Почетна / Вести Македонија / До нови лозови и овошни насади со пари од руралниот развој

До нови лозови и овошни насади со пари од руралниот развој

Секој земјоделец, кој сака да подигне нов лозов или овошен насад ако сака помош од државата мора да се пријави во програмата за рурален развој.

Од минатата година субвенции за нови насади нема, односно се укинати. Останува само државната поддршка за одржување на веќе постојните подигнати во минатото. Во Министерството за земјоделство објаснуваат дека на ваков начин фармерите ќе добијат повеќе пари, односно ќе им бидат рефундирани половина од вкупните трошоци. Земјоделците од тиквешкиот регион велат дека воопшто не се запознати со измените на програмата за субвенционирање. Не знаат ниту дека нема пари за нови насади, туку дека мора да се пријават преку друга програма. За нив голем проблем е почетната инвестиција. По програмата за рурален развој мора прво да ја имаат целата сума, да го купат расадот, а потоа да чекаат да им се вратат парите.

– Првпат слушаме дека има измени во начинот на субвенционирање. Досега имавме проблем што при подигање нов лозов насад заради субвенционирање моравме да доставиме и потврда од винарница која ќе гарантира дека ќе ни го откупи грозјето, па не можевме да најдеме винарница што ќе го гарантира тоа. Сите се плашеа дека ќе бидат тужени ако не го откупат грозјето. Ова со пријавувањето по нова програма е новина за нас – велат производителите. Се надеваат дека на ваков начин ќе добијат повеќе пари од државата, но проблем е обезбедувањето на целата сума која е потребна за да се подигне лозовиот или овошниот насад.

– Ако добро ја гледаме програмата, тоа ќе значи дека сега на ваков начин нема да добиеме само пари за лозовите прачки, туку и за жицата и колците и подготовката на нивата за садење лозје, за целата инвестиција. Единствен проблем е како однапред да се обезбедат парите што подоцна ќе ни бидат вратени во услови кога исплатата на грозјето или доцни или воопшто не се реализира – категорични се лозарите со кои разговаравме.

Ниту лидерот на лозарите Љупчо Аризанов не знае дека субвенции има само за постојните насади.

– Можеби овој начин ќе се покаже како подобар, но да оставиме на времето, ќе видиме како ќе биде – вели Аризанов.

Во Министерството за земјоделство велат дека подигнувањето нови насади не е во програмата за субвенционирање од лани.

– Сметавме дека ова е подобар начин финансиски да се поддржат лозарите и овоштарите. Вака ќе добијат половина од потрошената сума за секој насад – велат во ресорното Министерство.

За одржување лозови насади висината на поддршката е 40.000 денари по хектар, а минимумот за пријавување е да сте сопственик на 0,2 хектари. За одржување овошни насади субвенциите се 33.000 денари, а за да добиете државна помош потребни ви се минимум 2 декара.

Според последните податоци што доаѓаат од терен, земјоделците се с` позаинтересирани за подигнување лозови и овошни насади. Само годинава регистриран е огромен интерес за набавка на лозови калеми, независно дали станува збор за вински или за десертни сорти грозје.

Најновите податоци од Министерството за земјоделство се дека долгогодишни лозови насади има на површина од околу 33.000 хектари. Од нив 23.500 хектари се под винските, додека останатите се под десертните сорти. Пред десетина години Македонија располагаше со околу 45.000 хектари лозови насади.

Извор: dnevnik.mk

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

28 comments

 1. I have been reading out some of your articles and i must say pretty clever stuff. I will make sure to bookmark your blog.

 2. There are certainly fantastic developments on the design of the website, I certainly like that. My site is relating to Arvind Pandit Kansas and presently there are plenty of things to be done, I’m still a beginner in webpage design. Cheers!

 3. I was speaking with a buddy of my own on this and regarding towelroot free download too. I think you made a lot of great points in this case, we’re looking forward to find out more stuff from you.

 4. 794939 905844I appreciate you taking the time to speak about them with people. 95030

 5. Admiring the dedication you invested in the website and comprehensive info you present. It really is great to come across a blog every now and then which is not the same obsolete re-written material. Amazing read! We’ve saved your webpage and I am including your RSS feeds to my download lucky patcher website.

 6. Howdy can you let me know which blogging platform you are utilizing? I am going to do my personal website on real estate sites very soon though I’m having a difficult time deciding.

 7. Good day! This is my first reply here so I simply wanted to give a quick shout out and tell you I truly enjoy reading your blog posts. Can you recommend other blogs that deal with wireless intercom for home? I’m also pretty fascinated by that thing! Thanks a ton!

 8. whoah this weblog is wonderful i like studying your posts. Stay up the great paintings! You understand, a lot of people are hunting around for this info, you can aid them greatly.

 9. Howdy! I recently came across your site and I really enjoy it. I want to discuss how to get more likes on instagram at times. Good to be around, cheers!

 10. Our LGV (Large Goods Vehicle) HGV training is based in East London, and our LGV/ HGV courses are taught by qualified DVSA LGV & HGV trainers. LGV was formerly known as HGV, where it used to be referred to as HGV Class 2 (now called LGV Category C) and HGV class 1 (Now called LGV Category C+E).

 11. Thanks for writing this, I bookmarked the website. I am furthermore in search of information regarding tv series online, are you aware exactly where I might discover one thing like this? I’ll be back very soon!

 12. I always read through your articles closely. I’m also fascinated with car accident lawyer, maybe you could talk about this from time to time. Have a great day.

 13. pokemongohacks1.wordpress

  Hey there! This is my first comment on your website so I just wanted to give a fast shout out and say I genuinely enjoy reading your posts. Can you suggest other websites that deal with pokemon go app store? I’m as well particularly intrigued by that! Thank you so much!

 14. Would you be interested in trading links or maybe guest authoring a blog article or vice-versa? My site discusses a lot of the same subjects as yours and I believe we could greatly benefit from each other. If you’re interested feel free to shoot me an email. I look forward to hearing from you! Awesome blog by the way!

 15. 435757 326992Yeah bookmaking this wasnt a high risk determination outstanding post! . 371207

 16. Thank you for sharing this, I bookmarked this website. I’m additionally attempting to find data regarding ethereum to paypal, are you aware exactly where I can come across one thing such as that? I will come back soon!

 17. 81982 523186This kind of publish appears to get yourself plenty of visitors. How will you acquire traffic to that? It provides an excellent unique twist upon issues. I guess having something traditional or maybe substantial to give info on is the central aspect. 171319

 18. Good day! This is my very first reply on this site so I simply wanted to say a fast shout out and tell you I really enjoy reading your articles. Can you recommend any other sites that deal with lawn mower sale? I am as well really keen on that thing! Thanks a ton!

 19. I arrived over here via some other page on the subject of canon printer software and imagined I should look into this. I really like the things I see so I am just following you. Getting excited about checking out your website all over again.

 20. Hey, you are certainly right. I always read your posts attentively. I’m likewise interested in withdrawing bitcoin from blockchain, maybe you might write about this at times. Have a good day.

 21. Hey there could you inform me which blogging platform you are making use of? I’m going to do my own website on adventure games soon although I am having a tough time making the decision.

 22. You are absolutely right and I definitely understand you. Whenever you wish, we might also speak around freight rates, a thing that fascinates me. Your website is really fantastic, cheers!

 23. Hey there, what do you really feel with regards to overnight shipping? Extremely interesting issue, huh?

 24. I used to be very pleased to seek out this net-site.I wished to thanks in your time for this excellent read!! I definitely enjoying every little little bit of it and I have you bookmarked to take a look at new stuff you blog post.

 25. 474631 151617My wife style of bogus body art were being quite unsafe. Mother worked with gun first, soon after which they your lover snuck free upon an tattoo ink ink. I was sure the fact just about every ought to not be epidermal, due to the tattoo ink could be attracted from the entire body. make an own temporary tattoo 79165

 26. Howdy, you are certainly correct. I always look over your posts thoroughly. I’m likewise thinking about mesothelioma lawyer center, perhaps you might discuss this occasionally. I’ll be back soon.

 27. You are absolutely right and I definitely understand you. If you want, we can also speak about free movie sites, one thing that intrigues me. The website is truly fantastic, cheers!

 28. Hey! Quick question that’s completely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My website looks weird when viewing from my iphone 4. I’m trying to find a theme or plugin that might be able to correct this issue. If you have any recommendations, please share. Thanks!

Leave a Reply

Your email address will not be published.