Почетна / Вести Македонија / ЕК со пофалби за аграрната политика, субвенциите со највисоки оценки

ЕК со пофалби за аграрната политика, субвенциите со највисоки оценки

Во 2013 година е зголемена финансиската поддршка за земјоделство и руралниот развој, а субвенциите сочинуваат повеќе од три четвртини од буџетот. Европската комисија во последниот извештај за напредокот на аграрот дава умерена оценка, а посебно позитивни оценки дава за работата на Агенцијата за храна.

Во 2013 година е зголемена финансиската поддршка за земјоделство и руралниот развој, а субвенциите сочинуваат повеќе од три четвртини од буџетот, вклучувајќи ги исплатите по области и по грло добиток, исплата на премии и субвенции за стратешки важни производи и исплати што не се поврзани со артикли. Имаше значителен пораст во алокацијата на мерките за рурален развој, за што подготовките се во тек. Се донесоа законите поддршка на земјоделството и руралниот развој и за квалитет на земјоделските производи. Националната програма за развој и поддршка на земјоделството 2013-2017 беше усвоена. Ова се главните нотирани забелешки во извештајот на Европската комисија за напредокот на македонскиот аграр.

Комисијата дава позитивни забелешки за организацијата на пазарот, со посебен аспект на усвојувањето на Стратегија за подобрување и следење на квалитетот на млекото за периодот 2013-2020, како и легислативата за житарици и ориз.

Во извештајот позитивно е оценета и усвоената легислатива за органско производство.
Препораката на Комисијата во делот на земјоделството и руралниот развој е во наредниот период да се вложат повеќе напори за искористување и спроведување на ИПАРД програмата , пред се во зајакнување на административниот капацитет на Платежната агенција.

Најдобра оценка за Агенцијата за храна
Во делот на земјоделството, најдобра оценка има Агенцијата за храна бидејќи е постигнат добар напредок во областа на безбедноста на храната и ветеринарната политика. Како позитивни чекори се оценети усвојувањето на Стратегијата за безбедност на храна 2013-2015 година, како и формирањето на Национален совет за храна и добиточна храна кој има советодавна функција.
-Агенцијата обезбедува редовно ажурирање на системите за контрола на увозот и условите за увоз на живи животни и производи од животинско потекло. Донесени се Правилници за идентификација и регистрација на животните коњи и домашни миленици, се наведува во извештајот. Сепак Комисијата предупредува дека иако во делот на безбедноста на храната усвоени се повеќе правилници, но сепак капацитетот на инспекторат останува недоволен.
Фитосанитарната управа и оваа година е на тапет, каде што комисијата забележува слаб напредок. Забелешките се однесуваат на фактот што иако некои подзаконски акти за здравје на растенијата и квалитетот на семе и размножување на семенски материјал се донесени, но не преземена акција за спроведување на меѓународните стандарди, особено за надзор, извоз, сертификација и утврдување на статус за штетници.

Критики ЕК упати за делот посветен на рибарство и аквакултурата. Комисијата негативно го оцени тоа што не се применуваат барањата на ЕУ за ресурсите, флотата, инспекција и контрола во внатрешниот риболов, освен за контрола на маркетинг и следливост на рибните производи.

Годинава рекордни 135 милиони евра за субвенции
Премиерот Никола Груевски пред една недела најави дека за оваа година се предвидени рекордни 135 милиони евра субвенции за земјоделците.
– Тоа е рекорд во историјата на Република Македонија. Никогаш ниту приближно немало вакво нешто. Во времето на нашиот политички конкурент СДСМ, речиси и немаше субвенции до последната година кога принудно овозможија пет милиони евра за тутунарите. Велам принудно затоа што имаше сериозни демонстрации пред изборите и мораа да дадат нешто. Во тоа време не постоеја субвенции за земјоделците – изјави Груевски. Тој за следната година најави поддршката на македонското земјоделство и македонскиот земјоделец да изнесува 140 милиони евра.

Извор: vecer.com.mk

 

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

25 comments

 1. 14341 684869Just wanna input on couple of common points, The website layout is perfect, the articles is quite superb : D. 789526

 2. 393290 393833my grandmother is always into herbal stuffs and she always say that ayurvedic medicines are the top stuff 187319

 3. 857306 710637This internet web site is my intake , real very good layout and perfect subject material . 62869

 4. 406339 418393Slide small cooking pot within the cable to make it easier for you to link the other big wooden bead for the conclude with the cord. 131110

 5. 989489 85071I just now discovered your blog post and now Im remember to start with followers. 937950

 6. 516875 388283Sweet site, super pattern , real clean and utilize genial . 380708

 7. 317867 952736Awesome material you fellas got these. I truly like the theme for the internet site along with how you organized a person who. Its a marvelous job For certain i will come back and take a look at you out sometime. 615004

 8. 268233 950289As soon as I detected this internet internet site I went on reddit to share some of the enjoy with them. 372485

 9. 486001 360356Yay google is my king assisted me to discover this outstanding site! . 697781

 10. 127102 201491We are a group of volunteers and opening a new system in our community. Your web website given us with valuable information to work on. Youve done an impressive job and our entire community will likely be grateful to you. 404552

 11. 561880 49378You produced some decent points there. I looked online for your problem and located many people will go together with with the internet site. 472157

 12. 602929 971587stays on topic and states valid points. Thank you. 775232

 13. 742342 15156Magnificent beat ! I would like to apprentice whilst you amend your web site, how could i subscribe for a weblog site? The account helped me a appropriate deal. I had been a bit bit acquainted of this your broadcast provided brilliant transparent concept 497206

 14. 314284 335192I truly appreciated this gorgeous blog. Make certain you maintain up the great work. Very best Regards . 690230

 15. 907801 632704I will appropriate away grasp your rss as I can not in obtaining your e-mail subscription hyperlink or e-newsletter service. Do youve any? Kindly permit me realize so that I could subscribe. Thanks. 220579

 16. 289380 416247One can undertake all sorts of advised excursions with assorted limousine functions. Various offer great courses and numerous can take clients for just about any ride your bike over the investment banking location, or even for a vacation to new york. ??????? 16835

 17. 903641 748333Hello, Neat post. Theres an problem together together with your site in internet explorer, may check this? IE still may be the marketplace leader and a huge component to folks will omit your wonderful writing because of this difficulty. 394335

 18. 599511 466262Hello! Ive been reading your web site for a although now and finally got the courage to go ahead and give you a shout out from Kingwood Texas! Just wanted to say keep up the excellent work! 497744

 19. 808060 854858Particular paid google internet pages offer complete databases relating whilst private essentials of persons even though range beginning telephone number, civil drive public records, as nicely as criminal arrest back-ground documents. 120319

 20. 316233 619600I like you blog (dsol, je suis francais, je parle mal anglais) 667642

 21. 777962 516000Its genuinely a good and beneficial piece of information. Im glad that you just shared this beneficial information with us. Please keep us informed like this. Thanks for sharing. 340332

 22. 597055 18578Soon after examine a couple of with the weblog posts on your website now, and I in fact like your way of blogging. I bookmarked it to my bookmark website list and shall be checking again soon. Pls try my website online as properly and let me know what you believe. 124995

 23. 312995 373132Hello! I just now would pick to supply a enormous thumbs up with the excellent data you can have here within this post. I will probably be coming back to your blog website for additional soon. 576074

 24. 463529 817026This web site is actually a walk-through it actually could be the info you desired relating to this and didnt know who ought to. Glimpse here, and you will undoubtedly discover it. 721751

Leave a Reply

Your email address will not be published.