Почетна / Вести Македонија / Државата различно ги брои лозјата

Државата различно ги брои лозјата

Драстично намалување на површините под лозови насади бележи Државниот завод за статистика од 2006 година до 2009 година. Од 24.266 хектари, колку што биле под лозје во 2006 година, бројката е намалена на 19.960 хектари во 2009 година. Оттогаш почнуваат да се зголемуваат насадите, но с` уште не сме вратени на нивото на 2006 година. Во 2011 година бројката била 20.164 хектари.

Од друга страна, според податоците на Министерството за земјоделство, долгогодишните лозовите насади се распространети на површина од речиси 33.000 хектари. Во Министерството за земјоделство велат дека податоците што се водат во рамките на Заводот за статистика се добиваат врз основа на статистичка пресметка и во голема мера се разликуваат од податоците со кои тие располагаат.

– Врз основа на овие податоци, Секторот за лозарство, винарство и овоштарство во периодот април-јуни 2012 година изврши анализа на површините под лозови насади во земјава. Според анализата, под долгогодишни лозови насади се евидентирани вкупно 29.095 хектари, како и дополнителни 804 хектари, кои се претежно лозови насади. Освен ова, постојат и дополнителни 7.049 хектари земјоделско земјиште, кои се евидентирани под долгогодишни насади (овошни и лозови), а за кои од фотоинтерпретацијата не може да се утврди со сигурност дали се работи за овошни или лозови насади. Ако се земе предвид дека најмалку 50 отсто од дополнителните недефинирани долгогодишни насади ќе им припаднат на лозови насади (приближно 3.500 хектари), вкупните површини под лозови насади би достигнале околу 33.400 хектари – велат во Министерството за земјоделство. Оттаму објаснуваат дека ако се има предвид дека од вкупните лозови насади 30 проценти отпаѓаат на трпезно грозје, вкупните површини под лозови насади со винско грозје, односно за производство на вино се околу 23.500 хектари.

Според ресорното министерство, причина за намалените површини под грозје не е масовното копачење на лозјето.

– Нема евидентирано масовна појава на копачење на лозовите насади. Во последните години се забележени само појави на копачење на лозови насади за целите на нивно обновување кај застарени лозови насади, како и за промена на видот на производството најчесто трансфер од винско во трпезно грозје. И во двата случаја, квантумот на површини под лозови насади не е намален – велат во Министерството.

Според нив, доказ дека нема намалување на површините е и податокот оти лани сме добиле грозје колку што било предвидено.

– Покрај тоа што е евидентиран намален принос за 10-15 отсто во споредба со минатата година поради измрзнување на виновата лоза како последица на ниските температури, сепак вкупното производство на грозје, трпезно и винско, остана во рамките на оствареното производство во последните неколку години, 230.000 до 250.000 тони – објаснуваат во Министерството.

Земјоделците секој со своја приказна. За едни, статистичките бројки се во ред и ја отсликуваат состојбата на терен, за други поисплатливо е да се произведува трпезно грозје и да се ископачи винското.

– Имав стар насад од татко ми со „смедеревка“. Во еден период никој не ја купуваше, па насадив други сорти. По неколку години и нив никој не ги сакаше, па ги заменив со трпезно грозје. Сега за сега е добро, но како ќе биде во иднина, никој не знае – вели Миле Трајков од Kавадаречко.

Експертите велат дека намалувањето на лозовите насади е тренд и во Европската Унија.

– И во Еропа има генерално опаѓање на површините под лозје, особено во Италија и во Франција. Унијата даваше дури пари за копачење на лозја. Според мене, иднината на македонското лозје треба да се гледа во трпезните сорти и во извозот на Блискиот Исток – вели професор Борис Анакиев.

Валентина Ангеловска

Најсубвенционирана гранка

Во рамките на Програмата за финансиска поддршка на земјоделството се предвидени субвенции по неколку основи за лозарите. Првата е директни плаќања по површина за одржување постојни лозови насади околу 40.000 денари за хектар, за производство на домашен лозов калем и саден материјал по 25 денари за калем, инвестиции за подигнување нови лозови насади до 50 отсто од трошоците, помош за направени трошоци за маркетинг и амбалажа за реализиран извоз на флаширано вино. Лозарите добиваат помош за трошоци за транспорт на земјоделски производ од место регистрирано за откуп до преработувачки капацитет за производство на вино, кое се плаќа по километар. Исто така се предвидени пари од ИПАРД за половина од трошоците за инвестиции во земјоделски стопанства, инвестиции за набавка на опрема за подобрување на квалитетот на виното и инвестиции за активности за рурален туризам како инвестирање во изградба на сали за дегустации и вински подруми лоцирани во винските региони на општините Kавадарци, Неготино, Демир Kапија, Градско и Росоман.

Извор: dnevnik.mk

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

20 comments

 1. 851830 962008That is the first time I frequented your web page and so far? I surprised with the research you made to make this particular put up incredible. 612172

 2. 239460 110527This really is a very good subject to speak about. Sometimes I fav stuff like this on Redit. This write-up probably wont do well with that crowd. I will be confident to submit something else though. 448201

 3. 135137 808492dress shops that offer discounts are very common in our spot and i always shop at them,. 227564

 4. 12802 771141I like the valuable details you offer within your articles. Ill bookmark your weblog and check again here frequently. Im quite certain Ill learn a lot of new stuff right here! Finest of luck for the next! 57074

 5. 229407 723288Really efficiently written story. It is going to be helpful to anybody who employess it, including me. Keep up the excellent work – canr wait to read more posts. 376690

 6. 734964 643288Would enjoy to perpetually get updated excellent blog ! . 35426

 7. 716061 150293Gratitude for building this send! I in reality realize the no cost info. 170959

 8. 256302 432456Shame on the search Google for no longer positioning this post upper! Come on over and discuss with my site. 239847

 9. 16192 202697I truly like reading through and I think this site got some genuinely utilitarian stuff on it! . 311849

 10. 853511 13512I as well conceive so , perfectly indited post! . 591520

 11. 647786 441223Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to a lot more added agreeable from you! However, how could we communicate? 935559

 12. 13543 315417Extremely good post, thanks a good deal for sharing. Do you happen to have an RSS feed I can subscribe to? 719448

 13. 159082 770295Deference to op , some superb entropy. 342256

 14. 143744 972361Immigration […]the time to read or check out the content or sites we have linked to below the[…] 759657

 15. 418598 543690The planet are really secret by having temperate garden which are typically beautiful, rrncluding a jungle that is undoubtedly undoubtedly profligate featuring so numerous systems by way of example the game courses, golf method and in addition private pools. Hotel reviews 589456

 16. 400795 930720Awesome weblog, Im going to spend much more time researching this subject 53232

 17. 761859 238647Oh my goodness! an amazing post dude. Thank you Even so My business is experiencing dilemma with ur rss . Dont know why Unable to subscribe to it. Can there be anyone obtaining identical rss dilemma? Anybody who knows kindly respond. Thnkx 234267

 18. 358707 575824That is the first time I frequented your website page and up to now? I surprised with the research you made to create this particular submit incredible. 52977

 19. 644604 431846Thanks for sharing superb informations. Your web site is so cool. 49165

 20. 718272 313511Id forever want to be update on new posts on this site , bookmarked ! . 40453

Leave a Reply

Your email address will not be published.