Почетна / Вести Македонија / Дождот ја запре жетвата во Пелагонија

Дождот ја запре жетвата во Пелагонија

Дождот ја запре жетвата во најголемата житница во земјава, Пелагонија. Невообичаено за овој период од годинава за само неколку дена наврнаа дожд од 30 литри на квадратен метар, а делови од житните полиња беа погодени и од град.

Земјоделците се жалат дека комбајните не можат да влезат во нивите, а и зрната жито содржат влага над дозволените граници. Според нивни процени, поради пробивањето на рокот на жетвата од десетина дена и поради невремето и штетите нанесени пред три месеци од поплавите дури годинешниот род ќе биде за 30 отсто помал од минатогодишниот.

– Не паметиме друга ваква година. Секој ден врне. Доцниме со жетватата, а секое одлагање е и губење жито. Наместо од 5 јули, како што е правило, дури од идната недела ќе почне да се бере родот. Родот ќе биде далеку послаб отколку лани. Штети кај печницата има од дождот и од градот. Минатите години вадевме по 900 килограми од 2.000 квадрати, а сега ќе имаме 400. Тоа е многу ниско и не ќе можеме да ги покриеме трошоците за жнеење, сеење и семе – вели земјоделецот Димче Ангелевски од Новаци.

Земјоделците од индивидуланиот сектор стравуваат дека приносите ќе бидат помали од 3 тони од хектар. Подобри се состојбите само во земјоделскиот комбинат „Пелагонија“, каде што жетвата е исто така запрена, но поради современите агротехнички мерки, се очекуваат високи приноси од над 4 тони од хектар.

– И кај нас е во прекин жетвата, како резултат на временските услови. Но, очекуваме да продолжи. Имаме за жетва околу 7.300 хекатри со жито, а 200 хекатри се веќе ожнеани. Долгогодишната работа и искуството со воведување квалитетни сорти и современата технологијата можеме да се пофалиме дека ќе имаме добар кавлитет на пченицата – изјави Тоде Ивановски, раководител во комбинатот.

Од Агенцијата за развој на земјоделството во Битола потврдуваат дека е пробиен рокот на жетвата. Според планираното, до 5 јули требаше да заврши жетвата на јачменот, но поради дождот таа се издолжи.

– Поради влагата, комбајните не можат квалитетно да ја извршат жетвата зашто површината не е достапна. При зреењето се потребни сончеви периоди за влажноста на зрното да не е поголема од 14 проценти, за тоа да може да биде ожнеано и да се чува. Околу реката Црна имаше повисоки потпочвени води, па дојде и до гниење на дел од растенијата. Би требало да биде намален приносот во тие делови, но ќе покаже времето – изјави Васко Бардаковски, претставник од Агенцијата.

Во Пелагониско чекаат да бидат ожнеани 17.000 хектари со печница.

Врзаниот увоз на пченица ќе се укине во декември

Ограничувањето на увозот на српска пченица не е укинато. С` уште преговараме и не е дефиниран конечниот став на двете влади. Очекуваме тоа да се случи на 22 јули, на средбата на ЦЕФТА, изјави министерот за економија Ваљон Сарачини.

– Македонија не прифати целосно да ја повлече одлуката, преговараме за да најдеме начин како тоа долгорочно да го решиме и да немаме вакви проблеми во иднина. Вчера имаше средба меѓу владини претставници од Македонија и од Србија, ситуацијата е смирена и веќе се договоривме да имаме неделни состаноци со претставници од српската влада – изјави Сарачини.

Тој прецизира дека за 22 јули е закажана средба на ЦЕФТА на која, како што рече, ќе се обидат да најдат заеднички јазик за да се реши овој проблем долгорочно и во иднина да нема проблематични ситуации, не само со нашите соседи, туку и со другите европски земји, со кои имаме добра трговска соработка.

 

Да не се отповикува одлуката

Земјоделците бараат од државата да не ја отповикува одлуката за врзан увоз на пченица и брашно со откуп на домашниот род.

– Со таа мерка е воведен ред во откупот на домашното жито. Очекуваме во следните денови да се сретнеме со премиерот и да ги кажеме нашите маки и се надеваме на помош од него – изјави Вељо Тантаров од Сојузот на земјоделци.

Извор: dnevnik.mk

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

12 comments

 1. 753525 765188I like this website quite considerably so considerably superb info . 487274

 2. 953455 359148quite excellent post, i undoubtedly enjoy this outstanding internet site, maintain on it 720674

 3. 826568 220879Thank you for sharing with us, I conceive this web site genuinely stands out : D. 560717

 4. 827205 350998This sounds in a way inflammatory pending mecant wait for thisthank you! 895770

 5. 158645 545932Intriguing post. Positive that Ill come back here. Good function. 596142

 6. 818390 944619Read more on that Post.Valuable info. 97230

 7. 286785 608935Magnificent beat ! I would like to apprentice whilst you amend your internet site, how could i subscribe for a weblog web site? The account helped me a appropriate deal. I had been just a little bit acquainted of this your broadcast provided brilliant transparent concept 895208

 8. 678914 753551Just wanna input on few general items, The site layout is perfect, the articles is quite superb : D. 488651

 9. 369301 860957Oh my goodness! an remarkable write-up dude. Thanks a ton Nonetheless I will probably be experiencing dilemma with ur rss . Do not know why Not able to join it. Can there be everybody acquiring identical rss concern? Anybody who knows kindly respond. Thnkx 469075

 10. 911779 539570Hello I identified the Free Simple Shopping Icons Download | Style, Tech and Internet post really intriguing therefore Ive included our track-back for it on my own webpage, continue the great job:) 822290

 11. 318385 482200What is your most noted accomplishment. They might want good listeners rather than good talkers. 657211

 12. 350655 642524Thank you, Ive recently been looking for information about this topic for ages and yours will be the greatest Ive located out so far. But, what in regards to the bottom line? Are you certain concerning the supply? 379103

Leave a Reply

Your email address will not be published.