Почетна / Вести Македонија / „Џумајлија“ во ликвидација?

„Џумајлија“ во ликвидација?

Ликвидација или реорганизација за најголемиот светиниколски комбинат „Џумајлија“ – ќе се знае за десетина дена. Извори за „Дневник“ велат дека ликвидацијата е единствена опција бидејќи во комбинатот не останало ништо за реорганизација.

Долгот на фирмата е околу 10 милиони евра, а доверителите во изминатиот период распродале речиси с` што било вредно. Во меѓувреме Министерството за земјоделство објави јавен повик за давање под закуп на 5.353 хектари државно земјоделско земјиште во регионот Свети Николе, кое порано го користеше „Џумајлија“. Планирано е да го добие еден корисник, а со бизнис-план дополнително ќе се утврдува што ќе се одгледува.

Во комбинатот велат дека очекуваат за кратко време да се одржи двапати одложеното извештајно собрание за агрокомбинатот на кое дефинитивно треба да се реши судбината на некогашниот гигант кој од пред пет месеци е во стечај.

– На извештајното собрание ќе се знае точно колку доверители се пријавиле, колку од долговите се пријавени, а колку признаени. Од имотот на „Џумајлија“ останаа само неколку магацини и три сточарски фарми, но без добиток – вели стечајната управничка Владица Ивановска.

Извори од комбинатот велат дека пред да се отвори стечајот, доверителите го зеле или го продале речиси целиот имот, како мелницата, пекарницата, винарската визба, управната зграда и најголемиот дел од механизацијата. По стечајот, преостанатите 180 вработени во „Џумајлија“ се пријавени во Агенцијата за вработување и примаат стечаен надоместок, а во моментот се ангажирани 20-ина, главно од администрацијата и од обезбедувањето.

Стечајните работници се надеваат дека индустриските капацитети повторно ќе бидат ставени во функција од новите сопственици и оти во нив ќе има место за досегашните вработени. Со нетрпение очекуваат и каков ќе биде епилогот од распишаниот јавен повик од Министерството за земјоделство за давање под закуп на земјиштето што го стопанисуваше „Џумајлија“, но лани, поради неплатена закупнина, ја загуби концесијата. Во исто време, поради ненамирени долгови кон производителите, беше загубена и дозволата за откуп на грозје, а случајот „Џумајлија“ дефинитивно изби на виделина пред точно една година, кога беше откриено дека од нејзините магацини исчезнало жито во вредност од 1,4 милион евра, по што директорот и доминантен сопственик Зоран Даневски, избега во Бугарија. На речиси сите 5.353 хектари што ги стопанисуваше агрокомбинатот се сееја житни култури, со исклучок на 150, кои беа под луцерка и 400 со лозови насади, кои и сега се одржуваат. За жал, површините и оваа есен ќе останат непосеани.

– Голема штета е што тие големи површини и оваа есен, како и ланската, нема да бидат посеани. Сепак, се надеваме дека огласот на Министерството ќе биде успешен, оти земјата ќе ја добијат успешни фирми, кои веќе напролет ќе ја посеат и ќе обезбедат работа и за нас, досегашните вработени, но и за нови работници – вели Владо Миланов, долгогодишен работник во „Џумајлија“.

Валентина Ангеловска
ЉупЧо Шатевски

 

Kомбинатите во Овче Поле вработуваа 6.000 луѓе

До пред една и пол деценија поголем дел од обработливото земјиште во Овчеполието, односно повеќе од 30.000 хектари, им припаѓаше на големите агроиндустриски комбинати „Овче Поле“ од Свети Николе и „Црвена ѕвезда“ од Штип, кои вработуваа речиси 6.000 луѓе. Пред пропаѓањето, „Овче Поле“ имаше 3.000 работници и 18.000 хектари земја, а во негов состав работеше и „Џумајлија“.

Извор: http://dnevnik.mk/?ItemID=06B94F039981514DAA4AADBF1C5102F1

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

56 comments

 1. You’ll find definitely a lot of details like that to take into consideration. That is an excellent point to bring up. I offer you the thoughts above as general inspiration but clearly you can find questions like the 1 you bring up where by far the most vital factor is going to be operating in honest excellent faith. I don?t know if finest practices have emerged about points like that, but I am certain that your job is clearly identified as a fair game. Each boys and girls feel the impact of just a moment’s pleasure, for the rest of their lives.

 2. Hi there, I am so excited I found this blog, I actually encountered you by error, when I was researching on Digg for Arvind Pandit. Anyhow I am here right now and would really like to say thanks a lot for a remarkable article and the all around fun site (I too like the design), I do not have sufficient time to look over it entirely at the minute yet I have bookmarked it and even added in the RSS feed, so once I have plenty of time I will be returning to look over much more. Make sure you do keep up the amazing job.

 3. You are entirely right! I enjoyed reading through this article and I will certainly return for more as quickly as possible. My site is on kmspico windows 8.1, you could take a look if you’re still interested in this.

 4. Howdy. I just saw this site and I truly love it. I always like to discuss thailand lottery paper occasionally. Good to be here, thanks a lot!

 5. 247738 104259You produced some decent points there. I looked on the net to the concern and located most people go together with together with your web internet site. 100927

 6. 216802 174923Perfectly indited content , thanks for selective details . 958536

 7. It was actually great reading this article and I think you’re absolutely correct. Inform me in the event that you’re thinking about android facetime app, that’s my principal competency. I hope to see you in the near future, take care!

 8. I actually came over here from another web page on the subject of marketing tips and imagined I should consider this. I really like the things I see so now I am following you. Looking towards looking over your site yet again.

 9. Good day! This is my very first reply on this site so I really wanted to give a quick hello and tell you I really enjoy reading through your articles. Can you recommend any other websites which cover real estate postcards? I am likewise extremely intrigued by that thing! Thank you so much!

 10. I am seriously enjoying the theme of your website. Do you ever encounter any internet browser compatibility situations? A number of the website visitors have lamented regarding my home intercom system website not operating appropriately in Internet Explorer but seems great in Firefox. Are there any kind of tips to help correct the issue?

 11. Hey! This is my first reply here so I just wanted to give a fast hello and tell you I genuinely enjoy reading through your posts. Can you recommend other websites that go over kik app download? I’m as well particularly interested in this! Thanks for your time!

 12. There are actually amazing changes on the style of your site, I definitely enjoy that. My site is dealing with real followers for instagram and certainly, there are quite a lot of stuff to do, I’m currently a newcomer in website design. Cheers!

 13. I’m usually to blogging and i really respect your content. The article has actually peaks my interest. I’m going to bookmark your site and maintain checking for brand new information.

 14. Hi! I just came across this site and I honestly love it. I also want to chat about free tv streaming sometimes. Great to be around, many thanks!

 15. You’re absolutely right. I really liked reading through this article and I will certainly get back for more right away. My own internet site is about personal injury lawyer, you could look if you happen to be interested in that.

 16. pokemongohacks1.wordpress

  I really like what you are up to. This kind of great work and exposure! Continue the amazing effort friends, I’ve incorporated you on my pokemon apps for android blog.

 17. Very interesting points you have remarked, appreciate it for putting up.

 18. 515557 418313Aw, it was an extremely excellent post. In thought I would like to set up writing comparable to this in addition – taking time and actual effort to create a extremely excellent article but exactly what do I say I procrastinate alot and also no indicates manage to go done. 681454

 19. You are totally right. I liked reading through this info and I will certainly get back for more straight away. My own website is dealing with how to convert bitcoin to cash, you could take a look if you happen to be interested in that.

 20. My family and I totally like your site and find a lot of the discussions to be what precisely I am in need of. Would you offer other people to write content material for you? I would not mind composing a story about riding lawn mowers for sale or possibly on a few of the topics you are writing about on this website. Awesome place!

 21. 831475 651798I like this internet site very much, Its a rattling good spot to read and get information . 73964

 22. Hey there! I just came across this excellent website and I truly love it. I want to chat about heat pump installation at times. Great to be here, thanks!

 23. I actually arrived over here via some other web page relating to how to watch movies online and thought I might check this out. I really like the things I see so now I am following you. Getting excited about exploring the site again.

 24. 418523 187134Directories such given that the Yellow Websites require not list them, so unlisted numbers strength sometimes be alive much more harm than financial assistance. 580087

 25. 717898 892350View the following guidelines less than and locate to know how to observe this situation whilst you project your home business today. Earn funds from home 11806

 26. I frequently read your articles attentively. I am furthermore considering canon printer software, maybe you might talk about this occasionally. I will be back!

 27. 94209 968730Hey. Quite nice web site!! Man .. Excellent .. Fantastic .. Ill bookmark this web site and take the feeds alsoI am pleased to locate so considerably valuable information here within the write-up. Thanks for sharing 878060

 28. Thank you for the wonderful post! I seriously enjoyed reading it.I will ensure that I take note of your website and definitely will come back from now on. I would really like to encourage you to ultimately keep on with the great job, perhaps think about bitcoin from blockchain as well, have a nice day!

 29. You are absolutely correct! I loved reading this article and I will return for more as soon as possible. Our site is on the subject of top games, you can have a look if you’re interested in this.

 30. I really like the things you dudes are now up to. This sort of clever effort and exposure! Keep up the excellent work friends, I have added you on my own ocean freight forwarder webpage.

 31. Hi, you are certainly correct. I constantly go through your articles attentively. I am likewise thinking about parcel shipping, perhaps you could discuss this at times. I will be back soon.

 32. 882483 371987Effectively worded post will probably be sharing this with my readers this evening 647967

 33. 605535 149719Thankyou for all your efforts which you have put in this. very fascinating information . 805489

 34. Very good blog you have here but I was curious if you knew of any user discussion forums that cover the same topics discussed here? I’d really like to be a part of group where I can get feed-back from other knowledgeable individuals that share the same interest. If you have any suggestions, please let me know. Kudos!

 35. I would like to say cool blog! This is so helpful! Please write more.

 36. Appreciating the hard work you invested in the website and thorough facts you provide. It really is amazing to come across a website now and then which isn’t the same obsolete re-written stuff. Wonderful read! I’ve saved your webpage and I am adding the RSS feeds to my own mesothelioma law center webpage.

 37. There are actually amazing upgrades on the structure of this webpage, I truly like that! Mine is about how to watch free movies online and there are lots of things to be done, I am currently a newcomer in webpage design. Thanks!

 38. 177591 938729Water-resistant our wales in advance of when numerous planking. The specific wales surely are a selection of heavy duty snowboards that this height ones would be exactly the same in principle as a new shell planking having said that with significantly far more height to help you thrust outward in the evening planking. planking 574949

 39. I really like your blog.. very nice colors & theme. Did you design this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz respond as I’m looking to design my own blog and would like to find out where u got this from. cheers

 40. You’re totally correct. I really enjoyed reading this and I will return for more as quick as possible. My own website is about emergency dentist, you can look if you’re still interested in that.

 41. I just came over here from another website related to free movie websites and thought I might as well consider this. I love what I see so I am just following you. Looking forward to looking into the site all over again.

 42. 360 frontal https://www.youtube.com/watch?v=ny8rUpI_98I Lettre rapide a soigné, soubrette action, ce vendeur,

 43. Thank you for this excellent article! I actually liked it.I’ll be sure to save this website and will come back in the future. I want to encourage you to keep on with your great posts, perhaps write about Arvind Pandit also, have a fine evening!

 44. Thank you so much for this superb post! I certainly liked learning about.I will remember to bookmark your blog and will come back in the future. I would like to suggest you to keep going with your great posts, even blog about stream movies also, have a superb evening!

 45. Actually beneficial data

 46. 817468 225254For anybody who is considering about external complications, sometimes be tough amaze those to realize to produce just a single weed in this extremely flowing usually requires eleven liters concerning gasoline to. dc free mommy weblog giveaways family trip home gardening residence power wash baby laundry detergent 2619

 47. 91189 86032I typically cant find it in me to care enough to leaves a comment for articles on the internet but this was actually pretty good, thanks and keep it up, Ill check back once more 206675

 48. 614874 976342Gnarly article mate, maintain the excellent work, just shared this with ma friendz 84858

 49. Thank you for this excellent article! I actually liked it.I’ll be sure to save this website and will come back in the future. I want to encourage you to keep on with your great posts, perhaps write about Arvind Pandit also, have a fine evening!

 50. Thank you for this excellent article! I actually liked it.I’ll be sure to save this website and will come back in the future. I want to encourage you to keep on with your great posts, perhaps write about Arvind Pandit also, have a fine evening!

 51. Thanks – Enjoyed this article, how can I make is so that I get an alert email when there is a fresh article?

 52. Enjoyed every bit of your blog.Thanks Again. Fantastic.

 53. Many thanks for discussing this, I bookmarked this page. I am additionally trying to find info on modem router, have you any idea where I might come across something such as this? I will be back in a little while!

Leave a Reply

Your email address will not be published.