Почетна / Вести Македонија / Дождот не ја спречи блокадата на патот Градско Прилеп

Дождот не ја спречи блокадата на патот Градско Прилеп

Дождот не ја спречи блокадата на патот Градско Прилеп кај Росоман од страна на лозарите кои четврти ден протестираат барајќи исплата на над 600 илјади евра за продаденото грозје во текот на изминатите неколку години.

– Имаме сознанија дека нашиот приговор до судот е прифатен и дека продажбата на винарската визба “Винеа” е поништена. Но сега чекаме на официјален документ. Очекуваме да дојдат газдите на “Винеа” кои исто така сакаа да се поништи продажбата и да кажат со која динамика планираат да ни го исплатат грозјето.

Претставници на министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство исто така би било добро да бидат присутни кога газдите на винаријата ќе се изјаснат како ќе тече намирувањето на обврските кон нас. Оти нас многу лесно можат пак да не изманипулираат винарите ако надлежните државни органи не бидат сведоци на ветувањата што ќе ни бидат дадени  околу исплатата на нашите побарувања-објасни лидерот на лозарите Љупчо Аризанов.

Лозарите кои не беа задоволни што винарницата била продадена за над милион и 250 илјади евра стравувајќи дека со тие пари ќе бидат обесштетени другите доверители но не и тие, рекоа дека остануваат на блокадата се додека не ги добијат своите пари. Додека беше блокиран патот, колони возила се формираа од двете страни.
Светлана Дарудова

Извор: dnevnik.mk

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

11 comments

 1. 212597 937274This sounds in a way inflammatory pending mecant wait for thisthank you! 446261

 2. 584461 90018Wow, incredible blog format! How lengthy have you been blogging for? you make running a blog glance straightforward. The full glance of your site is wonderful, as smartly the content material! 693070

 3. 41042 133528Ive just been talking to Sean Gallagher about his upcoming Instant Income Cash Machine course, and hes been kind enough to fill me in on a couple of details regarding his upcoming course. 67962

 4. 322438 250534This internet website is my aspiration, quite outstanding style and design and Perfect topic matter. 973847

 5. 674746 835715This internet website is my breathing in, quite excellent pattern and perfect content . 477700

 6. 541825 222598Really clean site , thanks for this post. 826791

 7. 444431 842269The electronic cigarette uses a battery and a small heating factor the vaporize the e-liquid. This vapor can then be inhaled and exhaled 816996

 8. 493042 929551Thanks for providing such a fantastic write-up, it was outstanding and very informative. It is my initial time that I visit here. I found lots of informative stuff within your write-up. Maintain it up. Thank you. 442693

 9. 135280 178501As I web-site possessor I believe the content material matter here is rattling fantastic , appreciate it for your efforts. You should keep it up forever! Very best of luck. 380290

 10. 272080 505561cool thanks for reis posting! btw are there feeds to your blog? Id love to add them to my reader 181744

 11. 793267 827707Thanks for blogging and i enjoy the blog posting so no public comments.,,,,,,,,,,, 794567

Leave a Reply

Your email address will not be published.