Почетна / Вести Македонија / Димовски: Винарството силен мотор на економијата!

Димовски: Винарството силен мотор на економијата!

Македонија е лидер во регионот за производство на вино. Бројот на винарските визби постојано се зголемува, што е јасен показател дека винарството веќе сигурно станува начин на живот и силен мотор во земјоделството и економијата на земјата во целина.

Ова во росоманското село Трстеник го изјави министерот за земјоделство, Љупчо Димовски, на поставувањето на камен-темелникот на новата винарска визба, којашто ќе биде со капацитет од 10 милиони литри. Винаријата е во сопственост на акционерското друштво “Гоце Делчев-Тиквеш” од Кавадарци. Димовски нагласи дека виното е најизвезуван пијалак и втор земјоделски производ по остварениот приход од извоз. Во просек околу 85 проценти од производството на вино е наменето за извоз.
– Лани имавме рекорден извоз на вино, при што вкупниот извоз се искачи на 1,15 милиони хектолитри и ја надмина 2011, која беше најдобра година во поглед на извозот на македонско вино во последните 10 години. Од аспект на извозот на вино 2013 година започна успешно, имајќи предвид дека заклучно со 4 февруари оваа година, целосно е искористена договорената бесцаринска квота со Европската унија, која изнесува 31.400.000 литри за наливно вино во согласност со податоците од царинските и даночни органи при Европската комисија – рече Димовски, кој нагласи дека бројките кажуваат дека Владата успешно го усмерува овој сектор.
Тој потенцира дека со исто темпо ќе се работи и во иднина со цел да се подобри и зајакне имиџот на Македонија како земја на виното, со зголемување на придобивките од поголема потрошувачка, извоз и препознатливост на македонското вино во заеднички интерес на сите нас.

Извор: vecer.com.mk

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

8 comments

  1. 865038 416555Its a shame you dont have a donate button! Id without a doubt donate to this brilliant weblog! I suppose for now ill settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account. I appear forward to fresh updates and will share this weblog with my Facebook group. Chat soon! 843185

  2. 907627 575999Informative Site Hello guys here are some links that contains info that you could locate beneficial yourselves. Its Worth Checking out. 871033

  3. 632346 334846Wow, amazing weblog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look straightforward. The overall look of your site is great, as properly as the content material! 100441

  4. 838847 457553Some really fascinating information , well written and broadly speaking user pleasant. 23451

  5. 331966 594199I real glad to discover this internet website on bing, just what I was searching for : D likewise saved to bookmarks . 407164

  6. 229546 281074HURRAY! cant balladeer. by virtue of himself by what name highly. 10570

  7. 376171 636864so facebook recommended me the pages food and eating ,,, yeah Im obese|HasmAttack| 140645

  8. 618088 154210Thanks for this superb. I was wondering whether you were planning of writing related posts to this one. .Maintain up the superb articles! 828797

Leave a Reply

Your email address will not be published.