Почетна / Вести Македонија / Екстра меин ќе прекине со производство, листеријата ќе удри по месната индустрија

Екстра меин ќе прекине со производство, листеријата ќе удри по месната индустрија

Агенцијата за храна и ветеринарство ја детектираше листеријата кај сечкан свински врат од месната индустрија Екстра меин. Производството е запрено во месната индустрија и земени се мостри од суровините за анализа.

Случајот со листеријата во месните производи на месарницата Екстра меин каде што беше детектирано присуство на оваа бактерија ќе се одрази врз целата месна индустрија. Откако Министерството за здравство вчера го откри изворот на листерија во сечкан свински врат на оваа месна индустрија и производите беа повлечени граѓаните се се поскептични во купување на месни производи, истакна министерот за земјоделство, шумарство Михаил Цветков. 

– Информацијата за изворот на листерија ќе се одрази врз целата месна индустрија. Граѓаните се скептични и внимаваат што купуваат. Очекуваме дека ќе има намалена потрошувачка во наредниот период, истакна министерот. Министерството за земјоделство завчера информираше дека спорните производи во кои имаше сомневање дека имаат зголемено присуство на оваа бактерија се на месната индустрија Екстра меин” и истите се повлечени од пазарот.

Исто така, производството е запрено во месната индустрија, земени се мостри од суровините, работните површини, машините и од сите делови каде што евентуално може да се најде листерија за да се изврши споредување со изолатите земени од заболените лица.

Ова се мерките што ги презеде Агенцијата за храна и за ветеринарство по добиеното известување од Министерството за здравство.

Истовремено Агенцијата за храна и за ветеринарство препорачува на граѓаните да не го консумираат производот сечкан свински врат со рок на употреба 21.7.2014 до 4.9.2014 година.
Од Агенцијата информира дека врз основа на добиените резултати, кои се во насока за детектирање на изворот на листерија, од страна на надлежните институции се вршат дополнителни испитувања.

Наведуваат дека што се однесува до другите производи од млечната и месната индустрија, операторите со храна од животинско потекло, од 30 јули 2014 година, во согласност со извршеното надополнување на годишната Наредба за извршување на ветеринарни мерки и контроли за заштита на јавното здравство од контаминенти или резидуи кои се пренесуваат од животните или производите од животинско потекло, како дел од дополнителните превентивни мерки за превенција, намалување и елиминирање на ризикот од листерија, вршат задолжително лабораториско испитување на сите лотови од производите од животинско потекло, кои се опфатени со Правилникот за посебните барања кои се однесуваат на микробиолошките критериуми за храна, за утврдување на евентуално присуство на бактеријата листерија.
Производите не се ставаат во промет се додека не се добие задоволителен лабораториски наод.

ЕКСТРА МЕИН: Во нашите производи нема листерија!
Од “Екстра меин” вчера се огласија и демантираа дека во нивните производи нема од бактеријата листерија” 
– Не е можно од нашата компанија да излезе термички необработен производ. Сите производи, вклучително и сецканиот свински врат, се термички третирани, на температура од 73 до 79 Целзиусови степени, што значи загарантирано се уништува бактеријата листерија. На почетокот на годинава, според редовниот план за мострирање, земени се 158 мостри од производи и 112 брисови (69 од машини и работни површини и 43 од работници). Сите добиени резултати се нагативни на присуство на каква било бактерија – велат од Екстра меин”.

Извор: vecer.mk

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

39 comments

 1. magnificent publish, very informative. I wonder why the other specialists of this sector do not understand this. You should continue your writing. I’m sure, you’ve a great readers’ base already!

 2. I actually arrived over here from some other web page about Arvind Pandit Kansas and considered I should check this out. I really like the things I see therefore I am just following you. Getting excited about checking out the website again.

 3. Howdy, you are definitely correct. I constantly read your site content carefully. I’m furthermore focused on bluestacks free download for pc, maybe you could write about that at times. Have a great day.

 4. I felt amazing reading this info and I believe you’re totally right. Tell me in case you’re considering download vshare, that’s my major expertise. I hope to hear from you in the near future, be careful!

 5. I’m truly loving the theme of your internet site. Do you ever face any kind of internet browser compatibility issues? A lot of the blog audience have complained regarding my free facetime blog not operating correctly in Internet Explorer but appears wonderful in Safari. Have you got any ideas to aid fix that situation?

 6. I frequently read your posts closely. I am likewise fascinated by designer iPhone cases, you could discuss that occasionally. Good day.

 7. Many thanks for writing the idea, I saved this site. I am also in search of information regarding real estate investors, have you any idea where I might find a thing such as this? I will come back quickly!

 8. I just came right here via some other page relating to residential intercom system and imagined I might look at this. I really like what I see therefore I am just following you. Getting excited about checking out the website all over again.

 9. Howdy! This post could not be written any better! Reading through this post reminds me of my good old room mate! He always kept chatting about this. I will forward this write-up to him. Fairly certain he will have a good read. Thanks for sharing!

 10. 909071 845600I like you blog (dsol, je suis francais, je parle mal anglais) 605256

 11. 469542 789405Hello, I think your site might be having browser compatibility issues. When I look at your website in Ie, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, great blog! 956780

 12. You are totally right, I would like to know more info on this particular subject! I am as well interested by facetime for android download since I think it really is very unique these days. Keep this up!

 13. I always read through your articles closely. I’m furthermore thinking about real twitter followers, maybe you might write about that sometimes. Take care.

 14. Our LGV (Large Goods Vehicle) HGV training is based in East London, and our LGV/ HGV courses are taught by qualified DVSA LGV & HGV trainers. LGV was formerly known as HGV, where it used to be referred to as HGV Class 2 (now called LGV Category C) and HGV class 1 (Now called LGV Category C+E).

 15. I constantly look over your site content closely. I’m also considering free hd movies online, perhaps you could talk about this sometimes. I’ll be back!

 16. I really like the things you fellows are up to. Such great work and reporting! Carry on the excellent work friends, I’ve included you to our auto accident attorney web page.

 17. Hello, what do you really feel regarding pokemon go game? Really cool issue, huh?

 18. Would you be interested in trading links or maybe guest authoring a blog article or vice-versa? My site discusses a lot of the same subjects as yours and I believe we could greatly benefit from each other. If you’re interested feel free to shoot me an email. I look forward to hearing from you! Awesome blog by the way!

 19. 547551 920019i always enjoy to do blog hopping and i stumbled upon your blog .”~; 824739

 20. 679304 720540Some genuinely nice and utilitarian info on this internet site, as properly I believe the style has got excellent capabilities. 896981

 21. Admiring the time and energy you invested in this website and in depth facts you provide. It is wonderful to find a website occasionally which is just not the same out of date re-written content. Excellent read! I’ve saved your blog and I am including the RSS feeds to my own ethereum exchange website.

 22. Hi and thanks for your superb write-up! I genuinely liked reading it.I will be sure to bookmark your page and will often return very soon. I wish to suggest you to ultimately continue your great writing, possibly try to think of small lawn mower as well, have a wonderful morning!

 23. You are certainly right and I definitely understand you. When you want, we can as well talk around heating systems, something that intrigues me. Your website is certainly awesome, all the best!

 24. I am truly loving the design of your website. Do you ever run into any web browser compatibility situations? Quite a few of my own blog visitors have lamented regarding my free movie blog not operating effectively in Explorer yet seems great in Firefox. Are there any kind of ideas to help repair this situation?

 25. There is amazing developments on the design of the site, I really enjoy that! My website is about canon printer updates and currently there are plenty of stuff to do, I’m yet still a newbie in web page design. Take good care!

 26. I certainly love your blog and find the vast majority of your articles to be just what I am looking for. Do you offer people to create content material for you? I would not mind producing a post relating to bitcoin cash exchange or on most of the topics you are writing about on this website. Nice internet site!

 27. Hi there could you tell me which blogging platform you’re working with? I am seeking to start off my own site on fun games in the near future although I am having trouble making a decision.

 28. I personally came right here from a different web address on the subject of shipping companies and considered I may as well consider this. I enjoy the things I see so now I am following you. Looking forward to going over your blog yet again.

 29. You are certainly right and I totally agree with you. When you want, we might also chat about global shipping, something which intrigues me. The website is certainly amazing, regards!

 30. 996698 32787Thanks for all your efforts that you have put in this. very intriguing information . 467101

 31. 565056 798825An attention-grabbing dialogue is value comment. Im confident that its greater to write on this subject, towards the often be a taboo subject but typically persons are not sufficient to speak on such topics. To another location. Cheers 989514

 32. Hi, you’re absolutely right. I always read through your site content closely. I’m also considering asbestos lawyer mesothelioma, you might talk about this from time to time. I will be back.

 33. 1549 504490Some truly nice and utilitarian info on this internet web site , besides I believe the layout holds wonderful features. 619103

 34. I really like the things you are now up to. This sort of cool work and exposure! Keep up the very good effort guys, I have you on my own free english movies webpage.

 35. Woah! I’m really loving the template/theme of this site. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s tough to get that “perfect balance” between usability and visual appeal. I must say you have done a very good job with this. Also, the blog loads very quick for me on Chrome. Excellent Blog!

 36. There are actually remarkable improvements on the layout of this page, I definitely like that. Mine is regarding cosmetic dentistry and certainly, there are lots of stuff to do, I’m yet still a starter in web development. Take good care!

 37. Enjoyed every bit of your blog.Thanks Again. Fantastic.

 38. Thanks for the sensible critique. Me and my neighbor were just preparing to do a little research on this. We got a grab a book from our area library but I think I learned more from this post. I’m very glad to see such magnificent info being shared freely out there.

 39. I’m curious to find out what blog platform you are working with? I’m having a few small safety problems with the latest blog on movies to watch and I would love to find something more risk-free. Have any recommendations?

Leave a Reply

Your email address will not be published.