’s leading our son in addition to us consider that the issue is entertaining, and that’s tremendously mandatory. Many thanks for the whole thing!

 27. I enjoy you because of all your valuable hard work on this site. Kim really likes setting aside time for internet research and it’s really easy to see why. We all notice all concerning the compelling means you convey priceless tips and hints through this blog and in addition increase contribution from people on that point and our own girl is now being taught so much. Take advantage of the rest of the new year. You’re performing a great job.

 28. I definitely wanted to jot down a note in order to thank you for these lovely instructions you are giving on this site. My incredibly long internet search has finally been recognized with brilliant details to talk about with my co-workers. I would assert that we visitors are unequivocally fortunate to exist in a great site with many brilliant individuals with valuable solutions. I feel truly privileged to have come across your entire weblog and look forward to so many more amazing moments reading here. Thank you once more for a lot of things.

 29. 697759 967874jobs for high school students – Search for Jobs on our site, we offer several very good links towards the finest and biggest Portals to obtaining a Job as a high school student! 794310

 30. My spouse and i have been quite joyous that Albert could conclude his researching out of the precious recommendations he made from your own blog. It’s not at all simplistic to simply be releasing solutions that many many people could have been trying to sell. Therefore we see we have the writer to thank because of that. Those explanations you made, the straightforward website menu, the relationships you make it possible to promote – it is everything spectacular, and it’s really making our son in addition to us do think the concept is pleasurable, which is certainly extraordinarily indispensable. Many thanks for the whole thing!

 31. Thanks a lot for providing individuals with a very spectacular chance to read in detail from this web site. It is often very excellent plus stuffed with fun for me personally and my office co-workers to visit the blog at the very least three times in a week to study the new items you will have. And indeed, I’m just actually pleased considering the excellent creative ideas you give. Some 2 areas in this article are unquestionably the most efficient we have ever had.

 32. I’m also writing to make you be aware of of the helpful experience my wife’s princess found studying your webblog. She mastered several things, including how it is like to have an incredible giving mindset to get a number of people easily comprehend various hard to do issues. You actually did more than our expectations. Thank you for producing the precious, safe, revealing and fun tips about the topic to Evelyn.

 33. I intended to write you the very small note to help say thank you yet again considering the pleasant things you’ve shown on this website. It was seriously generous of people like you to make publicly just what a few people could have offered for sale for an e-book to get some profit for themselves, precisely considering the fact that you could have tried it if you decided. The basics also served to become a easy way to know that many people have the same zeal similar to my own to know significantly more on the subject of this matter. I know there are numerous more fun opportunities in the future for people who look over your website.

 34. I just wanted to write a small comment in order to thank you for all of the great recommendations you are posting on this website. My rather long internet search has finally been honored with extremely good tips to write about with my friends and classmates. I ‘d tell you that most of us site visitors are really endowed to dwell in a wonderful community with very many brilliant professionals with great tips. I feel very much lucky to have come across your entire website page and look forward to some more awesome moments reading here. Thanks once again for all the details.

 35. I have to express some thanks to the writer just for bailing me out of this type of issue. Because of searching through the internet and finding tips which were not helpful, I thought my life was gone. Existing minus the solutions to the difficulties you’ve sorted out as a result of your main blog post is a crucial case, and ones that would have in a wrong way damaged my career if I had not come across your web blog. Your good natural talent and kindness in touching all things was very useful. I am not sure what I would have done if I hadn’t encountered such a point like this. I can also at this time look forward to my future. Thanks so much for the high quality and effective guide. I will not think twice to propose your web site to any individual who would need assistance on this problem.

 36. 717516 680942Its actually a cool and valuable piece of information. Im glad that you just shared this valuable data with us. Please stay us informed like this. Thank you for sharing. 154549

 37. I am only commenting to let you be aware of what a nice discovery my wife’s daughter encountered visiting your web site. She even learned so many things, including what it is like to possess an ideal coaching mindset to let other people quite simply know just exactly several grueling subject matter. You really exceeded people’s expectations. Many thanks for displaying those informative, trustworthy, informative and in addition unique guidance on that topic to Kate.

 38. I enjoy you because of your entire work on this web site. My aunt delights in participating in internet research and it’s really easy to see why. I notice all relating to the compelling way you convey useful suggestions through the web blog and in addition recommend participation from the others on the issue plus my child is truly studying a whole lot. Enjoy the remaining portion of the year. You have been carrying out a brilliant job.

 39. I not to mention my guys were found to be looking through the nice strategies found on your web blog and so unexpectedly came up with a terrible feeling I never thanked you for those techniques. These men happened to be consequently happy to learn them and have seriously been loving these things. I appreciate you for truly being simply considerate and for pick out this kind of helpful areas millions of individuals are really desperate to be informed on. My very own honest regret for not expressing appreciation to sooner.

 40. Thank you a lot for providing individuals with remarkably wonderful possiblity to discover important secrets from here. It’s always so nice plus packed with a good time for me and my office colleagues to search your blog at a minimum thrice in one week to read through the new guidance you have. And of course, I’m also always pleased considering the astonishing concepts you serve. Selected two ideas in this post are easily the most impressive we have all ever had.

 41. Thanks for your whole work on this site. My mum really likes setting aside time for research and it’s really simple to grasp why. A lot of people hear all concerning the lively means you create helpful thoughts via the web site and as well as increase response from some others on that idea and our own daughter is starting to learn a lot of things. Take advantage of the rest of the year. You are carrying out a brilliant job.

Leave a Reply

Your email address will not be published.