Почетна / Вести Македонија / Димовски: Задоволни сме од предвремениот откуп на тутунот

Димовски: Задоволни сме од предвремениот откуп на тутунот

Заклучно со 28 октомври се откупени 1.058 тони тутун со просечна цена од 160,51 денари за килограм тутун од предвремениот откуп. Можеме да бидеме задоволни од досегашниот предвремен откуп на тутунот иако не се откупени сите  договорени количини, изјави министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Димовски.

Пратеникот Антонио Милошоски го праша Димовски на денешната собраниска седница како се одвива предвремениот откуп на тутунот, која е цената и дали ќе влијае врз редовниот откуп на тутунот. 

– Станува збор за пониската класа на лисја од тутун. Оваа цена е за 15 отсто повисока од минатогодишната цена во истиот проект за предвремен откуп на тутунот. Како најзастапен е тутунот „Прилеп“. Цената за него е 160,51 денар, а за „Јака“ се откупени 56 тони со просечна откупна цена од 160,55. Вкупната вредност на тутунот до 28.10 изнесува 169 милиони и 808 илјади и 22,70 денари, а се исплатени 74,88 тони односно 127 милиони 150 илјади и 166,78 денари, изјави Димовски.

Тоа е потврда како што рече на доброто законско решение со кое се овозможува да се води стриктна контрола на целокупниот систем од производство, откуп па се до плаќањето и квалитетот на тутунот.

Истовремено, посочува тој, се зголемуваат површините засадени со тутун, како и квалитетот на тутунот, а по тој основ се зголемува и просечната откупна цена што оваа година повторно треба да биде за 15 отсто повисока од минатогодишната за време на редовната реколта односно откуп на тутунот кој што се очекува од 15 декември па се до средината на март месец идната година. 

Во последните години е забележлив трендот на зголемување на производството на тутун кое во 2012 година изнесува 28.000 тони и всушност зголемување во однос на минатата година за цели 33 проценти.

Извор: kurir.mk

 

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

9 comments

  1. 133261 448537I dont generally comment but I gotta state thanks for the post on this great 1 : D. 331649

  2. 837538 243164This sounds in a way inflammatory pending mecant wait for thisthank you! 875270

  3. 882326 385659Hello there, just became alert to your blog by way of Google, and discovered that its genuinely informative. Im going to watch out for brussels. I will appreciate in the event you continue this in future. Numerous men and women will probably be benefited from your writing. Cheers! 416178

  4. 822156 507896Youll notice several contrasting points from New york Weight reduction eating program and every one one may possibly be valuable. The initial point will probably be authentic relinquishing on this excessive. lose weight 619453

  5. 957286 819773Excellent read, I just passed this onto a friend who was performing some research on that. And he in fact bought me lunch since I discovered it for him smile So let me rephrase that: Thank you for lunch! 117900

  6. 43672 94870Currently it seems like BlogEngine may be the finest blogging platform out there correct now. (from what Ive read) Is that what youre using on your weblog? 479408

  7. 837324 892077Will you care and attention essentially write-up most with the following in my webpage in essence your internet site mention of this blog? 252684

  8. 319374 116231This internet site is my intake , real great layout and perfect subject material . 686180

  9. 888677 427020Thank her so considerably! This line is move before dovetail crazy, altarpiece rather act like habitual the economizing – what entrepreneur groovy night until deal with starting a trade. 294738

Leave a Reply

Your email address will not be published.