Почетна / Вести Македонија / Договорена откупната цена на пченицата

Договорена откупната цена на пченицата

Од 10 до 13 денари и повеќе ќе изнесува откупната цена на пченицата зависно од хектолитарската тежина, договорија денеска мелничарите и производителите на средба во Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ).

Како што соопшти МЗШВ, двете страни, и мелничарите и производителите, се задоволни од договореното.

На состанокот присуствуваа и ресорниот министер Михаил Цветков и неговиот заменик Зоран Коњановски.

– Препорачаната цена на пченицата под 72 хектолитри тежина ќе биде 10 денари, од 72 до 76 хектолитри 11 денари, од 76 до 78 хектолитри 12 денари и над 78 хектолитри 13 денари и повеќе, со зголемување на хектолитарската тежина, информира Министерството.

Производителите и мелничарите на средбата се обврзаа да ги почитуваат одредбите од правилникот при откупот на пченицата.

Согласно разговорите, преработувачите треба на видно место да ја објават конечната цена по која ќе го откупуваат лебното жито.

Извор: vecer.com.mk

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

100 comments

 1. uten resept i Spania pris, http://jtbtigers.com/?page_name=acyclovir , kjøpe online København.

 2. billigare alternativ till pris, http://www.amarasdance.com/v2/?page_name=melox , generiska alternativ till till salu.

 3. billigare alternativ till tabletter, http://www.alirezajafarzadeh.org/apotek/stromectol , köpa pa natet i Sverige.

 4. Kopen in duitsland zonder recept te koop, http://www.cube-software.com/apotheek/norfloxacino , pillen kopen belgie.

 5. Bestellen bij drogist frankrijk, http://www.jenniferjacula.com/blog/apotheek/tadalafilo , prijs apotheek belgie nederland online.

 6. Bestellen goedkoop online, http://www.lifeimaginedcoaching.com/apotheek/lucen , prijs apotheek belgie nederland den haag.

 7. Bestellen in nederland recept, http://www.jenniferjacula.com/blog/apotheek/maldauto , veilig bestellen nederland.

 8. Kopen belgie frankrijk, http://www.musiconwheels.us/apotheek/coreg , pillen kopen duitsland.

 9. Kopen in winkel rotterdam kopen, http://www.dalehebertrealtor.com/apotheek/nitrostat , te koop in nederland kopen.

 10. Kopen in duitsland frankrijk, http://www.charliechannel.com/?page_name=mebutan , pillen prijs frankrijk.

 11. You have some helpful ideas! Maybe I should consider doing this by myself.

 12. generico nome natal, http://farmaciaonline.life/zoltec.html – preço do no rio de janeiro.

 13. apteka internetowa tanio, http://onlineaptekapolska.life/weichilin.html – zamiennik w aptece bez recepty apteka.

 14. como e um comprimido de, http://portugalfarmacia.life/primosiston.html – Nome do remedio generico do internet.

 15. tabletler samsun, http://online-eczane-turkiye.life/bicrolid.html – türkiyede fiyatlari fiyat listesi.

 16. Baixo preço brasil, http://farmaciaportugal.life/hipertex.html – Nome do remedio generico do remedio.

 17. custo curitiba, http://farmacia-portugal.life/budamax.html – precisa de receita para comprar internet.

 18. amerikan satış yerleri ucuz, http://online-eczane.life/azicin.html – online eczane türk.

Leave a Reply

Your email address will not be published.