Почетна / Вести Македонија / ДОМ бара Македонија да биде зона без ГМО

ДОМ бара Македонија да биде зона без ГМО

Демократскиот сојуз (ДС) предлага да се повлече примената на Правилникот за ставање во промет генетски модифицирана храна за животни, бидејќи помеѓу експертите се уште нема усогласен став за нејзината употреба, како и за штетното влијание врз животните и луѓето.

– Сите општини да донесат одлуки со кои ќе забранат производство на нивните подрачја на генетски модифицирана храна – повикува ДС и ги поздравува општините Велес, Охрид, Чашка, Могила, Валандово и Василево, кои се прогласија за ГМО слободни”, со што на нивната територија нема да може да се произведува и користи храна настаната од генетски модифицирани организми. Партијата смета дека во услови на енормни загадувања на Скопје, Кавадарци, Неготино, Битола, треба да се зајакнат еколошките капацитети, а компаниите да ги исполнат обврските согласно оперативниот план за целосна примена на еколошките стандарди.
– Последните анализи покажуваат дека зголемени се канцерогените и белодробните заболувања, што ја наметнува потребата сите институции, но и компаниите да водат сметка за примена на стандардите за заштита на средината во која живееме – се посочува во соопштението. На оваа тема вчера се огласија и од Демократската обнова за Македонија (ДОМ) од каде побараа Македонија да биде зона без ГМО. Претседателот на ДОМ, Лилјана Поповска посочи дека досега пет општини изгласаа ГМО слободни зони, но дека е потребно и останатите градоначалници и совети да изгласаат такви зони со што би можеле да ги искористат привилегиите во развивање на еко туризмот и за сертифицирање на органската храна што ја произведуваат.
-Да се спасиме од ГМО наездата, да си ја обезбедиме државата да не дозволиме влез на ГМО, бидејќи немаме можност за тампон-зони за заштита. Од друга страна, Македонија има одлични услови за здрава органска храна во секој поглед и тоа треба да се искористи – рече Поповска.
Од Владата вчера посочија дека во Република Македонија нема правилник кој овозможува увоз на ГМО добиточна храна, а Владата ќе пристапи кон донесување соодветна правна рамка со која децидно ќе се спречи увоз на генетски модифицирана храна во Република Македонија. Во соопштението се наведува дека одлука со која ќе се овозможи увоз на ГМО добиточна храна Владата нема донесено и дека премиерот Никола Груевски нема потпишано правилник или одлука која ќе овозможи увоз на ГМО добиточна храна, како и тоа дека до Агенцијата за храна и ветеринарство не е доставено ниту едно барање, ниту е издадено одобрение за ставање во промет на ГМО храна, ниту за луѓе, ниту за животни. Заклучокот да се пристапи и предложи измени и дополнување на соодветна правна рамка со која децидно ќе се спречи увоз на генетски модифицирана храна Владата го донесе на последната седница.

Извор: vecer.com.mk

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

12 comments

 1. 670155 789345Maintain websiteing stuff like this I actually am fond of it 646087

 2. 314118 51401I believe one of your advertisings triggered my internet browser to resize, you may effectively want to put that on your blacklist. 530527

 3. 219404 107554Id ought to verify with you here. Which isnt something I often do! I take pleasure in reading a post that may make men and women think. Additionally, thanks for permitting me to comment! 818362

 4. 249920 696311Can I just say exactly what a relief to get someone who really knows what theyre dealing with on the internet. You really know how to bring a difficulty to light and make it crucial. The diet must see this and fully grasp this side on the story. I cant believe youre not far more common because you undoubtedly hold the gift. 364661

 5. 540408 271147An fascinating dialogue is value comment. I feel that its greatest to write extra on this matter, it may possibly not be a taboo subject nevertheless generally folks are not enough to speak on such topics. To the next. Cheers 405385

 6. 526070 386209building websites is not only enjoyable, but it can also produce an income for yourself;; 206894

 7. 584773 986432Thanks for the details provided! I was obtaining for this details for a long time, but I wasnt able to locate a reliable source. 315180

 8. 928396 992281Woh I like your content material , saved to favorites ! . 74873

 9. 744698 656979Quite efficiently written story. It will probably be beneficial to anybody who employess it, including me. Keep up the excellent function – canr wait to read more posts. 454978

 10. 151307 194048I was suggested this site by my cousin. Im not positive whether this post is written by him as no one else know such detailed about my trouble. Youre fantastic! Thanks! xrumer 680933

 11. 342609 280535I dont leave a great deal of comments on a great deal of blogs each week but i felt i had to here. A hard-hitting post. 261727

 12. 137296 222755certainly like your web website but you require to check the spelling on several of your posts. Several of them are rife with spelling issues and I uncover it very troublesome to tell the truth nevertheless I will definitely come back once more. 951407

Leave a Reply

Your email address will not be published.