Почетна / Вести Македонија / Двојно помал извоз на јагниња

Двојно помал извоз на јагниња

Извозот на јагниња од Македонија за време на празниците е намален за околу 64 проценти во споредба со истиот период лани.

Повеќе кланици од земјава се жалат на драстичниот пад на извозот на јагнешко месо, а трендот го потврдуваат и од Агенцијата за храна и ветеринарство.

Според Абдулезел Догани, заменик-претседател на Агенцијата за храна и ветеринарство,
дефинитивно има големо намалување на извозот на јагнешко месо од Македонија во периодот на католичкиот Божик.

– Лани извозот почна на 12, а траеше до 21 декември, за кој период се извезени 30.791 јагне, односно околу 295.000 тони. Годинава извозот почна на 16 декември, а завршува денеска и ќе се извезат вкупно околу 11.000 јагниња, односно околу 100.000 тони. Главната причина за ваквата ситуација е тоа што е намалена побарувачката од европските пазари главно поради должничката криза во Европа – вели Догани.

Kирил Ристоски од кланицата Ново Село вели дека годинава за време на католичкиот Божик извезле само 1.200 јагниња. Според него, покрај европската должничка криза, извозот на јагниња е намален и поради неконкурентноста на домашните компании на европскиот пазар.

– Тежината и цената на нашите јагниња е некомпатибилна со побарувачката на пазарите во Европа. Нашите јагниња се претешки за барањата на западните пазари. Таму се бара јагне од 12 до 20 килограми, а и цената е повисока од конкурентите од Романија и од Грција каде што во малопродажба јагнешкото достигнува 5 евра за килограм – вели Ристоски. Тој апелираше до надлежните институции да воведат единечна цена за откуп на јагниња, која во текот на целата година би изнесувала околу 150 денари за килограм. Исто така, тој побара и поголеми стимуланси од државата за компаниите извозници.

И сопственикот на кланицата „Серта компани“ од Kавадарци, Ристо Михајлов потврдува дека извозот на јагнешко месо на италијанскиот и на хрватскиот пазар годинава е драстично намален во споредба со лани. Kланицата, која е најголем извозник на јагнешко месо од Македонија, досега секоја година извезувала од 12.000 до 15.000 јагниња за новогодишните и за божикните празници. Годинава нарачките се многу помали.

– Тоа се должи на кризата во Италија и во Хрватска, но и на тактизирањето на македонските производители на јагниња, кои не сакаа пред десетти овој месец да ги продаваат јагнињата. А со години 17 декември ни беше последен ден за товарање и за извоз на македонско јагне – објаснува Михајлов.

Тој нагласува дека пазарот ги диктира условите за цените и за откупот на јагнето, а додека сточарите чекаат подобра цена, времето за откуп на јагниња поминува.

– Загубите с` уште не сме ги процениле, но сигурно е дека тие ќе бидат огромни. Ќе има разочарување и кај производителите на јагниња оти цената е многу пониска од порано, но тоа се должи на кризата на италијанскиот пазар – вели Михајлов. (Г.Р. – С.Д.)

Извор: http://dnevnik.mk/?ItemID=1F41F395B1449C459EDDA7B81CEE7EF4

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

9 comments

  1. 887790 359673I adore meeting utile information, this post has got me even far more information! . 329700

  2. 770443 94165There is noticeably a bundle to realize about this. I assume you made various good points in capabilities also. 390390

  3. 395554 66840Beging with the entire wales well before just about any planking. Our own wales can easily compilation of calculated forums those thickness analysts could be the comparable to some of the shell planking along with much more significant damage so that they project following dark planking. planking 641122

  4. 307108 538631Thanks for the sensible critique. Me and my neighbor were just preparing to do some research about this. We got a grab a book from our location library but I think I learned much more from this post. Im really glad to see such great information being shared freely out there. 379855

  5. 848813 634458Looking ahead to peer you. 582229

  6. 76235 897533I believe that a simple and unassuming manner of life is greatest for everyone, greatest both for the body and the mind. 388376

  7. 825739 593376Hello there! I could have sworn Ive been to this weblog before but soon after reading by means of some with the post I realized its new to me. Anyhow, Im undoubtedly pleased I identified it and Ill be book-marking and checking back often! 683643

  8. 37876 120590Some genuinely great info , Gladiola I identified this. 851604

  9. 36779 993287For anyone among the lucky peoples, referring purchase certain products, and in addition you charm all of the envy of all of the the a lot of any other people around you that tend to have effort as such make a difference. motor movers 582803

Leave a Reply

Your email address will not be published.